Науковці і духовенство звернулися до Яд Вашем з проханням визнати митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу

17 листопада 2019

16 листопада 2019 року учасники міжнародної наукової конференції «Отець Климентій Шептицький (1869–1951): життєвий і духовний шлях блаженного Католицької Церкви» звернулися до Ізраїльського національного меморіалу Катастрофи (Голокосту) та Героїзму Яд Вашем із проханням визнати Праведного митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.

Науковці і духовенство звернулися до Яд Вашем з проханням визнати митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу

«Мир вам, приходимо нині до Вас, як колись світлої пам’яті рабин Єзекиїль Левін, який у липні 1941 року прийшов до собору Святого Юра у Львові шукати захисту і порятунку для свого Народу, звертаючись до митрополита Андрея», — розпочинається спільне звернення науковців та духовенства Львова.

Відтак автори звернення наголошують на факті, що Праведний митрополит Андрей Шептицький у період німецької окупації Львова врятував «понад двісті незнаних нам синів і дочок Авраама, і Ісаака, і Якова, про порятунок яких під присягою засвідчили монахи-студити».

«Приходимо нині, щоб просити Вас вшанувати нині всіх тих, врятованих в часи Голокосту митрополитом Андреєм, назвавши його ім’я народам як Праведника народів світу, щоб сповнити слова про день, коли буде парость Господня красою та славою, плід же земний величністю та пишнотою для врятованих із Ізраїля. Віримо, що молитва подяки рабина Левіна про сто раз більшу нагороду Ексцеленції, є почута Всевишнім», — завершують своє звернення підписанти та учасники міжнародної конференції, присвяченої блаженному священномученикові Климентієві Шептицькому.

Під документом підписалося 30 учасників конференції.

Довідка

Яд Ваше́м (івр. יד ושם‎, також Яд ва-Шем; Голокосту Мученикам і Героям Пам'ять і Шана) — ізраїльський національний меморіал Катастрофи (Голокосту) та Героїзму. Розміщений на західному схилі гори Герцля в Єрусалимі, на висоті 804 м над рівнем моря, поряд з Єрусалимським лісом. Меморіал був заснований в 1953 році рішенням Кнесету з метою увіковічити пам'ять про євреїв — жертв нацизму в 1933—1945 роках та про зруйновані єврейські общини.

Меморіал являє собою комплекс, розташований на площі в 18 гектарів і включає в себе Музей історії Голокосту, меморіальні об'єкти — такі, як Дитячий меморіал, Зал пам'яті, меморіал депортованим «Вагон для худоби», Партизанська панорама, Стіна пам'яті, колона Героїзму і монумент Єврейським солдатам, — відкриті пам'ятні майданчики — такі, як Долина громад, площа Надії, площа Януша Корчака, площа Сім'ї і площа Варшавського гетто, — Музей мистецтва Голокосту і виставковий павільйон, синагогу, науково дослідний Інститут, візуальний центр, бібліотеку з архівами, видавництво і освітній центр — «Міжнародна школа / інститут досліджень Голокосту».

Яд ва-Шем є другою за відвідуваністю — після Західної Стіни — туристичною визначною пам'яткою Ізраїлю. Вхід до музею безкоштовний. Меморіал щорічно відвідує більше мільйона осіб.

Знищення євреїв в роки Другої світової війни в багатьох мовах отримало назву «Голокост». В івриті, проте, існує інший термін — Шоа (івр. השואה — лихо, катастрофа).

Є біблійна версія походження назви «Я їм дам у Своїм домі та в мурах Своїх місце і ймення (Яд Вашем), що краще воно за синів та дочок, Я дам йому вічне ім'я, яке не понищиться!» (Іс. 56, 5) (Примітка з орфографії: два іменники єврейською «яд» [пам'ятник/рука] та «шем» [ім'я] в українській транслітерації пишуться з великої букви, тоді як єврейською знак на позначення «і» ["ва"] пишеться з малої). Таке найменування меморіалу Голокосту покликане транслювати ідею створення національної скарбниці імен єврейських жертв, які нікому носити після їх смерті.

У 1953 році для вшанування пам'яті жертв і героїв Голокосту рішенням Кнесету був заснований Яд Вашем. Одним з положень рішення було вшанування «Праведників народів світу». Праведником, згідно з рішенням, визнавалися неєвреї, що ризикували життям, рятуючи євреїв під час Голокосту. В 1953 році під юрисдикцією Верховного Суду Ізраїлю було створено комісію, в обов'язки якої входить надання почесного звання «Праведника народів світу». У своїй роботі комісія керується певними критеріями, скрупульозно вивчаючи всі документи, свідчення тих, хто вцілів, та інших очевидців, оцінює історичні обставини й ризик для рятівника, на підставі чого вирішує, чи відповідає той чи інший випадок необхідним критеріям.

За матеріалами релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ

Локації

Дивіться також

Живе Телебачення Мукачівська греко-католицька єпархія Релігійно-інформаційна служба України Український Католицький Університет Офіційний сайт Ватикану Новини Ватикану Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae