Документ українських католицьких єпископів для захисту неповнолітніх у Церкві
У Ватикані, впродовж 21–24 лютого відбувається зустріч, присвячена захисту неповнолітніх у Церкві. На запрошення Папи Франциска до Ватикану приїдуть голови католицьких єпископатів та настоятелі жіночих і чоловічих Згромаджень з усього світу. Як ми вже повідомляли, Українську Греко-Католицьку Церкву представить її Глава й Отець Блаженніший Святослав.
Комісія в справах душпастирства молоді Римо-Католицької Церкви в Україні оприлюднила документ «Основні положення щодо трактування випадків статевого зловживання відносно неповнолітніх з боку духовенства», прийнятий на спільному засіданні Конференції Єпископів Римо-Католицької Церкви та Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства Української Греко-Католицької Церкви у листопаді 2018 року.
Мета документу — захист неповнолітніх
Мета цього документу чітко висловлена єпископами вже у вступних розділах: «Ці Основні Положення містять у собі основні вказівки для єпархіальних/дієцезіальних Єпископів та Вищих Настоятелів Інститутів Богопосвяченого життя, відповідальних за запобігання і боротьбу з цим злочином та особливо яким чином їм слід діяти у випадку звинувачення у заподіянні злочину священнослужителями, які їм підлягають і отже, відповідно покарати їх, в тому числі навіть позбавленням клирицького стану». Окрім цього, католицькі єпископи України наголошують на їхній координації дій із Наступником апостола Петра Папою Франциском задля того, щоб «рішуче протидіяти суспільній проблемі злочину статевого зловживання відносно неповнолітніх».
Співпраця із державними правоохоронними органами
Також єпископи наголошують у документі про співпрацю із державними органами щодо виявлення та запобігання цьому кримінальному злочину: «Католицька Церква в Україні діє рішуче і прозоро і робить все, що може, в межах своїх можливостей, щоб охоронити та захистити дітей і молодь, і що є готова до співпраці з державними органами, бо вважає, що сексуальне зловживання щодо неповнолітніх — це не тільки гріх чи канонічний злочин, але і також злочин, який має бути суворо покараний відповідно до українського законодавства».
Основні тези документу
Про що ж ідеться у документі — декілька основних пунктів:
- Всі дієцезії/єпархії та монаші згромадження зобов’язані створити письмову інструкцію щодо трактування випадків статевого зловживання до неповнолітніх з боку священнослужителів або деяких мирян.
- Кожна дієцезія/єпархія повинна визначити компетентну особу, яка буде відповідальною за пастирську опіку над потенційними жертвами злочину з моменту їхнього звернення.
- Документ заохочує до створення дієцезіальних/єпархіальних або міждієцезіальних/міжєпархіальних комісій, метою яких буде надання допомоги єпископам у сфері захисту неповнолітніх.
- Єпископ зобов’язаний видати письмову інструкцію правил поведінки з неповнолітніми, які знаходяться на території Церкви, або приймають участь у заходах, організованих Церквою. Всі священики та миряни, що працюють з неповнолітніми, повинні письмово підтвердити ознайомлення з інструкцією та письмово надати згоду на виконання умов цього документу.
- Єпархія/дієцезія зобов’язана повідомити державні органи, які мають право порушувати кримінальні провадження, у разі достовірно відомого вчиненого злочину, зокрема вчинення злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.
Нагадаємо, що 21 лютого розпочалася зустріч католицьких єпископів та настоятелів чернечих згромаджень у Ватикані на тему: «Захист неповнолітніх у Церкві». Архиєпископ Мальти Чарльз Шіклуна, що є членом організаційного комітету, зазначив, що захід, який є одним з етапів вже раніше розпочатого процесу, має на меті створити правильні передумови для подальшого конкретного втілення єпископами на територіях їхнього служіння. Він вказав на важливість знаходити компетентні рішення проблем для того, «аби Церква була безпечним місцем для всіх, але, насамперед, для дітей». Щодо очікувань від зустрічі, архиєпископ підкреслив, що вони повинні бути поміркованими, оскільки зустріч триватиме тільки три дні, й велике значення матиме застосування прийнятих рішень на місцях.
За матеріалами католицького суспільно-релігійного інтернет-часопису CREDOПрес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ