«Глибокий захват цінністю людини називається Євангелієм»: 45 років енцикліки Йоана Павла ІІ «Redemptor hominis»

4 березня 2024

У документі, що побачив світ через п’ять місяців після обрання на престол Петра, колишній Краківський митрополит виклав своє бачення ситуації тогочасного світу та завдання Церкви перед людиною, яку відкупив Христос.

Рівно 45 років тому, 4 березня 1979 року, папа Йоан Павло ІІ опублікував свою першу енцикліку — «Redemptor hominis» («Відкупитель людини»). Ця енцикліка вважається програмним документом, що показує горизонти його мислення на початку понтифікату і водночас є своєрідним підсумком душпастирського, філософського та богословського досвіду Краківського митрополита, пише українська редакція "VaticanNews".

У цьому документі св. Йоан Павло ІІ представляє світові основні ідеї свого служіння як Наступник св. Петра, даючи також оцінку духовного стану тогочасного світу.

Папа Войтила стверджує, що правда про людську гідність має свою основу в Ісусі Христі, який є «центром всесвіту та історії». Невипадково енцикліка називається не «Redemptor hominum», тобто «Відкупитель людства», а саме «Redemptor hominis» — Відкупитель людини. «Йдеться про людину в усій її правді, в усій її повноті, — читаємо в документі. — Йдеться не про абстрактну людину, а про реальну людину, конкретну, історичну людину. Йдеться про кожну людину. Бо кожну людину охоплює тайна Відкуплення».

Папа також підкреслив, що «людина — це шлях Церкви», тому Церква повинна супроводжувати її, намагатися зрозуміти її, співчувати їй і шукати її.

Діагноз тогочасного світу далекий від оптимізму. Святіший Отець писав про ХХ століття як про часи, коли «люди заподіяли людям багато несправедливості і страждань», зазначаючи, що перспектива наступного, ХХІ століття, також не вселяє оптимізму. Тут знайшлося місце для тем, розвинутих протягом наступних років понтифікату, як от заклик більше турбуватися не про те, щоб «мати більше», але про те, щоб «якнайбільше бути»; стурбованість соціальною несправедливістю, що панує у світі; розрив між постійним поступом цивілізації та розвитком моралі й етики.

Енцикліку «Redemptor hominis» вважають викладом християнського гуманізму. Як зазначив сам автор, це була «тема, яку він привіз із собою» до Рима. Святий Йоан Павло ІІ зазначає: «Глибокий захват цінністю і гідністю людини називається Євангелієм, тобто Доброю Новиною. Це також називається християнством».