Досвід соціального служіння українських Церков представили у Білорусі
З 15 по 18 травня 2019 року у Мінську, у приміщенні Мінської духовної академії Білоруського екзархату Московського патріархату, відбулася Міжнародна міжконфесійна конференція «Церкви та місцеві спільноти перед обличчям соціальних викликів».
Головним організатором конференції виступила міжнародна група «Примирення в Європі — завдання для Церков в Україні, Білорусі, Польщі та Німеччині».
З України в зустрічі взяли участь представники Української Греко-Католицької Церкви, Української Православної Церкви, Лютеранської Церкви України та Римо-Католицької Церкви.
Українську Греко-Католицьку Церкву з благословення Блаженнішого Святослава представляв голова Комісії з міжконфесійних та міжрелігійних відносин протоієрей Ігор Шабан.
Участь у конференції взяв також Апостольський візитатор для греко-католиків Білорусі, Глава Білоруської Греко-Католицької Церкви, митрофорний архимандрит Сергій Гаєк.
Зустріч розпочалася зі спільної екуменічної молитви за невинно убієнними в місцевості Куропати, віддаленому місці на околиці Мінська, де були виявлені масові поховання людей, розстріляних НКВС СРСР упродовж 1937–1941 років. Учасники молитви відслужили Панахиду за жертвами комуністичного режиму та мали змогу сказати коротке слово співчуття за жертвами сталінських репресій.
Після цього всі учасники спільної молитви повернулися до Мінської духовної академії Білоруського екзархату Московського патріархату, де в актовому залі розпочалося урочисте відкриття конференції. Слово вітання мали єпископ Боровлянський Ігнатій, вікарій Мінської єпархії (РПЦ МП), єпископ-помічник Мінсько-Могилевської римо-католицької архиєпархії Юрій Кособуцький та Надзвичайний та Повноважний посол Республіки Польща в Республіці Білорусь Артур Михальський, духовенство інших конфесій та запрошені гості.
У роботі конференції взяли участь експерти з Білорусі, Німеччини, Польщі, Росії та України. Доповідачі зосередилися на різних аспектах участі релігійних громад у розв’язанні актуальних соціальних проблем. Особливу увагу було присвячено проблемі сталого розвитку та активізації місцевих територіальних і релігійних громад у пошуку відповідей на сучасні виклики.
Надзвичайно цікавою була доповідь спеціально запрошеного експерта з України, директора Департаменту адвокації МБФ «Карітас України» Григорія Селещука. У своєму слові п. Селещук представив сучасну ситуацію соціального служіння Церкви суспільству, базуючи свою доповідь на практичних здобутках МБФ «Карітас України» та праці Української Греко-Католицької Церкви у цій ділянці. Учасники конференції високо оцінили зусилля УГКЦ, яка намагається допомагати потребуючим із зони військових дій на Донбасі та вимушено переселеним особам з Криму, незважаючи на конфесійну приналежність кожної окремої потребуючої особи.
Конференція тривала до 18 травня та завершилася робочим засіданням групи «Примирення в Європі», під час якого було підбито підсумки конференції та обговорено плани групи на 2020 рік. Особливу увагу було звернено на підготовку майбутньої міжнародної конференції у Польщі.
Довідка
Міжнародна група «Примирення» була створена у 1974 році з ініціативи Євангелічної Церкви Німеччини та Польської екуменічної ради з метою сприяння примиренню між польським і німецьким народами, відносини між якими були істотно погіршені внаслідок подій Другої світової війни. У 1995 році до групи «Примирення» приєдналися нові учасники: представники України та Білорусі. Так виник сучасний проект «Примирення в Європі — завдання Церков в Україні, Білорусі, Польщі та Німеччині». Від України до складу групи «Примирення» входять представники Української Греко-Католицької Церкви, Української Православної Церкви, Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України і Римо-Католицької Церкви в Україні.
За матеріалами Комісії УГКЦ з міжконфесійних та міжрелігійних відносин
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ