«Чи можна знищити колиску християнства на слов’янській землі, місце хрещення Русі?» Переписка архиєпископа Ґондецького із Патріархом Кирилом
15 березня 2022 року, на завершення 391-го пленарного засідання Конференції єпископату Польщі, архиєпископ Станіслав Ґондецький розповів про лист із Росії.
На пресконференції, якою традиційно завершилося чергове засідання польської Конференції єпископату, її голова розповів про відповідь від Московського патріархату на його лист, яким він просив «брата» Кирила вплинути на Путіна і посприяти виведенню російських військ з України.
Архиєпископ Станіслав, говорячи про цей обмін листами, знову засудив російську агресію в Україні. Він також нагадав, що в Україні війна точиться вже 8 років, а «тепер маємо справу з трагічним посиленням воєнних дій».
Голова Конференції єпископату Польщі додав, що польські єпископи у спеціальній заяві від сьогоднішнього числа говорять про засудження війни — зокрема, воєнних злочинів проти цивільного населення. Подібні засудження, зазначив архиєпископ, лунали як в особистих висловлюваннях, так і в офіційних листах. Говорячи про перші реакції польських ієрархів, архиєпископ Ґондецький згадав про лист католицьких єпископів обох обрядів із Польщі та України, у якому містилося прохання припинити воєнні дії. Другого листа голова Конференції надіслав усім православним та католицьким єпископам обох обрядів у Росії, просячи про припинення воєнних дій із боку цієї держави.
Особистий лист до Патріарха Кирила
Третій лист був написаний особисто до Московського Патріарха Кирила, з проханням перестати підтримувати війну та відрадити російським солдатам брати в ній участь.
«Я прошу Вас, Брате, звернутись до Владіміра Путіна з проханням припинити безглузду боротьбу з українським народом, у якій гинуть неповинні люди, а страждають не лише солдати, а й мирне населення — особливо жінки та діти». Так написав архиєпископ Станіслав Ґондецький, Голова Конференції єпископату Польщі в листі до Патріарха Московського Кирила.
Лист був підписаний 2 березня 2022 року. «Я прошу Вас з усього серця закликати до виведення російських військ із суверенної держави, якою є Україна», — написав архиєпископ Ґондецький. Він додав, що «жодна причина, жоден привід ніколи не виправдовує рішення почати військове вторгнення в незалежну країну, бомбардуючи житлові масиви, школи й дитячі садки».
Голова польського єпископату наголосив, що війна — це завжди поразка людства. «Ця війна — як я писав у попередньому листі — тим більше безглузда через близькість обох народів та їхнє християнське коріння. Чи можна знищити колиску християнства на слов’янській землі, місце хрещення Русі?» — написав він.
Архиєпископ Ґондецький також просив Кирила звернутися до російських солдатів «не брати участі в цій несправедливій війні, відмовитися виконувати накази, які, як ми вже бачимо, призводять до численних військових злочинів. Відмова від виконання наказу в такій ситуації є моральним обов’язком», — зазначив він у листі. При цьому архиєпископ попросив, щоб Кирило закликав усіх православних братів Росії до посту й молитви, щоби «встановити справедливий мир в Україні».
Відповідь на лист архиєпископа Ґондецького
На пресконференції 15 березня архиєпископ Ґондецький розповів, що дістав відповідь від Московського патріархату на свій лист. У ньому вказується на «вічний союз крові та віри Росії і України» і пропонується, що польські єпископи, якщо хочуть зробити щось добре у цій справі, повинні відговорити польських політиків від «агресивних висловлювань та дій проти Росії».
Це не була відповідь особисто архиєпископу Станіславу особисто від Кирила, зазначив голова польської Конференції єпископів. Але, якщо взяти до уваги його проповіді, особливо про ту недільну, що говорить про метафізичне значення нинішньої війни, то можна мати уявлення про його позицію в цьому питанні.
Архиєпископ Ґондецький іще раз закликав до ревної молитви за мир, поєднаної з постом. Він подякував Карітасу Польщі та дієцезіяльним Карітасам за жертовну і безкорисливу допомогу, яку релігійна місія надає українцям — як у самій Україні, так і біженцям на території Польщі.