Глава УГКЦ у Великий четвер: «Бути Христовим священником означає давати себе людям»

2 травня 2024

У Великий четвер, 2 квітня, у Патріаршому соборі в Києві Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав очолив Вечірню з Літургією Василія Великого. У проповіді він згадав про день священства і зазначив, що справжнім священником є той, хто уділяє людям не тільки те, що знає чи вміє, але те, що має у своєму серці. І той священник, який себе уділяє людям, має частку із Христом.

Із Патріархом співслужили єпископи-помічники владика Йосиф Мілян і владика Андрій Хім’як, владика Степан Сус, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства, та священники Київської архиєпархії. Богослужіння супроводжував співом хор Київської Трьохсвятительської духовної семінарії. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

На початку Предстоятель освятив антимінси — тканину із зображенням знятого з хреста Ісуса, що місять мощі святих, необхідні для здійснення богослужінь.

Також Патріарх традиційно освятив миро, яке згодом пошириться по всій Церкві. Однак цьогоріч миро було з’єднане з миром 1943 року, часів Другої світової війни, яке віднайшли на Буковині.

Наприкінці богослужіння відбувся також Чин омивання ніг. Блаженніший Святослав омив ноги священникам Київської архиєпархії.

У проповіді Блаженніший Святослав зазначив, що Літургією Страсного четверга ми розпочинаємо святкування Пасхи. Адже пасхальне таїнство має три головні моменти: страсті Христові, Його смерть і славне воскресіння. Предстоятель зауважив, що в цей день ми звершуємо літургійну пам’ять Тайної вечері. «Змістом цієї новозавітньої Тайної вечері є те, що наш Господь Спаситель не тільки віддає себе за людей, але дає себе людям. Він дає їм те, ким Він є. […] Христос хоче передати кожному, хто є причасником людської істоти, можливість бути причасником Його Божества», — сказав Блаженніший Святослав.

Він наголосив, що сьогодні свято всіх священників. Саме зміст новозавітнього Христового священства і полягає в тому, щоб те, що дав Христос своїм учням на Тайній вечері, стало доступним усім людям. Відтак архиєрей подякував усім священникам. Особливо він згадав про двох ув’язнених росіянами отців-редемптористів — о. Івана Левицького та о. Богдана Гелету. «Вони сьогодні терплять у Христі і з Христом. Вони нині справді йдуть за Христом на хрест. Ми сьогодні просимо, молимося і працюємо — робимо все можливе, щоб їх звільнити», — сказав Предстоятель.

Блаженніший Святослав прокоментував нещодавній випадок приєднання храму УГКЦ на окупованій Херсонщині до Російської Православної Церкви: «В селі Олександрівка Скадовського району на Херсонщині якраз у Страсний тиждень не просто захопили наш храм, але здійснили святотатство — пересвятили і приєднали його до Російської Православної Церкви. Вдивляючись у ті кадри, мені спадають на ум слова пророка Іллі, який взивав до Господа, кажучи: „Господи, пророків твоїх повбивали, жертовники твої поруйнували. Лишився я один, і мого життя шукають“».

«Сьогодні ми молимося за всіх тих, хто ще не знає Христа, хто чув про Нього, але Його самого ще не зустрів. Молимося, щоб наша Церква послужила вповні своєму народові: кожному українцеві, чоловікові, кожній жінці, дитині, нашому воїнству, щоб усі ми разом могли стати причасниками Його Тайної вечері», — сказав насамкінець Блаженніший Святослав.

Фото: Олександр Савранський