«Навіть якщо завтра настане мир, треба ще багато років надавати допомогу Україні та підтримувати людей», — владика Кен Новаківський
Треба буде ще дуже багато років надавати допомогу Україні для її розбудови, але і для підтримки людям, щоб показати, що Бог їх любить. Так вважає владика Кеннет Новаківський, правлячий єпископ Української католицької єпархії Пресвятої Родини в Лондоні й Апостольський візитатор в Ірландії та Північній Ірландії.
Про це він сказав в інтерв’ю Департаменту інформації УГКЦ.
Говорячи про повномасштабну війну Росії проти України, яка триває вже 168-й день, український єпископ у Великій Британії стверджує, що не може повірити, що те, що відбувається у наш час, справді може бути. «Думаю, ніхто не міг повірити, що у Європі ХХІ століття могла скластися така ситуація», — каже він.
«Для мене це — трагедія, — додає владика Кен Новаківський. — Перші кілька тижнів ми всі були шоковані. А тоді зрозуміли, що треба щось робити, що це не закінчиться за пару днів, як планував Президент Росії».
На його переконання, допомагати Україні й українцям потрібно буде ще тривалий час. «Розуміємо, що всі ми зараз повинні працювати. Навіть якщо завтра настане мир, треба буде ще дуже багато років надавати допомогу Україні для її розбудови, але і для підтримки людям, щоб показати, що Бог їх любить, що вони не самотні, що можуть розраховувати на нашу допомогу», — зазначає владика Кен.
У ситуації війни і зцілення завданих нею ран, Церква, вважає він, має бути разом зі своїми вірними. Вона має показувати світло, має бути готовою виявити любов. «Щоби будувати будинки, — каже владика, — потрібно тільки грошей, але підтримати людей, дати їм можливість жити гідно — на це потрібно багато молитви, любові один до одного».
В інтерв’ю архиєрей розповів про дипломатичні зусилля Української Греко-Католицької Церкви та української громади у Великій Британії, про ініціативи для підтримки людей, які через війну прибувають до Сполученого Королівства, а також про молитовні й гуманітарні акції. Владика Кен поділився деталями візитів до української католицької катедри в Лондоні британського прем’єра Бориса Джонсона 27 лютого і принца Чарльза та герцогині Каміли 2 березня.
«Він [Борис Джонсон] справді прийшов до нашої катедри, молився з нами, мав можливість спілкуватися з людьми, які були на богослужінні. Потім відбулася приватна розмова з ним. Було дуже цікаво. Запитав, що, на мою думку, він повинен знати про ситуацію в Україні, про ситуацію українців у Великій Британії і Сполученому Королівстві як представник держави… Ми пояснили, що це [вторгнення Росії 24 лютого] не початок війни — вона триває вже 8 років, а 24 лютого відбувся великий напад. Це дуже важливо, бо відтоді майже щотижня ми мали зустріч у Вестмінстері, в уряді щодо того, як можемо надати допомогу в Англії, Уельсі, Шотландії тим, хто до нас приїжджає, які труднощі й виклики з цим, зокрема щодо віз», — розповів єпископ.
Згодом стало відомо, що і принц Уельський Чарльз та його дружина Каміла, герцогиня Корноульська, хочуть прийти помолитися та зустрітися з українцями: дітьми з української школи, громадськими діячами, діячами українських Церков. «Вони приїхали, ми їх привітали в нашій катедрі, — розповів владика Кен. — Потім був чай із принцом Чарльзом та його дружиною, і вони мали можливість порозмовляти з кожною групою. Вони привели зі собою представників чотирьох чи п’яти благодійних організацій, які патронує принц Чарльз… Ми співали Український національний гімн, і принц Чарльз співав його з нами. А коли вийшов із зали, сказав: "Слава Україні!". Можете уявити, які були емоції! … Потім вони з дружиною повернулися до катедри, засвітили свічки і приватно помолилися».
«Це була добра реклама для нас, для України, — вважає єпископ, — люди почали розуміти, хто ми, де і що робимо. Інші організації почали запитувати, як можуть надати допомогу. І тоді Українська католицька єпархія Пресвятої Родини в Лондоні спільно з Союзом українців у Великій Британії (СУБ) створили Ukrainian Welcome Center — координаційний центр для допомоги Україні».
При своїх парафіях в Англії, Шотландії й Уельсі єпархія Пресвятої Родини має близько 30 місць, де приймає переселенців, має і спонсорів та вебсайт з інформацією для тих, хто приїхав чи збирається приїхати. Церква допомагає новоприбулим українцям і в реєстрації до лікарень, шкіл тощо.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ