На знак подяки за допомогу українському народові Папі подарували цінне розп’яття
26 березня 2019 року під час приватного візиту Святішого Отця Франциска до Папського Латеранського університету в Римі Понтифіку було передано у дарунок художнє Розп’яття від українського народу.
Подарунок для Папи від України
26 березня 2019 року під час приватного візиту Святішого Отця Франциска до Папського Латеранського університету в Римі (відомого також як «Університет Папи», оскільки, здебільшого, там навчаються студенти Римської дієцезії, хоча сьогодні університет відкритий для великої кількості учнів з усього світу), на запрошення ректора проф. Вінченцо Буономо, Понтифіку було передано у дарунок художнє розп’яття. Твір було замовлено та вручено Папі Римському українською меценаткою Стеллою Беньяміновою. Автором скульптури є український митець Олександр Животков, чиї роботи глибоко пройняті релігійним духом.
Стелла Беньямінова — православного віросповідання, як і автор твору, і дуже відома своєю діяльністю з поширення мистецтва у своїй країні — цим жестом мала на меті висловити подяку від усього українського народу за постійну підтримку Папи Франциска постраждалим від конфлікту, що триває в Україні, зокрема, шляхом ініціативи «Папа для України». У рамках зазначеної ініціативи було зібрано 16 мільйонів євро, що були виділені особисто Папою і пожертвувані різними парафіями з усієї Європи та використані для допомоги понад 800 тисячам осіб, які постраждали від конфлікту на Сході країни.
На таку діяльність на користь мистецтва пані Беньямінову надихає впевненість у тому, що лише духовне піднесення, яке пробуджує в нас краса, може врятувати світ від насилля та банальності, та відкрити світлі шляхи для надії, що сприятимуть діалогу та взаємозбагаченню різних культур. Зокрема й про це говорила меценатка з Папою під час їхньої зустрічі в Латеранському Університеті.
Папа Франциск був глибоко вражений жестом та посланням Стелли Баньямінової, ассирійки за походженням, і після того, як освятив розп’яття, що тепер, за бажанням Понтифіка, прикрашатиме хол «Його університету», зупинився навпроти нього у роздумах, вражений символічним змістом такого вчинку та чаруючою силою витвору, за який він сердечно дякував меценатці.
Звернення Папи Франциска до студентів Латеранського університету
«Не відкидай же нас навіки імени твого ради, і не розривай завіту твого. Не забирай від нас милости твоєї» (пор. Дан. 3, 34–35) — саме цей уривок з книги пророка Даниїла, прокоментував Святіший Отець, звертаючись до присутніх студентів та викладачів.
Бути закоріненими в Христі, аби зберігати свіжість мислення
Біблійний уривок подає покаянну молитву трьох ізраїльських юнаків — Седраха, Мисаха й Азарія, — яких було вкинуто до розжареної печі за те, що вони не хотіли покланятися поганським божкам. Серед нестерпного вогню, що повинен був їх спалити, юнаки підносять молитву до Бога, визнаючи провини своїх батьків і просять в Нього прощення й допомоги, уповаючи на Боже милосердя. Папа зазначив, що подібно до біблійних юнаків, також і студенти перебувають серед полум’я сучасного культурного контексту, що «спалює» креативність і незалежне мислення, але завдяки тому, що вони вкорінені в Христі та в Його Євангелії, вогонь їм не шкодить.
Уникати ізоляції від світу
Наступник Святого Петра наголосив, що навчальний процес не повинен бути спрямований на те, щоб ізолювати студентів від світу, а вчити їх «жити в ньому з критичним усвідомленням і знатністю розпізнавання». Покладання на Євангеліє та священну традицію, за його словами, не є перешкодою для мислення, а навпаки, «пропонує вільний, справжній, вірний і, навіть, здоровий погляд на дійсність».
Почувати себе частиною історії
Ще один важливий аспект молитви трьох молодих ізраїльтян у розжареній печі, за словами Папи, — це їхнє почуття приналежності до свого народу, який згрішив і для якого вони вимолюють прощення. В минулому їхні батьки також дали свідчення Божого милосердя і тому навіть серед ворожості й переслідувань юнаки мають надію на майбутнє. «Я б дуже хотів, щоб ви зберігали цю надію, що ґрунтується на Божій обітниці, — наголосив Святіший Отець, звертаючись до студентів. — Я б хотів, аби, плануючи майбутнє, ви зберігали пам’ять про те, що ви — народ, що маєте історію з її світлими й темними сторінками, що сьогодні ви є дійовими особами того діалогу любові між Богом і людьми, що триває сторіччями!»
Навчання для пояснення дійсності
Наступник святого Петра закликав студентів «не замикатися в академічних колах», далеких від життя. Він вказав на важливості того, аби навчання в церковних вузах спричинилися до «мужньої культурної революції», яка б породила «справжню євангельську герменевтику для того, щоб краще розуміти життя, світ і людей».
Довіряти Господеві з «молодіжним надміром»
«Якби ж то ти міг нас прийняти скрушеного серця ради й смиренного духу! Як усепалення баранів та волів, як безліч тучних ягнят» (Дан. 3, 39), — коментуючи на завершення цей уривок молитви трьох ізраїльських юнаків, Святіший Отець зазначив, що їхня надія на Бога може здаватися надмірною, подібно до того, як блудний син «надміру» надіявся на прощення свого батька. Папа закликав студентів мужньо й винахідливо мріяти та планувати своє майбутнє, «надмірно» довіряючи Господеві.
Ініціатива Святішого Отця «Папа для України»
24 квітня 2016 року в католицьких церквах Європи на заклик Папи Римського Франциска відбувся збір коштів для потреб постраждалих від воєнних дій в Україні. В результаті було зібрано близько 16 мільйонів євро, з яких значний внесок пожертвував особисто Святіший Отець. Під час візиту в Україну Держсекретаря Ватикану Кардинала П’єтро Пароліна, який відбувся 15–20 червня 2016 року, було започатковано Ініціативу «Папа для України».
Два роки, стартуючи з осені 2016 року, тривала реалізація різних за напрямками гуманітарних проектів. Були профінансовані як короткострокові проекти швидкого реагування — забезпечення паливом, їжею, «швидкими» коштами, засобами гігієни, ліками та засобами медичного призначення, теплою одежею тощо, так і довгострокові — ремонт та оснащення медичних закладів, відбудова житла тощо, які служитимуть не один десяток років.
Основні напрямки, в яких діяла Ініціатива:
- Підготовка до зими. Враховуючи суворі зими в Україні, коли температура повітря може сягати 25 градусів нижче нуля, основна увага була приділена підтримці проектів, які допомагатимуть людям пережити зиму в теплі.
- Охорона здоров’я. У багатьох селах на лінії ведення бойових дій зруйнована медична інфраструктура або заблоковані автошляхи, що утруднює доступ до медичних послуг та аптек. В рамках Ініціативи були підтримані проекти, які надають людям життєво-важливі ліки та професійні медичні послуги, а також оснащені ряд медичних закладів.
- Їжа та гігієна. Ця допомога завжди актуальна для людей похилого віку та одиноких матерів з маленькими дітьми, адже саме вони є найбільш вразливою категорією населення на прифронтовій території.
- Психосоціальна підтримка. У районах, що часто перебувають під сильними обстрілами, в багатьох дітей психологи діагностують симптоми посттравматичного стресового розладу (ПТСР). В рамках Ініціативи були підтримані проекти, які допомагають дітям та їх батькам переживати руйнівну дію війни.
Допомога надавалась людям, які залишились жити в охоплених бойовими діями містах та селах Донецької та Луганської областей, а також в Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській області та місті Києві, де проживає найбільша кількість тих, хто втікав від бойових дій за сотні кілометрів. В першу чергу допомогу отримували люди похилого віку, важкохворі, одинокі матері, вагітні жінки та багатодітні сім’ї, які переживають скруту, постраждалі діти, люди з інвалідністю.
За матеріалами Апостольської Нунціатури в Україні, Ініціативи Святішого Отця «Папа для України» та Vatican NewsПрес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ