До Міжнародного дня сім’ї розповідаємо про діяльність єдиного в Україні Інституту родини та подружнього життя
15 травня у світі відзначають Міжнародний день сім’ї, який у 1993 році започаткувала Генеральна Асамблея ООН. З нагоди свята розповідаємо про Інститут родини та подружнього життя, який понад 20 років діє в Українському католицькому університеті. Про те чим займається Інститут, ми запитали в його багатолітньої керівниці Олесі Куки.
Інститут родини та подружнього життя заснували у 1998 році тоді ще у Львівській богословській академії (зараз УКУ). Ідея створення належить першому ректорові ЛБА о. д-ру Михайлові Димидові та теперішньому голові Комісії УГКЦ у справах родини та мирян, керівнику програми «Етика-Політика-Економіка» УКУ, д-ру Юрію Підлісному, який очолював Інститут від початку. У 2014 року директоркою Інституту стала Олеся Кука, яка на той час була керівницею центру суспільних, природничих та філологічних дисциплін, старшою викладачкою кафедри загальної та соціальної педагогіки УКУ, і яка є інструкторкою симпто-термального методу розпізнавання плідності.
За її словами, Інститут відіграє в університеті ключову роль, показуючи молодим людям, чому сім’я та родинні цінності важливі: «У майбутньому молоді люди будуть створювати власні сім’ї і багато моделюють саме ті стосунки, які були притаманні для їхніх родин, а це, на жаль, не завжди хороші приклади. Наше завдання допомогти розірвати це коло».
Олеся Кука, керівниця Інституту родини та подружнього життя
Глибше розуміти сучасні проблеми серед молоді Олесі Куці допомагає кураторство в студентському Колегіумі УКУ. Спільно зі студентами вона з чоловіком та чотирма дітьми живе і працює вже дев’ять років. Каже, що щороку до Колегіуму приходить дедалі більше дітей з неповних сімей. «Багато молодих людей не бачили належного прикладу стосунків у сім’ї. Тому часто наші родини кураторів у Колегіумі для них є прикладом моделей стосунків, на основі яких вони в майбутньому можуть створювати власні сім’ї. Не менш важливо молодим людям дати розуміння, що конфліктів у сім’ї не уникнути. Студенти можуть конфліктувати з батьками, братами, сестрами, і це є нормальним процесом. Ми спілкуємося з ними і розповідаємо, як такі ситуації вирішувати. Дивитися на проблему під іншим кутом допомагає наша формаційна програма в Колегіумі. За роки роботи з молодими людьми як кураторка можу з упевненістю сказати, формаційна програма змінює студентів».
Школа сім’ї
Як зазначає Олеся Кука, мета Інституту родини та подружнього життя — пояснювати, якими є християнські сімейні цінності, та популяризувати їх у суспільстві. Відповідаючи, на запитання, про які саме цінності йдеться, перш за все, керівниця зазначає: «Це людська гідність, розуміння природи людини (і тілесної, і духовної), розуміння цінності людського життя як найвищого дару. Це ті фундаментальні цінності, на яких будується сім’я». Аби доносити ці цінності, команда Інституту впроваджує низку проєктів, проводить сертифікатні програми, конференції, міжрелігійні та міжконфесійні симпозіуми, а ще відкриті зустрічі «Школи сім’ї». Запустили також інформаційний ресурс «Сім’я», де зібрано чимало матеріалів на подружню та сімейну тематику.
Одним із завдань Інституту Олеся Кука також називає поширення вчення Католицької Церкви про шлюб і сім’ю, адже сьогодні під впливами різних течій цінності сім’ї часто нівелюють: «Через різні засоби комунікації ми пояснюємо, чому подружжя є нерозривне. Важливо розуміти, що коли людина порушує певні приписи і чинить аморально, то негативно змінює своє життя. Тобто, чинячи гріх, ми свідомо погіршуємо власне життя. Церква пропонує нам своєрідну дорожню карту, правила, які можуть наблизити наше життя до того ідеалу, якого ми так прагнемо».
Команда Інституту родини та подружнього життя. Зліва на право: керівники проєктів і програм о. Володимир Гриб та Ірина Волощак, керівниця Інституту Олеся Кука, старший науковий співробітник Ігор Леньо
Про знакові проєкти Інституту родини та подружнього життя розповідаємо далі:
За постановами Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, Інститут залучений до формування та реалізації базової програми з підготувки до прийняття Таїнства Подружжя. Додатково команда Інституту розробляє робочий зошит для наречених. Крім того, спільно з Комісією УГКЦ у справах родини та мирян вони започаткували річну дистанційну сертифікатну програму «Передподружні програми. Перезавантаження» для викладачів передподружніх наук, які хочуть оновити свої знання, інструменти та методи викладання. Програма «Передподружні програми. Перезавантаження» складається із шести окремих навчальних курсів:
- Форми й інструменти дистанційного навчання
- Психологічні аспекти
- Відповідальне батьківство та дар життя
- Біоетичні аспекти
- Канонічне та цивільне право
- Богословські аспекти
ІV Міжрелігійний Симпозіум Інституту родини та подружнього життя і Центру міжрелігійного та міжконфесійного діалогу «Лібертас» «Сімейні цінності в сучасному світі: Любов та відповідальність в епоху постмодерну».
Зараз в Інституті триває великий проєкт «Богослов’я тіла св. Івана Павла ІІ для молодих українців». Команда готує до видання збірку катехиз святого папи Івана Павла ІІ, які він виголошував на авдієнціях щосереди. Це вчення, яке ще називають богослов’ям тіла, поєднує бачення святого Івана Павла ІІ як антрополога і богослова. Вагомості цій праці також додають обставини, з яких усе починалося. Адже до обрання Папою, Кароль Войтила, будучи ще священником, активно душпастирював для молоді та сімей. Згодом подружню тематику розвивав і популяризував вже як понтифік.
Книга «Man and Woman He Created Them: A Theology of the Body» перекладена багатьма мовами, українською вона вийде вперше саме завдяки Інституту родини та подружнього життя УКУ, у співпраці з видавництвами Українського католицького університету та «Свічадо». «За цю справу дуже вболіває Блаженніший Святослав, — додає Олеся Кука. — Він розповів, що ця праця в часи його викладацької діяльності була для нього основним підручником». У планах Інституту популяризація книги насамперед серед молоді, тому команда вже готує статті, інтерв’ю, а також серію коротких відео, щоби максимально зацікавити та ввести молодь у контекст богослов’я тіла. В планах — організація тематичних семінарів і дискусійних зустрічей у різних регіонах України.
Учасниці Школи "Дар плідності"
З 2002 року в Інституті діє Школа дар плідності, яка проводить навчання з методу розпізнавання плідності (МРП) і формує консультативну мережу по всій Україні. Її випускниками уже стали близько чотирьох сотень консультантів із МРП. Цікаво, що в Україні таких шкіл зараз є лише дві — у Львові та Києві. Через карантинні обмеження Школа почала працювати онлайн, що дало змогу доєднатися до навчання усім охочим як з України, так і з-за кордону. Загалом Інститут пропонує навчальні курси для користувачок методу та сертифікатні програми різних рівнів для консультантів і викладачів.
«Як консультантка й інструкторка з методу розпізнавання плідності, я зустрічала багато різних пар. Траплялися випадки, коли через порушення менструального циклу, лікарі призначали жінкам гормональні препарати для вирішення проблеми. Часто у таких ситуаціях одна проблема може відійти на другий план, але в майбутньому виникає багато побічних наслідків, про які зазвичай не попереджають. Коли ж люди звертаються до нас зі схожими проблемами, ми намагаємося у співпраці з медиками застосовувати комплексний підхід. Важливо розуміти, що кожен організм працює у свій особливий спосіб і не завжди правильно „підганяти“ його до середньостатистичних даних», — пояснює Олеся Кука.
Вивчення і застосування методу розпізнавання плідності допомагає багатьом сім’ям. Олеся Кука пригадує таку історію: «Не можу забути зустріч із одним подружжям, яке звернулося за консультацією. У них троє маленьких дітей: найстаршій ще не було 5-ти років. Чоловік заробляв на життя один, рідні жили далеко і уся робота по догляду за маленькими дітками та побутом лягла на плечі мами. Подружжя не користувалось жодним методом контрацепції, це було їхнє спільне рішення. Однак жінка боялася завагітніти знову, це довело її до страху, який викликав мігреневі болі. Вона прийшла до нас, знаючи один метод розпізнавання плідності, з нею ми пройшли навчання ще по одному методу. І коли розрахунки обох почали збігатися, вона заспокоїлась, почала довіряти своєму організмові та природному плануванню, відтак вирішила свою проблему».
День сім’ї в УКУ, 2018 рік
Також у 2018 році Інститут започаткував традицію спільного святкування Дня сім’ї в Українському католицькому університеті для працівників і їхніх родин. Гаслом заходу стали слова митрополита Андрея Шептицького: «Сонцем дитини є любов батьків». Цьогоріч у першу неділю червня відбудеться Літургія, на якій молитимемося за сім’ї працівників, студентів, випускників і друзів УКУ. Вона транслюватиметься також онлайн, тому до молитви зможе доєднатися кожен охочий.
Додамо, що дізнатися про новини, події та анонси програм від Інституту родини та подружнього життя УКУ можете на сайті та Facebook-сторінці.
За матеріалами Українського католицького університетуПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ