На початок навчального року владика Володимир Ющак пригадав усім про важливість вивчення Катехизму
Єпархіальний єпископ Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ владика Володимир Ющак на початок нового 2023–2024 навчального року пригадав батькам та усім вірним про важливість вивчення катехизму та зростання у християнській вірі у своєму обряді задля збереження своєї ідентичності та уникнення небезпеки «втратити свідомість свого походження та почуття приналежності до своєї Церкви».
На початку свого звернення з нагоди початку нового навчального року владика Володимир Ющак, єпарх Вроцлавсько-Кошалінський, ствердив, що початок вересня — це також час, коли у всьому цьому накопиченні батьки намагаються знайти для своїх дітей і молоді час на вивчення катехизму. Про це інформує пресслужба Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ.
За його словами, у Польщі найчастіше навчання греко-католицького катехизму відбувається разом для дітей, які нащодень навчаються в різних школах. З цим пов’язаний обов’язок батьків привезти своїх дітей на конкретну годину, найчастіше у суботу, тобто у вихідний день, до визначеного місця навчання, часто значно віддаленого від місця їхнього проживання. «Нерідко наші священники та катехити скаржаться на те, що неспроможні усталити в парафії такий порядок навчання катехизму, щоб він підходив всім. Тоді у декого з батьків може з’являтися спокуса, щоб не висилати своїх дітей на навчання катехизму згідно зі своєю церковною приналежністю, лише полегшити собі життя та записати їх на латинську катехизацію, яка в кожній школі є вписана у сітку інших уроків. Кожного року стаємо перед такою самою дилемою, а тепер, коли у Польщі перебувають тисячі дітей з України, ця проблема стає у ще більш яскравому світлі», — зазначив владика Володимир.
Відтак єпископ пригадав принципи, які зобов’язують, коли йдеться про навчання катехизму дітей і молоді.
1. Навчання катехизму дітей і молоді — це один з головних обов’язків, який стоїть перед кожним священником. У момент отримання ієрейських свячень кожний священник зобов’язаний не тільки управляти дорученою йому єпископом парафією, але мусить також освячувати Божий народ, головно через молитву та уділення Святих Таїнств. Він зобов’язаний також навчати через проповідування Божого Слова, як у часі Божественної Літургії, так і через навчання катехизму молодих, а навіть старших осіб. З цього обов’язку ніхто не може звільнити священника. Коли би він сам занедбав це служіння, занедбав би отриману від Церкви місію освячувати, навчати та управляти.
2. Батьки, коли приносять своїх дітей до Таїнства Святого Хрещення, просять для них не тільки обмиття водою Святого Хрещення, але просять також для них віри. А віра родиться з проповідування Божого Слова та з доброго прикладу. Батьки з природи стають для своїх дітей першими вчителями катехизму. Діти дивляться на своїх батьків і добре спостерігають, чи вони самі моляться, чи на щодень живуть згідно з Христовим навчанням та у вірності Божим і церковним заповіддям. Діти також очікують, щоб їхні батьки разом з ними молились та від наймолодших років вводили їх у правди Христової віри. Діти очікують також, що їхні батьки будуть разом з ними приступати в часі Служби Божої до Пресвятої Євхаристії […]. Якщо так діється, то дитина наче природно зростає в дусі Євангелія та навчання Церкви. Якщо так не діється, то існує небезпека, що від наймолодших років життя людина може йти наперекір із навчанням Христа та його Церкви. Остаточно самі батьки можуть спричиняти виховання у своїх домах, хоча охрещених, але в дійсності невіруючих християн.
3. Наша Церква у Польщі має право і веде офіційно навчання катехизму дітей і молоді у школах, згідно з затвердженою церковною і державною владою програмою. Навчання обіймає дошкільний період, навчання у початковій та середній школах. Як Церква ми маємо право утворювати в школах пункти навчання греко-католицького катехизму, згідно з вченням та традицією Української Греко-Католицької Церкви. Місцева влада зобов’язана забезпечити нам все потрібне для реалізації цього навчання. Умовою є те, щоб батьки склали в школі письмову заяву про бажання, щоб їхня дитина навчалась греко-католицького катехизму. Напевно наші священники звертались до Вас на початку нового навчального року з проханням записувати своїх дітей на навчання катехизму згідно з вченням УГКЦ.
4. Пригадую всім нашим батькам, народженим тут, у Польщі, як і новоприбулим до Польщі з України, щоб пам’ятали, що їхні діти мають право і обов’язок навчатись катехизму згідно з приналежністю до УГКЦ. Навчання має відбуватись протягом цілого періоду навчання дітей у початковій та середній школах, а не тільки при нагоді підготовки до Першої сповіді та Урочистого Святого Причастя.
Пригадую також, щоб це навчання відбувалось згідно з вашою церковною приналежністю, а не в латинському обряді, бо це вигідніше, простіше і менш складно. Не позбавляйте своїх дітей права до зростання у дусі навчання своєї рідної Церкви! Хто ще з батьків не записав своєї дитини на навчання релігії згідно зі своєю церковною приналежністю, нехай зробить це негайно. Збереження вірності своїй Церкві та своєму народові вимагає на чужині великої жертовності, труду, а навіть коштів, пов’язаних з доїздами та з іншими потребами. Проживаючи від народження поза батьківськими землями, ми це знаємо та радіємо, коли чергове покоління залишається при Церкві та зберігає рідну мову і традиції. Звертаюсь до батьків, прибулих до Польщі з України, не позбавляти своїх дітей того, що дороге серцю та душі, навіть якщо буде вимагати труду, часу і зусилля.
Наприкінці свого звернення владика Володимир Ющак привітав усіх із початком нового навчального року. «Бажаю Вам успіхів та радості з навчання і присвоювання нового знання. Бажаю численних дарів Святого Духа, який є Духом мудрості та знання, так, як співаємо у „Молитві за Україну“: „Світлом науки і знання нас, дітей, просвіти. В чистій любові до краю, ти нас, Боже, зрости“. Пам’ятайте, щоб зростаючи у світській мудрості, Ви також зростали у мудрості в Бога та у людей. Звертаюсь з закликом, особливо до тих, хто з причини війни опинився поза Батьківщиною, щоб на чужині не втратили свідомості свого походження та почуття приналежності до своєї Церкви. Вона тут є і чекає на Вас», — мовив єпископ Вроцлавсько-Кошалінський.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ