«Неможливо будувати мир без притягнення до відповідальності», — владика Богдан Дзюрах для KNA
На 61-й Мюнхенській конференції з безпеки, яка відбувалася 14–16 лютого 2025 року, головною темою була війна в Україні. У цей час також відбувся міжнародний симпозіум «Безпека в Європі: релігійні виміри війни та моральна відповідальність за мир», на якому зібрались провідні науковці для обговорення релігійного, морально-етичного виміру протистояння глобальній російській агресії та переосмислення викликів для безпеки в Європі й у світі.

Єпископ Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії, який розпочав міжнародний симпозіум молитвою і звернувся до учасників своїм словом, також дав коментар Католицькому інформаційному агенству (KNA) щодо миру в Україні, наголошуючи на важливості дотримання засад міжнародного права, згідно якого злочинець має бути притягнений до відповідальності за заподіяне зло.
«Прагнення президента Трампа відновити тривалий і стабільний мир можна лише вітати і поділяти. Однак його твердження про те, що Путін хоче миру і готовий до серйозних переговорів, слід сприймати критично. При цьому ці переговори повинні базуватися не на постулатах Путіна, оскільки він представляє країну-агресора, а на принципах міжнародного права, які Путін вирішив не тільки ігнорувати, але й знищити у своїх імперсько-колоніальних прагненнях», — сказав екзарх.
Не повторювати помилок минулого
Далі єпископ застеріг міжнародну спільноту від помилок, які були вчинені у минулому та призвели до сьогоднішньої військової агресії з боку російських окупантів, щоб у майбутньому запобігти подібній жорстокості з боку тоталітарних режимів.
«Правителі цивілізованого світу повинні зрозуміти, що неможливо перемогти зло, потураючи злочинцям. Неможливо побудувати мир, не відновивши справедливість, особливо щодо України та українського народу, які зазнали необґрунтованої та варварської агресії; неможливо будувати мир без притягнення до відповідальності тих, хто вирішив у такий брутальний спосіб зруйнувати всі принципи миру і безпеки, побудовані в Європі та світі після жахіть Другої світової війни; неможливо сподіватися на тривалий мир без переконливих і дієвих гарантій унеможливлення нових агресивних дій Російської Федерації проти інших країн і народів», — мовив архиєрей.
Об’єднані зусилля Європи заради миру
Відтак владика Богдан вказав на фактори, які дозволили Путіну напасти на Україну, застерігаючи світових лідерів від краху демократичного порядку, якщо перед сьогоднішнім викликом, яким є Росія, європейська спільнота не об’єднається.
«Вважати, що причиною нападу Росії на Україну було її бажання вступити до НАТО, свідчить про небезпечну політичну короткозорість і наївність, або ж про нездатність оцінювати об’єктивні історичні факти. А факти свідчать, що на момент анексії Криму в лютому 2014 року нейтральний статус України був офіційно закріплений в Конституції, втім, це не завадило Путіну вчинити агресивні дії, а, можливо, навіть заохотило його до них, оскільки він побачив жертву, ослаблену внутрішньо і залишену напризволяще ззовні. Якщо західні держави зрадять Україну, щоб задовольнити вимоги Путіна, це стане поразкою для всього демократичного світу і сигналом для інших диктаторів, що насильство і агресія є найбільш відповідними засобами для досягнення їхніх деструктивних цілей», — висловив свою думку владика Богдан.
«Тому сьогодні, як ніколи, міжнародна спільнота потребує єдності, рішучості та мужності у консолідованих зусиллях для відновлення справедливого і тривалого миру в Україні, а отже, і в Європі», — сказав український єпископ.
Ми продовжуємо молитися
На завершення апостольський екзарх запевнив у молитві за мир та мудрість для світових лідерів у прийнятті правильних рішень щодо подолання зла, яке сьогодні уособлює путінський режим.
«Зі свого боку, ми супроводжуємо і будемо надалі супроводжувати робочі засідання Мюнхенської конференції з безпеки своїми молитвами, з твердою надією, що Бог не допустить торжества зла і тиранії в нашому світі і що Він дасть тим, хто несе політичну відповідальність, світло, мудрість і мужність для прийняття правильних рішень і здійснення консолідованих, рішучих дій», — сказав владика Богдан.
Фото: © KNA/Julia Steinbrecht (Archivbild)Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ