Глава УГКЦ у Будапешті: «Лише той, хто знає правду, за нею йде і її свідчить, може бути справді вільною людиною»

12 вересня 2021

Часом правда про нас самих може бути гірка. Не люблять правдомовців у сучасному світі, але це єдина сила, яка скидає кайдани, єдина сила, яка дає можливість пережити власну смерть і разом з Христом увійти у воскресіння. Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав 11 вересня, у свято Усікновення голови Івана Хрестителя, зібраній на Літургію українській громаді у храмі Святого Михаїла у Будапешті.

Насамперед Предстоятель звернувся до українців греко-католиків в Угорщині з запевненням, що «мати-Церква вас любить, про вас дбає, готова захищати навіть перед могутніми світу цього, промовляти вашу опінію, відстоювати ваші потреби й права».

Він відзначив, що в цих днях Будапешт перетворився на центр усього християнського світу. «Сюди з’їхалися очільники всіх християнських Церков сходу і заходу, різних традицій і обрядів: латинського, візантійського, сирійського, навіть українського. У неділю на завершення цього євхаристійного конгресу прибуде Святіший Отець Папа Римський Франциск, який сьогодні є знаком видимої єдності всієї Вселенської Христової Церкви», — сказав він.

Глава Церкви розповів, що він мав особливу нагоду говорити про українців, які тут живуть, про їхні потреби з найвищими очільниками угорської влади. А також мав особливу зустріч з пані послом України в Угорщині, з якою говорив про те, що може і хоче зробити Україна для українців, зокрема тут в Угорщині.

У своїй проповіді Предстоятель відзначив, що сьогодні ми святкуємо драматичну подію відходу до вічності, завершення земної місії пророка Івана Хрестителя. І що ми сьогодні чуємо в цій історії? «Можна сказати, що ми живемо сьогодні на зламі часів. Хто уважно спостерігає за життям світу, той розуміє, що з початком пандемії старий світ, у якому ми всі народилися, якого ми всі знали, уже більше не існує. На наших очах народжується щось цілковито інакше», — вважає Блаженніший Святослав.

За його словами, ми починаємо інакше спілкуватися один з одним. Інакше починаємо вибирати спосіб, як нам збиратися на молитву. По-інакшому розуміємо зміст і завдання нашого християнського свідоцтва.

«А Іван Хреститель сьогодні питає мене і вас, — каже проповідник, — чи часом ви не є в’язнями вашого власного споживацтва, власної хтивості і блудливості. А ще більше Іван би сказав: Ви сьогодні святкуєте усікновення моєї голови, а ну, дивіться, чи ви часом не втрачаєте голову від сучасних дивних ідеологій, теорій? Чи ви є вільними? У повні того слова. Бо лише той, хто знає правду, за нею йде, її свідчить, може бути справді вільною людиною».

Сьогодні ми українці, зазначає духовний лідер, часом є голосом правди, яку ніхто не хоче чути, сьогодні правда про біль України ріже вухо могутніх світу цього. Цю неоголошену і донині незакінчену війну вже охрестили забутою або замовчаною війною. А наш голос часом так турбує сумління царів цього світу, що вони готові нас слухати, а потім затуляють вуха, щоб нас ані не чути, ані не бачити.

«Перед нами стоїть ще одна дуже важлива місія — пізнати правду про себе самого, про своє коріння, пізнати Христа, Його навчання, яке дає життя і свободу. Бути християнином третього тисячоліття — це є наше з вами покликання», — наголошує Глава УГКЦ.

Предстоятель побажав усім, щоб навіть тут в Угорщині всі залишилися собою і запевнив, що Церква усе робитиме, щоб вони могли молитися українською мовою, мати свою українську Церкву, українську школу і навіть садочок, щоб вони не загубилися на цій землі.

«Знаєте, — сказав Блаженніший Святослав, — я мрію приїхати до вас ще не один раз і хотів би, щоб ці діточки привели своїх дітей до нашої Церкви. Щоб нас тут ставало щораз то більше. Щоб кожен з вас знайшов ще десяток українців, які живуть в Угорщині, але ще не знайшли дороги до своєї Церкви і своєї громади. Хочу побажати вам, щоб ви були єдиними, жили у єдності Церкви і народу».

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ