15 із 15 архи(єпархій) та екзархатів УГКЦ пройшли навчання із попередження насильства над дітьми

29 травня 2024

Центр гідності дитини Українського Католицького Університету повідомив, що 15 із 15 архи(єпархій) та екзархатів Українська Греко-Католицька Церква пройшли одноденні формації із превенції насильства над неповнолітніми та вразливими особами. Навчаннями від Центру гідності дитини УКУ загалом охоплено 70 % усіх священників УГКЦ в Україні.

Керівниця проєктів і програм Іванка Рудакевич та ієромонах, психолог Сава Масник виїжджали із лекціями до єпархій, а також проводили формації онлайн, що особливо цінно, бо таким чином вдалося охопити духовенство екзархатів у прифронтових зонах. Про це повідомили у Центрі гідності дитини УКУ.

Іванка Рудакевич розповідає: «Важливо, що ці навчання відбувалися у середовищі священників однієї чи кількох єпархій. Ми приїздили фактично на цілий день, багато спілкувалися з учасниками. Це була відкрита платформа, щоб поставити запитання, висловити думку чи сумнів, поділитися досвідом. І це дуже добре, бо про тему насилля над дітьми зазвичай взагалі не говорять, ніби такого не існує».

Згідно безпекових політик УГКЦ таке навчання що два роки має пройти кожен священник. Тож сподіваємося на подальшу співпрацю.

«Дбання про дітей — це наслідування Христа. Діти є Церквою і майбутнім Церкви. Зустрічі з нашим духовенством були дуже важливі, хоч місцями і непрості. Отці мали можливість набратися більшої чутливості для створення безпечного середовища для неповнолітніх в Церкві. Служіння Істині може бути клопітке, але є виразом пожертви, особливо, коли йдеться про кривду над неповнолітніми. Тому важливе розуміння та надання допомоги у духовному, психологічному, юридично-канонічному, чи медичному аспектах», — зазначив ієромонах Сава Масник.

«Вдячні єпископам за запрошення та сприяння у проведенні навчань, усім, хто організовував на місці та взяв участь. Разом ми зробили великий внесок у створення безпечного середовища для дітей у Церкві», — зазначили у підсумку організатори.

Нагадаємо, що згідно безпекових політик «Норми та принципи захисту неповнолітніх та вразливих осіб у душпастирській діяльності УГКЦ в Україні», затверджених в 2022 році на Архиєрейському Синоді, священники кожної єпархії та екзархату Української Греко-Католицької Церкви в Україні мають пройти навчання про попередження насильства над дітьми. В межах цих політик Центр гідності дитини Українського католицького університету з жовтня 2022-го року проводив такі формації для усіх єпархій УГКЦ.

Співпраця із церквою була пріоритетним напрямом роботи Центру гідності дитини УКУ з моменту його заснування. Центр працює над формуванням моделі безпеки «духовенство — діти — батьки», коли обізнаними у темі захисту є ті, хто працюють з дітьми, батьки, й самі діти. Саме тому його ціль — дати спільноті церкви знання та інструменти, щоб кожен священнослужитель, монах, монахиня чи мирянин, які працюють чи волонтерять:

• розуміли персональну відповідальність за захист дітей від насильства
  • розуміли та використовували механізми превенції насильства над дітьми
  • вміли професійно та чутливо відреагувати на повідомлення про насильство
  • ефективно імплементували документ політик захисту дітей у своїх парафіях, єпархіях.