Митрополит Євген Попович приєднався до святкувань Седлецької дієцезії у Польщі з нагоди 400-ліття з дня смерті святого Йосафата Кунцевича

15 листопада 2023

«Нехай заступництво святого Йосафата Кунцевича та блаженних Пратулинських мучеників сприятиме припиненню ненависті та встановленню справедливого і тривалого миру», — сказав архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський владика Євген Попович під час проповіді на Службі Божій з нагоди 400-ліття мученицької смерті співпокровителя Седлецької дієцезії.

У неділю, 12 листопада, в парафії Різдва Пресвятої Богородиці в Білій Підляській, де тіло священномученика Йосафата Кунцевича перебувало понад 150 років, відбулися головні урочистості на його честь. Про це інформує регіональне інтернет-видання «Підляшшя 24».

«Як важко було б переслідуваним за католицьку віру уніатам вистояти, якби вони не мали поруч свого святого мученика. Тут, на Підляшші, ніхто не зрадив Церкву, всі вистояли. Вони воліли, як і їхній святий Йосафат, віддати своє життя, втратити майно, піти до в’язниць, ніж втратити Церкву і зректися святої католицької віри та єдності з Папою», — зазначив на початку Служби Божої парох місцевої парафіяльної спільноти отець Мар’ян Данилюк.

Євхаристійне богослужіння очолив архиєпископ Люблінський владика Станіслав Будзік. Проповідь виголосив архиєпископ Євген Попович, митрополит Перемишльсько-Варшавський Української Греко-Католицької Церкви. У Службі Божій також взяли участь численні священники на чолі з єпископом Казімєжем Гурдою з Седльця та єпископом Ґжеґожем Суходольським. До Білої Підляської прибули також єпископ Дрогочинський Петро Савчук, єпископи-емерити Генрик Томасік (Радомська дієцезія) та Антоній Дідич (Дрогочинська дієцезія). У спільній молитві також взяв участь апостольський адміністратор візантійського обряду в Білорусі архимандрит Сергій Гаєк. На церемонії в церкві Різдва Пресвятої Богородиці також були присутні представники державних, парламентських і місцевих органів влади. Окрім парафіян та гостей, були присутні паломники з парафій Святого Йосафата в Сєдльцевській дієцезії: Корчувка та Ґенсь.

У своїй проповіді архиєпископ Євген Попович звернувся до життя і мученицької смерті святого Йосафата. «Він був ревним монахом, жив Літургією, яка давала йому мудрість, робила його пильним і живила надією на спасіння, — зазначив архиєрей. — Те, що сталося рівно 400 років тому, було багато в чому трагедією. Загинула людина. Християнин став мучеником, прийнявши смерть від рук християн. Русь вбивала Русь, це був час, коли Русь нищила Русь».

Далі архиєпископ вказав, що контекстом для сьогоднішнього святкування є трагічні події в Україні, які тривають з 2014 року і особливо з 24 лютого 2022 року. Незабаром, 23 січня наступного року, ми відзначатимемо 150-ту річницю мученицької смерті блаженного Вінкентія Левонюка та 12-ти його товаришів. «Пратулинські мученики загинули за те, що відмовилися зректися віри, віри, яку сповідували у своїй східній церковній традиції», — зазначив першоєрарх.

«На 627-й день за східним кордоном Польщі Росія продовжує те, що робила в Пратулині та в десятках інших місць на Підляшші в 1870-х роках, а від 1945 року на землях Східної Галичини, включених до складу Радянського Союзу — вбиває всіх, хто не хоче стати рабами оновленої імперії, знищує все, що свідчить про культурну і духовну відмінність», — підкреслив архиєпископ Євген Попович.

На завершення Літургії єпископ Седлецької дієцезії уклав акт посвяти Седлецької дієцезії святому Йосафату. «Подай нам свою допомогу, щоб ми могли твердо відкинути все, що загрожує правдивому добру нашої душі і тіла. Даруй нам благодать міцної віри, щоб вона, як духовна сіль, ніколи не втрачала свого смаку при зіткненні з безбожними ідеологіями», — зазначив єпископ Казімєж Ґурда.

Після Євхаристійного богослужіння всі зібралися на частування, яке приготували парафіяни.

Варто зазначити, що раніше в актовій залі Повітового управління відбулася вистава «Пастир єдності», підготовлена вчителями, учнями та батьками Початкової школи громади імені Генрика Сенкевича в Сельчику.

Фото: о. Марек Вереса