Кардинал Тарксон: загальний доступ до лікування — запорука кращого світу
Префект Дикастерії служіння цілісному розвиткові людини звернувся із посланням, приуроченим до Всесвітнього дня здоров’я, в якому аналізує актуальні виклики та проблеми системи охорони здоров’я у світі.
«Будувати справедливіший і здоровіший світ для всіх», — такою є тема цьогорічного Всесвітнього дня здоров’я, що відзначається 7 квітня, та послання, з яким у цьому контексті звернувся кардинал Петер Тарксон, Префект Дикастерії служіння цілісному розвиткові людини, зазначаючи, що ця тема вказує на нагальність зусиль задля усунення нерівності в доступі до охорони здоров’я.
«Пандемія глибоко закарбувалася в наших життях і в нашому суспільстві; вона посилила давні соціальні проблеми, насамперед, прояви нерівності, як от в доступі до лікування», — пише він, звертаючи увагу на те, що наслідки пандемії були більшими саме для найуразливіших. Тож у світлі зауваження Папи Франциска про те, що з кризи виходимо або кращими, або гіршими, автор зазначає, що в рамках зусиль на користь справедливішого для всіх світу не слід забувати, про те що важкий рік, який ми пережили, нагадав нам про важливість людської солідарності та усвідомлення того, що ніхто не рятується наодинці.
Цінність справедливості
Очільник ватиканського відомства, що відповідає, зокрема, за душпастирство в охороні здоров’я, зауважив, що пандемія «загострила величезне розходження між більш просунутими країнами і менш розвинутими, в доступі до лікування та медичної опіки». І цей факт заслуговує засуду та є неприйнятним. Людство не спішить визнати, що «фундаментальне право на захист здоров’я належить до цінності справедливості», згідно з якою не існує різниці між народами в прямуванні до спільного добра, яке є, водночас, «благом всіх і кожного». Звертаючись до учасників XXXII міжнародної конференції на тему «Здолати глобальну нерівність у сфері охорони здоров’я», що відбувалася 18 листопада 2017 року, Папа Франциск висловив побажання, аби «узгодження між правом на захист здоров’я та правом на справедливість забезпечувалося справедливим розподілом медичних структур і фінансових ресурсів, відповідно до принципів солідарності та субсидіарності».
Інтегральне здоров’я
За словами кардинала Тарксона, для досягнення цього, потрібно «переосмислити поняття здоров’я як інтегрального здоров’я». Потрібен такий погляд на лікування, який рахуватиметься не лише з фізичним, але й психологічним, інтелектуальним, соціальним, культурним і духовним вимірами людини. Такий цілісний погляд дає нам змогу збагнути, що «забезпечення кожному необхідного лікування є актом справедливості, тобто, надаванням людині того, на що вона має право».
У цьому контексті Префект Дикастерії служіння цілісному розвиткові людини висловлює свою пошану та визнання тим лікарям і медперсоналові, що «незважаючи на чимало нестач в системах охорони здоров’я, не здалися та боролися за здоров’я своїх пацієнтів, виявилися вірними своєму покликанню, джерелом якого є співчуття». І як навчає Папа Франциск, «співчуття є привілейованим шляхом також і для будування справедливості».
Деякі побажання та заохочення
Зауваживши, що триваючий досвід пандемії допомагає нам відкривати, що всі ми — брати й сестри, що перебувають в одному човні, відповідальні одні за одних, що наш добробут залежить від відповідальної поведінки всіх, кардинал Тарксон відзначив, що «людство наново відкриває почуття взаємозалежності». Зокрема, індивідуалізм та егоїзм можна здолати, усвідомивши, що «шукання блага всіх може привести до мого добра». Пандемія також навчила нас, що «здоров’я є спільним благом, так що захищаючи власне здоров’я, захищаю здоров’я іншої людини та всієї спільноти».
За словами Префекта Дикастерії служінння цілісному людському розвиткові, особливої уваги заслуговує ментальне здоров’я, що дуже потерпає в цей період пандемії.
Крім того, нагальним є «заопікуватися тими, які нас лікують». На урядовцях і відповідальних у економічній політиці та в сфері охорони здоров’я лежить обов’язок «гарантувати кращі умови праці для медпрацівників». Це вимагає «цільових, розсудливих і етичних економічних інвестицій». Слід також звертати більше уваги на заклади охорони здоров’я, зокрема, на ті, які позбавлені державної підтримки, наприклад ті, які провадять Церква або інші спільноти віруючих, що «в різних куточках світу, часто віддалених, є єдиними осередками, які надають доступ до медичних послуг».
Нерівність у медицині є несправедливою, але їй також можна запобігати, впроваджуючи відповідні стратегії. «Бажано дійти до гарантування всім людям та всім спільнотам універсального медичного покриття. Це нагальна мета, яку слід досягти для будування справедливішого та здоровішого світу, кращого світу, світу миру, про який мріємо і віримо, що він ще є можливим», — підсумовує кардинал Петер Тарксон послання, приурочене до Всесвітнього дня здоров’я.
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ