Єпископи Української Греко-Католицької Церкви у Великий Четвер
У Великий четвер вірні згадують становлення Таїнства Пресвятої Євхаристії. На Тайній вечері Ісус зібрав учнів своїх і, взявши чашу, мовив: «Пийте з неї всі, бо це кров Моя Нового Заповіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів». Після Тайної вечері Христос, показуючи Своє смирення, омив ноги учням. Цей приклад, як і Євхаристія, в подальшому знайшов відображення у богослужбовій практиці нашої Церкви. Чин обмивання ніг — обряд, коли в Страсний четвер архиєрей, за прикладом Христа, який умив ноги своїм учням за Тайною вечерею, вмиває в храмі ноги священнослужителям, на знак глибокого упокорення і служіння народові Божому.
Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ
Блаженніший Святослав, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви очолив Вечірню з Літургією Василія Великого, посвячення мира і антимінсів, а також Чин умивання ніг у Патріаршому соборі Воскресіння Христового, що в м. Києві.
На Чин умивання ніг було запрошено священиків, які здійснюють душпастирство сім’ї, тобто очолюють єпархіальні та екзархальні комісії родини у нашій Церкві.
«Суть священства ми бачили сьогодні під час Чину умивання ніг. Скажіть мені, у якій релігії світу ми можемо бачити Бога на колінах перед людиною? У всіх релігіях світу людина є на колінах перед тим божеством, якого боїться та страхається. А тут все навпаки… Ми бачили Бога на колінах, який вмиває ноги. І такого типу стояння перед ранами людини Господь називає честю, яку сам собі ніхто не може взяти, лише покликаний Богом, — зауважив Блаженніший Святослав. — Ми бачили як Господь відкриває нам внутрішню серцевину УГКЦ, сутності того Христового тіла, яким є його Церква».
Владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський, та владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівський
Львівські архиєреї очолили богослуження в архикатедральному соборі Святого Юра (м. Львів, пл. св. Юра, 5).
Традиційно, у Великий Четвер Високопреосвященний владика Ігор, архиєпископ і митрополит Львівський, освятив антимінси та звершив Вечірню із Літургією Василія Великого. Співслужили йому Преосвященний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії, сотрудники собору та запрошене духовенство. Молилася в архикатедрі й спільнота Львівської духовної семінарії Святого Духа, а супроводжував богослуження співом семінарійний хор.
В часі Літургії владика Володимир звершив Чин умивання ніг дванадцятьом ієреям.
«Вже робимо останній крок у напрямку літургійного святкування великих таємниць нашої віри, а саме смерті і воскресіння Ісуса Христа. У Великий Четвер Вчитель збирає учнів на вечерю. На грудях Вчителя спочиває голова улюбленого учня Івана. Можна запитати себе, — зрештою, про це, напевне, питали й учні, — чи це вже все? Чи школа закінчується? Де та наша кар’єра, яку обіцяв нам Вчитель? Де є наше майбутнє? Ісус нахиляється до апостолів, до своїх учнів. Він не вмиває руки, як Пилат, а нахиляється, щоб учням помити ноги, щоб їм послужити. Ісус Христос на Тайній вечері встановлює Пресвяту Євхаристію. Він спочиває, немов в’язень любові, у цьому кивоті, щоб завжди бути зі своїм народом. Євхаристія не може бути звершена без Священства, тому сьогодні лине погляд на дар Священства. Це своєрідний гімн вдячності за ці священичі руки, які ламають хліб на престолі і несуть Божому люду. Великий Четвер сповнений багатьма подіями, але всі вони переплетені єдиним мотивом служіння. Проблема нашого часу, як і кожного відрізку історії, що багато людей хоче панувати, а щораз менше людей хоче служити. Нехай служіння буде нашою спільною дорогою».
Владика Василь Семенюк, архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський
Чин умивання ніг відбувся у катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці м. Хмельницький. Богослужіння розпочались Вечірньою з Літургією св. Василія Великого. Відтак розпочався Чин, згідно з яким архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський та адміністратор Кам’янець-Подільської єпархії Василій Семенюк, наслідуючи приклад смирення Ісуса Христа, умив ноги 12 священнослужителям Кам’янець-Подільській єпархії.
Владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський
Чин умивання ніг відбувся в архикатедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці м. Тернополя. Згідно з уставом богослужіння, під час читання Євангелія Архиєрей перепоясав себе рушником, влив воду до умивальниці і обмив ноги 12-ом священикам Тернопільсько-Зборівської архиєпархії.
Подія відбулася після закінчення заамвонної молитви Вечірні з Літургією св. Василія Великого. У молитві, окрім священиків архиєпархії, взяли участь семінаристи Тернопільської духовної семінарії, представники монаших чинів та вірні.
Владика Володимир Війтишин, архиєпископ і митрополит Івано-Франківський
У Страсний четвер в архикатедральному соборі Воскресіння Христового митрополит Володимир Війтишиночолив Вечірню з Літургією Василія Великого та здійснив Чин обмивання ніг дванадцятьом священикам Івано-Франківської архиєпархії, а саме Богородчанського протопресвітеріату.
Владика Михаїл Колтун, єпарх Сокальсько-Жовківський, та владика Петро Лоза, єпископ-помічник Сокальсько-Жовківський
Владика Михаїл у співслужінні владики Петра та священиків очолив Вечірню з Літургією Василія Великого в катедральному соборі Св. Первоверховних апостолів Петра і Павла, в Сокалі, а також здійснив Чин умивання ніг військовослужбовцям та батькам загиблих воїнів.
У проповіді архиєрей зосередив свою увагу на служінні один одному, взаємовідповідальності, правдивому покаянні та довір’ї до Господа на взір Пресвятої Богородиці.
«Коли ми каємося, коли ми виправляємося, коли ми наставляємо себе на добру християнську дорогу, то Божа благодать діє задля нашого очищення, для нашого уздоровлення і для успіху всіх наших намірів і зусиль. Господь нас наставляє до добра, до любові…
Ми сьогодні звертаємо свою увагу на тих, які пережили події пов’язані з ризиком та втратою. Ми подаємо їм знак нашої пошани та любові, в імені Ісуса Христа вчиняємо цей обряд умивання ніг, щоби збагачені любов’ю, ми почували себе в в цьому світі захищеними через Боже благословення.
Умивання ніг — це є приклад того, що ми повинні один одному робити добро, і коли ми робимо добро з любові, то ми очищуємося. Коли ми це з вірою робимо, коли допомагаємо, коли молимося, коли співчуваємо, коли стараємося заради ближнього — то ми примножуємо те добро, тоді Боже благословення очищує нас і збагачує наше життя.
Захист Батьківщини є чи не найважливішим державним завданням, і ми всі маємо його виконувати… І коли ми організуємося, коли кожен стане відповідальним за життя Того, Хто посвячує себе і жертвує собою, тоді ми допоможемо собі і врятуємо державу.
Пресвята Богородиця, яка довірилася Богові, незважаючи на те, що Її Сина розіп’яли, хай сьогодні «світить» нам своєю ласкою і заохочує нас до того довір’я, щоб ми любили один одного і всі разом могли довіритися Богові.
Хай Господь збереже нас, кожного зокрема. Хай збереже нашу Україну і дарує своє благословення на нашу долю», — підкреслив значення Чину умивання ніг та його подальше поширення владика Михаїл Колтун.
Владика Петро у своєму слові, яке промовив на звершення Чину умивання ніг, звернув увагу на священиче служіння і пригадав, що сьогоднішній день є святом встановлення Таїнств Пресвятої Євхаристії та Священства. Владика заохотив в цей день до особливої молитви за єпископів та священиків, а також до того, щоб завжди старатися тримати своє серце чистим, і могти таким чином завжди єднатися з Ісусом Христом у Святому Причасті.
Владика Ярослав Приріз, єпарх Самбірсько-Дрогобицький, та владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицький
Архиєреї Самбірсько-Дрогобицької єпархії відслужили Вечірню з Літургією св. Василія Великого та Чин умивання ніг. Владика Ярослав, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, очолив богослужіння у катедральному соборі Пресвятої Трійці м. Дрогобича, а владика Григорій, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, — в прокатедральному соборі Покрова Пресвятої Богородиці м. Самбора.
Після читання Святого Євангелія було прочитано Послання Блаженнішого Святослава до духовенства УГКЦ.
Після завершення богослужіння у катедральному соборі владика Ярослав привітав священиків з днем встановлення Таїнства Священства: «Дорогі співбраття, наше священство бере свій початок від Тайної Вечері, але також від тієї Служби Божої, під час котрої архиєрей положив на нас свої руки і промовив слова освячення. Відтоді, ми були назавжди вписані в священство Ісуса Христа і стали покликаними продовжити в наших часах єдину таїнственну жертву Сина Божого, щоб доступ до її плодів мали також християни нашої епохи».
Далі єпископ зазначив, що джерелом посвяти священнослужителя є Особа Ісуса. «Супроводжуймо Ісуса, слідуймо за Ним, але перш за все пам’ятаймо, що Він супроводжує нас і бере нас у свої обійми: в цьому наша радість і надія, яку ми повинні нести у світ», — побажав священикам єпархії владика Ярослав.
Владика Тарас Сеньків, єпарх Стрийський, та владика Богдан Манишин, єпископ-помічник Стрийський
Преосвященний владика Тарас Сеньків, єпарх Стрийський, очолив Вечірню з Літургією св. Василія Великого в катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці. За прикладом Господа Ісуса, владика Тарас звершив Чин умивання ніг дванадцятьом священикам Стрийської єпархії.
Після прочитання Євангельського уривку, звертаючись до присутніх душпастирів, владика Тарас зазначив: «Я сьогодні всіх вітаю з тим великим днем, у якому з бездонного джерела Божої любові черпаємо розуміння власної гідності, власного покликання та власної відповідальності, з днем, коли Бог дарував себе світові, роблячи кожного з нас, а через наше священиче служіння і ціле людство учасниками Божої природи через участь у Євхаристійній Жертві і Таїнстві Євхаристії. Тому, сьогодні для нас усіх, дорогі співбрати у священстві, є день коли в цю Христову жертву вкладаємо все, що становить нашу тотожність. Хай сьогоднішня Свята Літургія буде нам викликом для того, щоб Євхаристія, вдячність благодарення стала моделлю всього нашого життя».
Владика Василь Івасюк, єпарх Коломийський
Після Вечірні з Літургією св. Василія Великого, у катедральному соборі Преображення Христового м. Коломиї, владика Василій Івасюк, подібно до Христа, омив ноги дванадцятьом священнослужителям. Відтворюючи цю подію єпископ проявив смирення і пошану до тих, кому він покликаний служити.
«Повертаючись нині додому з храму, споминаємо муки Христові, страждання і смерть Єдинородного Сина Божого, що став чоловіком. Почуття жалю викликає в нас історія страстей Христових і необхідність прощати людей, щоб самому отримати прощення. Прощенням наповнений цілий земний тернистий шлях Ісуса Христа, котрий вміщає в собі наші терпіння, відкриваючи кожному з нас ворота спасіння.
Життя дуже коротке, щоб прокидатися вранці з наріканням на людей і на цілий світ. Тому любіть тих, хто відноситься до вас з повагою, пробачайте тим, хто не правий, і знайте, що все в цім житті швидко минає…
Нехай хрест на вашому серці охороняє вас від усякої неправди, спокуси і темряви світу цього. Над усім нехай палає почуття безмежної любові Божої до нас і до всього світу. Апостол Іван каже: «Бог так полюбив світ, що й Сина свого Єдинородного віддав на смерть, щоб кожен, хто вірує в Нього не загинув, а мав би вічне життя» (Ів. 3, 16).
Божа любов до себе і до ближнього приходить у цей Страсний тиждень до наших домівок і зумовлює обняти один одного: брат брата, сестра сестру, мама дитину, діти батьків і навіть своїх ворогів простити, бо це є Великдень. Тоді не так страшно буде прийняти муки і терпіння та померти за український народ і Церкву Христову. Кожний, хто вірує в Ісуса розіп’ятого на хресті, має життя вічне», — зазначив владика Василь Івасюк, єпарх Коломийський.
Владика Йосафат Мощич, єпарх Чернівецький
У катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці Преосвященний владика Йосафат здійснив Чин умивання ніг дванадцятьом священикам Чернівецької єпархії. «Нині неприступний природою прийнявся обов’язку раба, рушником перепоясався Той, що одіває небо хмарами; воду вливає в умивальницю Той, що Червоне море розділив», — стихира із Чину умивання ніг.
Владика Йосафат Олег Говера, екзарх Луцький
У катедральному храмі Різдва Пресвятої Богородиці м. Луцька з нагоди Великого Четверга було звершено Вечірню з Літургією св. Василія Великого та Утреню з читанням 12 страсних Євангелій. Богослужіння цього дня очолив Преосвященний єпископ Йосафат Говера, екзарх Луцький.
Вранці, після Євангелія владика Йосафат прочитав Послання Блаженнішого Святослава, Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви, з нагоди Дня Священства, котрий Церква традиційно святкує у цей день.
Після анафори відбулось дияконське рукоположення піддиякона Ярослава Пелеха, випускника Тернопільської вищої духовної семінарії ім. патріарха Йосифа Сліпого. Коли Літургія завершилась, Преосвященний владика звернувся до нововисвяченого зі словами привітання, а диякон Ярослав сердечно подякував святителеві та всім, хто супроводжує його дорогою до священства.
Владика Євген Попович, архиєпископ і митрополит Перемисько-Варшавський
У Свято-Успенській церкві при монастирі Отців Василіян у Варшаві Високопреосвящений владика Євген Попович, архиєпископ і митрополит Перемисько-Варшавський, очолив Вечірню з Літургією Василія Великого. Разом з владикою служили: Протоігумен Василіанського Чину у Польщі — ієром. Миколай Козіцький, ЧСВВ, декан Варшавсько-Люблінського деканату — о. Степан Батрух та священики й ієромонахи, які трудяться і служать в місцевому деканаті. Також в богослужіннях взяв участь о. Сергій Олійничук, який служить у приваршавських парафіях Вроцлавсько-Ґданської єпархії.
Під час проповіді владика Євген привітав усіх присутніх зі святом встановлення Таїнства Священства та Євхаристії, та особливо подякував усім священнослужителям, які працюють у Варшавсько-Люблінському деканаті.
Після закінчення Заамвонної молитви, владика Євген звершив Чин умивання ніг. Цей чин звершується як відображення однієї з подій, що мали місце під час Тайної вечері. Єпископ Церкви, який є образом Ісуса Христа на Тайній вечері, в знак смирення умиває ноги дванадцятьом співучасникам Божественної Літургії.
Окрім священиків, які разом служили з владикою Божественну Літургію, до грона дванадцятьох був взятий заслужений парафіянин варшавської греко-католицької парафії, яка діє при василіанському монастирі — п. Богдан Сіроцький.
На завершення, владика Євген, уділив усім благословення та побажав радісного святкування Воскресіння Христового.
Владика Володимир Ющак, єпарх Вроцлавсько-Ґданський
О 9.00 год. ранку у вроцлавському соборі розпочалась Вечірня з Літургією св. Василія Великого, яку очолив єпарх Вроцлавсько-Ґданський владика Володимир Ющак. На Літургію прибули протопресвітери з містечок Катовіце, Познань, Шпротава та місцевий вроцлавський декан. Окрім вроцлавського духовенства, при престолі також служили священики з Бидґощи, Каліша, Ґлівіц, Свідніци та Ченстохови. Загалом, разом з владикою співслужило тринадцять ієреїв Вроцлавсько-Ґданської єпархії.
Після Євангелії владика Володимир привітав всіх присутніх священиків з нагоди Великого Четверга, який є днем установлення Таїнства Пресвятої Євхаристії та Таїнства Священства. У своєму привітанні владика склав побажання присутньому духовенству у соборі, а також всім іншим священикам Вроцлавсько-Ґданської єпархії, пригадуючи, що також у парафіяльному храмі в містечку Кошаліна разом з протосинкелом єпархії о. мітратом Богданом Галушкою спільно моляться священики з північних протопресвітеріатів.
Після Божественної Літургії відбувся Чин умивання ніг дванадцятьом священнослужителям. Поміж священиками також був один мирянин — п. Іван, парафіянин катедрального храму.
Владика Борис Ґудзяк, новоіменований архиєпископ і митрополит Філадельфійський
В Великий четвер богослужіння в катедрі св. Володимира в Парижі очолив номінований архиєпископ і митрополит Філадельфійський владика Борис Ґудзяк у співслужінні настоятеля катедрального собору о. мітрата Михайла Романюка, адміністратор парафії Усіх Святих у Венсені о. Ігоря Ранці та катедральних сотрудників о. Володимира Пензея та о. Михайла Глов’яка.
На початку своєї проповіді владика подякував Богові за священиків та за семінаристів, яких тепер є 8. «Моліться за священиків, моліться за покликання, моліться, щоб священики були щасливі у своєму священстві» — заохотив владика присутніх. Пояснюючи Чин умивання ніг, який відбувся на завершення Літургії, владика зазначив: «що саме у цьому Христос показує, у чому священик почуває себе щасливим». Згодом владика зосередився над Божим низходженням для спасіння людини. «Христос себе віддає вповні, бо він вірно віддається волі Отця. І коли ми є в Христі, ми можемо ставати такими синами Отця. Тоді всі наші страждання і труднощі будуть по-іншому переживатися»
Під час Чину вмивання ніг, владика Борис умив ноги священикам, які з ним співслужили, а також семінаристові Тарасові Дідухові, представнику катедральної молодіжної спільноти КАМПУС та іншим парафіянам собору св. Володимира в Парижі.
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ