«Чому ми молимося за померлих?» Відеоблог № 23 владики Венедикта Алексійчука
Правлячий архиєрей Чиказької єпархії святого Миколая Чудотворця владика Венедикт Алексійчук через єпархіальний youtube-канал продовжує започатковану «Школу молитви». Цього разу автор ділиться своїми думками про важливість та значення молитви за померлих, яку ми доволі часто практикуємо у духовному житті.
Молитва за своїх ближніх
«У нашому житті ми часто молимося перед Богом і представляємо Йому свої благання, прохання, — про що ми найбільше молимося. Часто коли ми говоримо „молимося“, це майже стає синонімом слова „просимо“ у Бога. Але варто також зазначити, молячись, ми просимо не лише за себе, але молимося також за наших ближніх, часто за наших живих та часто за померлих. Коли ми молимося за живих, то це легко зрозуміти, адже вони живуть і ми просимо в Бога за щось для них: бачимо якісь проблеми, чи труднощі, чи клопоти.
Померлі потребують нашої молитви?
Однак, питання виникає тоді, коли ми молимося за померлих. Адже вони вже стоять перед Богом, вони прожили своє життя від початку і до кінця, тому стали перед Богом із тим, що мають. Вони прожили своє життя, в якому ці померлі здобули багато добра, багато доброго, корисного, важливого зробили для Господа, для себе, для людей, а можливо, й для нас. Але ми бачимо також, що ці люди робили певні прогрішення, гріхи, погані й недобрі вчинки. Але це вже їхнє. І добро, яке вони зробили є їхнє, і зло, яке вони вчинили є їхнє. Тому на перший погляд при більш глибшому заглибленні виглядає, що нема логіки в Бога просити щось для них, молитися за померлих, адже вони мають все, що мають. Тільки те, що вони зробили, то залишається їхнім, яким було їхнє життя — те вони й отримали. Але з іншої сторони це не є до кінця так.
«Ми не є ізольованими від цього світу»
Погляньмо навіть на те, чому ми молимося за тих чи інших померлих? Тому що, вони нам дорогі і вони є для нас важливими. Кажучи інакше, зустрічаючись із цими особами на нашій життєвій дорозі, ми зазнали їхнього впливу на нас і ми мали вплив на них. Ми не можемо жити, не впливаючи одні на одних. Ми ніколи не є ізольованими від цього світу, ми завжди впливаємо один на одного.
Їхнє добро продовжується у нашому житті
Тому коли ми молимося за померлих, ми відкриваємо перед Богом те, що ці особи є для нас цінними, що те, ким я є сьогодні, я у певній мірі завдячую їм, тим, ким я став, я завдячую їм та їхній поставі. Таким чином, наша молитва перед Богом за померлих — це не тільки сказати Богові «так, що зробили вони, те й мають; що вони вчинили, то є їхнє», але також «Боже, ще життя продовжується». Це їхнє життя продовжується в мені, адже те добро, яке вони зробили, тепер я можу його вчинити. Отож, те добро, яке вони залишили на землі, може продовжуватися через інших. Тому, наша молитва за померлих — це, у великій мірі, визнання і вказування Богові «Боже, перед Тобою цінне не тільки їхнє життя, але їхнє життя продовжується в нас». Те, що вони зробили колись, продовжується у нашому житті і те добро, яке вони зробили колись — продовжується в житті кожного із нас».
За матеріалами офіційного youtube-каналу Чиказької єпархії святого Миколая ЧудотворцяПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ