Кардинал Кох: війна ніколи не є розв’язкою
По завершенні Тижня молитов за єдність християн, очільник Папської Ради, відповідальної за екуменічний діалог і за взаємини з юдаїзмом, поділився думками про екуменізм як дорогу миру в контексті дня молитви за мир, проголошеного Папою у зв’язку із зростанням напруження на кордонах України.
За Тижнем молитов за єдність християн, що завершився 25 січня, цього року слідував День молитви за мир в Україні, проголошений Папою Франциском. Наступного ж дня, 27 січня, світ спогадував жертви Голокосту. Ці теми були в центрі розмови нашого колеги Маріо Ґалґано з кардиналом Куртом Кохом, Головою Папської Ради сприяння єдності між християнами, при якій також діє комісія у справах діалогу з юдаїзмом. Про це інформує українська редакція «VaticanNews».
Солідарність з християнами Близького Сходу
Відповідаючи на запитання про те, що було особливістю цьогорічного Тижня молитов за єдність, очільник ватиканського відомства, відповідального за екуменізм, зупинився, насамперед, на його темі, що зосереджувалася на подорожі східних волхвів до Вифлеєму. «Це показує, що також і ми, християни, постійно перебуваємо в дорозі до ясел і повинні віднайти єдність в адорації таїнства Бога, Який став людиною», — сказав кардинал Кох, виокремивши як другий важливий аспект той факт, що тему запропонувала Рада Церков Близького Сходу. «Ці християни переживають темні часи, насамперед, якщо згадати про Ліван. Тож це було нагодою згадувати про них у молитвах», — додав він.
Екуменізм як дорога до миру
«Яким чином екуменічний діалог може допомогти в шуканні миру?» — таким було наступне запитання, поставлене в контексті того, що завершивши особливий період молитви за єдність, наступного дня світ на заклик Папи згуртувався в молитві за Україну. «По-перше, — відповів Голова Папської Ради, — пропозиція Святішого Отця провести день молитви за мир в Україні була важливою через те, що мир завжди є даром, але також — викликом для нас, який полягає в тому, щоби молитися за мир разом». Зрештою, спільним переконанням всіх християн є те, що «війна ніколи не є вирішенням», але «кінцем людських зусиль». Тож спільне визнання того, що війна ніколи не є розв’язкою, «є великою допомогою».
Християнин не може бути антисемітом
Тиждень молитов за єдність християн був випереджений Днем юдаїзму, який у багатьох країнах відзначається 17 січня, а через кілька днів після його завершення, 27 січня, припадає День пам’яті жертв Голокосту. Ділячись думками про те, яке значення цей аспект може мати в екуменічному діалозі, кардинал Курт Кох зауважив, що це нагадує нам про підвалини, про коріння християнства. «Я переконаний, — сказав він, — що якщо б усі християни усвідомлювали, що юдаїзм є фундаментом нашої релігії, це могло би допомогти нам у пошуках єдності». Говорячи про спогадування жертв Голокосту, він додав, що пам’ятати про «цю катастрофу людства» дуже важливо в сьогоденні, беручи до уваги «зростання антисемітських тенденцій у наших суспільствах». З огляду на це, «фундаментальним є повторювати те, про що нам постійно нагадує Папа Франциск: абсолютно неможливо бути християнами і, водночас, антисемітами».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ