Кардинал Кох: «Я радий, що Папа відкликав заплановану на червень зустріч із Патріархом Кірілом»

11 травня 2022

Про глибокий шок, яким для нього є позиція Предстоятеля російського православ’я щодо війни, яку Росія веде в Україні, говорить кардинал Курт Кох, голова Папської ради сприяння єдності християн.

Кардинал дав інтерв’ю порталу Католицької Церкви у Швейцарії «Kath.ch». Розмову з куріальним ієрархом провів Рафаель Раух. Натомість, переклад цього інтерв’ю був здійснений католицьким суспільно-релігійний інтернет-часописом «Credo».

Апостольський Престол і Швейцарія зміцнюють співпрацю. Як Ви сприймаєте реакції у Вашій батьківщині під час війни в Україні?

Ми переживаємо нову ситуацію. Швейцарія заново обговорює питання нейтральності. Президент Кассіс з’явився в Берні на мирній демонстрації, з якою єднався онлайн президент Зеленський. Голова Національної ради (нижча палата швейцарського парламенту. — Прим. КАІ) Ірен Келін подалася в Україну з візитом. Свою подорож вона обґрунтувала словами: «Ми повинні стати по стороні міжнародного права. Члени федеральної ради вже раніше підкреслювали, що нейтральність і солідарність — нерозлучні. На мою думку, це правда».

Чи Папа Франциск розуміє Путіна?

Папа хоче закінчити війну — також і залишаючи всі двері відчиненими, щоб досягти цієї мети. Якщо захряснути двері перед діячами, які мають ключ до миру, не вийде наблизитися до цієї мети. Президент Росії двічі відвідав Папу в Римі. Одразу ж після початку війни Папа ходив до російського посольства у Ватикані. Він не робить цього з жодним іншим главою держави. Зазвичай послів викликають до Папи. Франциск робить усе, що в його силах, щоб діяти на благо миру.

Ваша Еміненціє, Ви були присутні під час відеоконференції, коли Папа розмовляв із Патріархом Кірілом і митрополитом Іларіоном. Якими були Ваші враження від цієї розмови?

Папа дозволив патріархові промовляти першому. Той детально пояснив свій погляд на причини війни. Папа не висловився щодо цього політичного погляду, але сказав ясно: ми не священники держави, ми пастирі народу — і разом мусимо знайти розв’язання на благо миру.

Ви сказали в інтерв’ю для «Domradio», що не впевнені, чи це повідомлення дійшло до Патріарха.

Мені йшлося про те, що я не можу зазирнути в серце Патріарха. Я можу тільки дивитися, як він відреагує.

Як це — брати участь у відеоконференції, що може увійти в історію світу, — але не могти переконати другу людину?

Війна в Україні страшна і — як підкреслив Папа — абсурдна. Це смертельно небезпечне для багатьох людей. Тому ми повинні зробити все, щоб закінчити цю страшну і безглузду війну. Навіть якщо у цих стараннях ми будемо змушені погодитися на невдачі у дипломатичних стосунках — мусимо продовжувати наші зусилля.

Однією з найважливіших подій у Вашому житті була зустріч Франциска й Кіріла в Гавані та підписання Гаванської декларації. Чи тепер ми повинні довитися на цю зустріч з іншої перспективи?

Я не зараховую зустріч у Гавані до своїх заслуг. Без ініціативи та волі Патріарха Кіріла ця зустріч би не відбулася. Нині ці стосунки набрали зовсім інакшого характеру. Бо коли така страхітлива війна санкціонована навіть релігійно, то така поведінка має вразити кожне екуменічне серце. Тому я радію, що Папа Франциск відкликав заплановану на червень зустріч із Патріархом Кірілом. Імовірно, у більшості випадків її би не зрозуміли. Тим не менше, діалог має продовжуватися.

Коли Папа поїде до Москви на зустріч із Путіним?

Досі Папа не дістав відповіді на своє прохання від Президента Росії.

Що каже митрополит Іларіон, керівник Відділу зовнішніх церковних зносин Московського патріархату?

Після Zoom-зустрічі я повідомив митрополита про відкликання на червень. Подальших розмов не відбулося.

Минулими днями відбулося пленарне засідання Папської ради підтримки єдності християн. Які імпульси Ви берете з собою в Україну?

Ми відбули тривалу сесію онлайн із Верховним архієпископом Святославом Шевчуком, який представив нам детальний рапорт про ситуацію в Україні. Ця гібридна зустріч була вельми зворушливою. Також він сказав, що його прізвище було у списку тих, хто мав бути вбитий. Однак він живе у великій довірі. Я маю відчуття Греко-Католицької Церкви в Україні як дуже вірної спільноти, яка черпає надію з віри також у драматичних подіях.

Колишній абат з Анйзідельна, Мартін Верлен, публічно запитав: коли отець кардинал поїде до Києва?

Він не запитував моєї думки, а просив Папу, щоб вислав мене до Києва. Моя відповідь така: якщо мій приїзд в Україну буде бажаний і Папа погодиться, я поїду до Києва. Але рішення у цій справі ухвалює Папа, а не о. Верлен. Ба більше, я не поділяю його думку, що мене слухатимуть у Москві, — якщо там не слухають навіть Папу.