105 років тому відійшов до Господа владика Сотер Ортинський, перший український єпископ у США
24 березня 2021
Пропонуємо Вашій увазі 10 фактів із життя і діяльності владики Сотера Ортинського, першого українського єпископа Української Греко-Католицької Церкви у США.
- Сотер Ортинський — народився 26 січня 1866 у с. Ортиничі Самбірського повіту (зараз Дрогобицький район, Львівська область). При хрещенні отримав ім’я Стефан. Родина Стефана була дуже релігійною. Навчався в гімназії в Дрогобичі, проте, через пропольську позицію вчителів, батьки перевели його до гімназії у Стрию. У лютому 1884 року вступив на новіціят до оо. Василіан в Добромилі (Львівська область), в монашестві отримав ім’я Сотер.
- Незважаючи на те, що о. Сотер готувався до служіння для українських емігрантів у Південній Америці, потрапив він у Північну. Таким чином він став першим єпископом для українців у США і за ним закріпилася прізвисько єпископ-піонер. До речі, є однойменна книга авторства Григора Лужницького про життя та діяльність Ортинського.
- Через приїзд владики Сотера до Америки 28 серпня 1907 року (за старим стилем), свято Успіння Пресвятої Богородиці було перенесено на наступний день.
- На 10-й конвенції Українського Народного Союзу 7–8 липня 1908 року, владику Сотера було іменовано почесним членом та покровителем цієї організації.
- Під час свого служіння владика створює Союз Руських Греко-Католицьких Церковних Братств «Християнська любов», братство святого Георгія та починає видавати часопис «Душпастир».
- 28 вересня 1910 році, коли до Америки навідався митрополит Андрей Шептицький, відбулася посвята наріжного каменя під семінарію та сирітський дім у Йорктавні, Вірджинія, однак будівництво семінарії та сиротинця так і не було завершено. Проте 28 листопада 1911 року до США прибувають перші чотири сестри василіянки з Яворівського монастиря, які почали опікуватися Сирітським домом у Філадельфії. За декілька років в сиротинці вже перебувала 131 дитина. А ще через рік сестри відкрили друкарню у Філадельфії та почали видавати часопис «Місіонер».
- Заслугам єпископа-піонера також належить відкриття катедри у Філадельфії. На її освяченні був присутнім митрополит Андрей.
- Канонічне оформлення Греко-Католицької Церкви у США відбулося у часи служіння єпископа Ортинського. Спершу 17 вересня 1907 року апостольським листом «Ea semper», однак вона повністю узалежнювала його від католицьких єпископів. 28 травня 1913 Апостольська Столиця заснувала екзархат для греко-католиків та надала повну єпископську владу для Сотера Ортинського, про що підтверджено декретом «Cum Episcopo».
- Попри численні проблеми з канонічним статусом Церкви, внутрішні проблеми, за час його пастирського служіння у США число церков зросло від 86 до 296, священиків від 120 до 220.
- 24 березня 1916 року Сотер Ортинський раптово помирає у віці 50 років. Офіційною причиною смерті визнано запалення легенів. Його поховано в крипті Філадельфійської катедри Непорочного Зачаття УГКЦ.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ