Блаженніший Святослав у Києві освятить саркофаг і фігуру князя Аскольда
22 травня 2022 року Блаженніший Патріарх Святослав освятить саркофаг з фігурою князя Аскольда, який буде встановлено в крипті Святого Сильвестра, що в храмі Святого Миколая Чудотворця УГКЦ на Аскольдовій могилі в Києві.
Зазначимо, що роботи над створенням цього пам’ятника розпочалися ще у 2020 році, коли митрофорний протоієрей Ігор Онишкевич, парох храму Миколая Чудотворця, презентував цю ідею владиці Йосифові Міляну, єпископу-помічнику Київської архиєпархії. Отримавши благословення архиєрея, душпастир разом із парафіянами та жертводавцями розпочав втілювати задум у життя. Про це інформує пресслужба Київської архиєпархії УГКЦ.
Невдовзі владика Йосиф на Аскольдовій могилі оглянув роботи, які велися над створенням пам’ятника. Тоді в коментарі для пресслужби Київської архиєпархії архиєрей зауважив, що в давнину було заведено визначних людей і великих князів хоронити на високій місцевості. Так було з князем Аскольдом, над могилою якого побудовано храм Святого Миколая. Символічно цей храм названо на честь Святого Миколая Чудотворця. Саме це ім’я в хрещенні отримав князь Аскольд. «Ми сьогодні детально досліджуємо нашу українську історію, наших князів та видатних особистостей. Досліджуємо рівно ж постать Аскольда, який на наших землях був одним із перших християн. Тому в тому місці, де побудовано храм Святого Миколая Чудотворця, постане саркофаг із постаттю князя Аскольда. Цей пам’ятник є ще одним видимим акцентом підтвердження нашої славної історії», — наголосив архиєрей.
Отець Ігор Онишкевич, парох місцевої громади, додав, що люди часто запитують про місце поховання Аскольда та хочуть до нього доторкнутися. «Тому громада вірних, яка молиться в цій церкві, вирішила створити саркофаг, як пам’ятний знак поховання князя Аскольда. Ідею його створення запропонували парафіяни, котрі приходять сюди на молитву та хочуть бачити це місце поховання і свідчити його іншим».
Скульпторами фігури Аскольда є відомі в Україні та за її межами Олесь Сидорук та Борис Крилов, які працюють разом із 1999 року. Вони закінчили Академію образотворчого мистецтва та архітектури, а відтак заснували «Творчу майстерню Сидорука та Крилова». Олесь та Борис є членами національної спілки художників України та Британської королівської спілки скульпторів. За час свого творчого шляху створили більше ніж тридцять монументальних творів в Україні та країнах Європи. Зокрема багато їхніх робіт прикрашають міста Литви. Їхня праця високо оцінена державними нагородами України та Литви. Відомим ділом скульпторів є зокрема пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару у Вінниці.
Як зазначив Олесь Сидорук, видатна постать Київської Русі, непереможний князь Аскольд-Миколай є першим хрестителем українських земель. Він спочив на дніпровських схилах, де був похований. Символічний надгробок князю встановлений у крипті церкви Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі. Саркофаг зроблений у візантійському стилі, який був поширеним на той час в Київській Русі. На саркофазі розміщена бронзова постать спочилого князя.
«Образ Аскольда — це мистецька та наукова реконструкція нашої творчої команди, у якій працювали відомий український історик Олександр Алфьоров та архітектор Руслан Кухаренко. Це була дуже цікава і кропітка праця, де по крупинкам збирався образ і композиційні елементи. Фігура лежить на символічному вітрилі, що символізує його походи на Візантію», — наголосив скульптор.
Він додав, що життя князя Аскольда овіяне легендами. «За інформацією Нестора Літописця, цей князь мав брата Дира, з яким вони припливли Дніпром, звільнили місто від ворогів і стали у ньому правити. Польські літописці дають інформацію, що Аскольд був нащадком князя Кия — засновника Києва. За деякими версіями, саме під час походу Аскольда на Константинополь сталося Влахернське диво. Тоді над захисниками міста з’явилася Богородиця, яка покрила воїнів своїм омофором і врятувала їх. Побачивши це диво, вражений Аскольд прийняв хрещення, а свято Покрову Пресвятої Богородиці відтоді назавжди стало особливо шанованими українцями. Відновлення імені князя Аскольда довгий час залишалося в тіні історичної науки. Його постать вважалася такою, що не підходить до російської концепції історії Русі, яка починалась з неіснуючого на той час Новгорода та міфічним Рюриком».
Освячення фігури розпочнеться о 10:00 Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолить Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Опісля відбудеться освячення фігури, яку названо «Спочинок київського князя Аскольда, у хрещенні Миколая, у крипті Святого Сильвестра-папи», що на Аскольдовій могилі в Києві. Відтак заплановано концерт дзвонів-карильйонів.
Парох храму о. Ігор Онишкевич запрошує всіх містян і гостей столиці на цю історичну подію. «Це важлива для нашого міста подія, адже з 1966 року, коли київська громада торжественно святкувала тисячоліття хрещення Аскольда, міський і церковний уряди прийняли рішення про встановлення пам’ятника Аскольдові. Тому ця фігура є таким першим пам’ятником в честь Аскольда, яку створила громада УГКЦ. Наступним кроком буде створення пам’ятника на каплиці, присвяченої його хрещенню, чуда Богородиці у Влахерні над Дніпром. Надіємося, що уряд міста Києва підтримає такий задум громади».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ