Глава УГКЦ у підсумковій програмі року: «На 30-му році Незалежності комуністична ідеологія в Україні має вигляд неходового бренда»
Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у підсумковій програмі «Відкрита Церква» на «Живому телебаченні» пригадав одну важливу подію, яку Україна відзначала у 2021 році, — 30-річчя відновлення Незалежності.
Співрозмовником Предстоятеля був експерт зі стратегій Євген Глібовицький. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
«За ці 30 років з України, за нашими оцінками, виїхало близько 10 мільйонів людей — можливо, це трохи перебільшена цифра, але ми побачили, що люди справді масово виїжджають з України. Можливо, така еміграція — певний феномен сучасного рухомого світу. Ми вже не живемо в умовах сучасного кріпосного права чи сталінської приписки, кордони відкрилися — чому не поїхати?» — каже Глава Церкви.
Такий факт є великим душпастирським викликом для Церкви. «Ми мусимо йти за нашими людьми, створюємо нові парафії та структури у країнах, де ніколи українців не було. І ми бачимо, що еміграція не спиняється. Пригадую слова одного єпископа, що це вже не еміграція, а евакуація», — додав він.
Щодо комуністичної ідеології в Україні Блаженніший Святослав відзначив, що вона, зокрема в Україні, має вигляд неходового бренда.
«Але певні її наслідки існують — цей „совок“ вмирає доволі повільно, я думав, це відбуватиметься швидше. Ми бачимо, що деякі тригери не зникають автоматично — їм треба активно протидіяти. Якщо ми є пасивними щодо певних стереотипів чи уявлень, вони передаються спадково, це ніби зараження нових поколінь тією самою хворобою. І часом ця хвороба з латентного стану може загостритися — ми ж бачимо, як на окупованих територіях знову відроджується культ Сталіна тощо. Штучно це чи природно — не знаю, але я б дуже хотів, щоб це відійшло раз і назавжди», — вважає Предстоятель.
Ще одна зміна, яку відзначив Глава Церви, — українці бачать європейський вектор України.
«Більшість українців відчуває — свідомо чи інстинктивно, що альтернатива цьому — повернення назад у совєцький союз. Альтернатива — це ретроградність, рух назад, а ми хочемо рухатися вперед. Можливо, якраз у цьому питанні якийсь суспільний консенсус є. Я бачу це в релігійному середовищі: для багатьох — не тільки греко-католиків, а й православних, юдеїв, мусульман, протестантів — дорога назад є дорогою до втрати релігійної свободи. І цього, суто інстинктивно, мало б хто, зокрема в Україні, бажав», — резюмував Блаженніший Святослав.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ