Папа Франциск під час публічної молитви заплакав, згадавши про страждання українців

8 грудня 2022

В урочистість Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії Єпископ Риму здійснив традиційний акт вшанування Пресвятої Богородиці на Іспанській площі Риму.

«Пречиста Діво, я хотів би принести Тобі сьогодні подяку українського народу за мир, про який ми вже довго просимо в Господа. Натомість мушу знову представити Тобі благання дітей, похилих віком, татів і матерів, юнаків і дівчат цієї мученицької землі, що багато страждає. Та в дійсності ми знаємо, що Ти перебуваєш з ними та з усіма стражденними, так само як була біля хреста Твого Сина», — цими словами, ледве стримуючи сльози, Папа Франциск ввечері, 8 грудня 2022 року, молився перед статуєю Непорочнозачатої Діви Марії, встановленою на Іспанській площі, що в центральній частині Риму. Про це інформує українська редакція «VaticanNews».

Звичай, започаткований Пієм ХІІ

Догму про Непорочне Зачаття Пресвятої Діви Марії проголосив Папа Пій ІХ 8 грудня 1854 року в Апостольській конституції «Ineffabilis Deus». А 1857 року на відзначення цієї події на Іспанській площі в Римі встановлено високу гранітну колону, яку увінчує бронзова статуя Пречистої Діви. Починаючи від 1953 року, тобто з часів понтифікату Папи Пія ХІІ, у день цього свята Єпископ Риму щороку кладе квіти біля підніжжя статуї. Ця подія завжди збирає на самій площі та довколишніх вулицях десятки тисяч римлян. У ній бере участь також і міська рада на чолі з міським головою. Перед тим свою шану віддають представники різних станів. Першими це роблять римські пожежники: під звуки сирен вони підіймаються пожежною драбиною, щоб піднести Богородиці вінок білих квітів. Відтак, біля підніжжя колони покладають вінки представники інших організацій, комунальних підприємств, церковних братств та асоціацій. Святіший Отець прибуває ввечері.

Після перерви, спричиненої пандемією

Цей звичай дещо змінила пандемія коронавірусу, що спалахнула на початку 2020 року. Саме через санітарні обмеження, які загострювалися у місяці грудні, 2020 та 2021 Папа Франциск прибував на Іспанську площу на світанку, а його візит і молитва мали приватний характер. Натомість 8 грудня 2022 р. церемонія відбулася у традиційний спосіб.

Перед тим, як приїхати на Іспанську площу, Папа Франциск здійснив паломництво до базиліки Santa Maria Maggiore, де молився перед чудотворною іконою Пресвятої Богородиці Спасіння Римського люду. На молитовний захід перед статуєю Пречистої зібралися представники міської влади, духовенство, численні вірні, між якими не бракувало хворих, про участь яких подбали волонтери з асоціації «Unitalsi». Очікуючи прибуття Єпископа Риму, зібрані на площі проказували молитву на вервиці. Коли Папа приїхав на Іспанську площу, його зустріли мер Риму Роберто Ґваольтьєрі та кардинал-вікарій Анджело Де Донатіс. Далі розпочалося коротке богослужіння, на початку якого до підніжжя статуї покладено квіти від імені Святішого Отця, який опісля проказав молитву.

МОЛИТВА СВЯТІШОГО ОТЦЯ

ПАПИ ФРАНЦИСКА

О наша Непорочна Мати, сьогодні римський люд горнеться до Тебе. Квіти, покладені до Твоїх ніг представниками різних станів міста, виражають любов і набожність до Тебе, що чуваєш над нами. І Ти бачиш і приймаєш також ті невидимі квіти, якими є численні молитви, чимало мовчазних благань, іноді приглушених, прихованих, але не від Тебе, що є Матір’ю.

По двох роках, в яких я приходив віддати Тобі шану наодинці на початку дня, сьогодні повертаюся до Тебе разом з людьми цієї Церкви та цього міста. І приношу Тобі подяки та благання всіх Твоїх дітей, близьких і далеких.

З неба, в якому Тебе прийняв Бог, Ти бачиш речі на землі набагато краще від нас; але як Мати вислуховуєш наші моління, щоби представити їх Твоєму Синові, Його повному милосердя серцю.

Насамперед приношу Тобі дитинну любов безлічі людей, не лише християн, які зберігають найбільшу пошану до Тебе за Твою красу, що є благодаттю та покорою: бо серед численних темних хмар Ти — знак надії та втіхи.

Приношу Тобі усмішки дітей, які вивчають Твоє ім’я перед Твоїми іконами, на руках у матерів і бабусь, пізнаючи, що мають також Маму в небі. І коли в житті трапляється так, що ці усмішки поступаються місцем сльозам, як же важливо було Тебе пізнати, отримати в дар Твоє материнство!

Приношу Тобі вдячність літніх і старих людей: вдячність, яка зливається з життям, виткану зі спогадів, радощів і болю, з цілей, про які вони добре знають, що досягли їх з Твоєю допомогою, вклавши свою руку в Твою.

О Мати, приношу Тобі занепокоєння сімей, батьків і матерів, яким часто важко звести кінці з кінцями, які день за днем долають малі та великі виклики, щоби прямувати вперед. Особливо ввіряю Тобі молоді пари, щоби дивлячись на Тебе і на святого Йосифа, вони відважно прямували назустріч життю, уповаючи на Боже провидіння.

Приношу Тобі мрії та тривоги юнаків і дівчат, відкритих на майбутнє, але пригальмованих культурою, яка багата речами та бідна цінностями, насичена інформацією, маючи нестачу у вихованні, переконлива в ілюзіях і немилосердна в розчаруванні. Особливо ввіряю Тобі підлітків, яким найважче далася пандемія, аби вони крок за кроком знову розправляли свої крила, віднайшовши смак високих польотів.

Пречиста Діво, я хотів би принести Тобі сьогодні подяку українського народу за мир, про який ми вже довго просимо в Господа. Натомість мушу знову представити Тобі благання дітей, похилих віком, татів і матерів, юнаків і дівчат цієї мученицької землі, що багато страждає. Та в дійсності ми знаємо, що Ти перебуваєш з ними та з усіма стражденними, так само як була біля хреста Твого Сина.

Дякуємо, о наша Мати! Дивлячись на Тебе, що є без гріха, також і ми можемо далі вірити й надіятися, що ненависть буде переможена любов’ю, що брехню переможе правда, що кривда буде здолана прощенням, мир переможе над війною. Нехай так станеться!