«Коли ми прощаємо — стаємо подібними до Бога», — владика Миколай Бичок
Як правильно і корисно провести період посту? Відповідь на це запитання шукав преосвященний владика Миколай Бичок у євангельському уривкові на Сиропусну неділю.
Післязавтра розпочинаємо Великий піст. Важливий період в житті Церкви і християн. Ми часто шукаємо порад як добре провести піст, читаємо книжки на цю тематику та робимо певні постанови.
Сьогоднішня Євангелія подає нам три головні моменти посту.
Найперше — це Прощення. Ця неділя називається Неділею Прощення. Сьогодні фейсбук і інші соціальні мережі будуть рясніти від повідомлень про прощення. І ми самі будемо писати людям повідомлення: «Прощаю і прошу прощення». Гарна традиція. Але скільком людям ми напишемо сьогодні, які РЕАЛЬНО потребують нашого прощення? Скільком людям ми сьогодні зателефонуємо чи напишемо: «Вибач, я був неправий чи неправа?» Прощення — це дар; але Прощення — це також наш вибір: ми можемо перестати носити в серці кривду, яку нам хтось зробив. Коли ПРОЩАЄМО — стаємо подібними до Бога, який нам постійно прощає.
Друге — це піст. Піст полягає не тільки у відмовленні собі в їжі, але у відмовленні собі у грісі. Піст — це не сум, а радість від того, що в цей час я маю можливість показати Богові як я Його люблю. А ми його любимо, коли Його заповіді виконуємо (1 Ів.5, 2–3).
І третє — це віднайти місце де знаходиться наше серце. Як це зробити, нам відповідає Євангеліє: «Бо де твій скарб, там буде і твоє серце» (Мт. 6, 21). Скарб — це те, що для нас найважливіше, те, що найбільше я боюсь втратити. Чи ми як християни так насправді боїмося втратити Бога і Його благодать? І цю відповідь ми маємо пошукати у своєму серці.
«Де скарб людини, там її розум» — казав святий мученик Юстин у II ст. Де розум людини — там її скарб і з цього випливає вибір життя та вчинків.
† Миколай Бичок,
єпарх Мельбурнський