Заступниця Держсекретаря США зустрілася в Римі з українськими біженцями

1 лютого 2023

Свідчення солідарності з Україною, зустріч з українськими біженцями, ділення пережитим болем через життєві історії — так кількома словами можна описати зустріч д-ра Карен Донфрід, заступниці Державного секретаря США у справах Європи та Євразії, з вимушено переселеними людьми з України, що відбулася в Римі, у курії Апостольського екзархату в Італії, у вівторок, 31 січня.

Заступниця Держсекретаря США зустрілася в Римі з українськими біженцями

Вона була проведена в межах візиту п. Карен Донфрід до Італії, Ватикану та Польщі з 30 січня по 3 лютого, щоб, як повідомляє Держдепартамент США, «наголосити на відданості Сполучених Штатів європейським союзникам і партнерам, демократії та трансатлантичній безпеці, а також засвідчити постійну підтримку України». Про це повідомляє Відділ комунікації Апостольського екзархату в Італії.

У заході взяли участь представники Апостольського екзархату в Італії, дипломатичних установ України та США, а також державних інституцій Італійської Республіки: владика Діонісій Ляхович, апостольський екзарх, о. Володимир Медвідь, директор Карітасу, о. Ігор Галей, працівник курії, п. Андрій Мельник, посол України в Італії, п. Андрій Юраш, посол України у Ватикані, п. Шон Кроулі, тимчасовий повірений у справах Посольства США в Італії, п. Марія Луїза Батталья, віцепрефект відділу міжнародних справ Міністерства внутрішніх справ Італії, п. Роберто Менґоні, радник відділу міграційної політики Міністерства зовнішніх справ Італії, п. Надія Хдаіді, дипломатичний представник Департаменту цивільного захисту Італії, п. Давіде Медалія, працівник посольства США в Італії, п. Крістіна Томлінсон, радник міністра у справах громадськості посольства США в Італії. Були присутніми також 10 біженців, які проживають у монастирі отців студитів у м. Кастель-Ґандольфо, разом із настоятелем о. Орестом Козаком та волонтеркою п. Лесею Вусик. Модерував зустріч директор відділу душпастирства молоді о. Святослав Титуляк.

У центрі заходу — зустріч п. Карен Донфрід і високопосадовців з українськими дітьми. На початку двоє діток, що були змушені через війну прибути до Італії, представили їй малюнки, які виконали вони й інші діти-біженці. На них, як пояснювали діти, передані водночас і сум за рідною землею, і віра у близьку перемогу наших воїнів над силами зла. «Малюнки перемоги» — так назвала їх п. Карен Донфрід, даруючи дітям фарби для малювання та дякуючи за те, що через свій талант діляться з іншими своєю вірою і любов’ю до Батьківщини.

Відтак учасники зустрічі виголосили короткі промови. Першим привітав гостей у курії Апостольського екзархату владика Діонісій, який подякував представникам державних установ США та Італії за підтримку України та допомогу українським біженцям, «без якої вони б опинилися у дуже скрутній ситуації». «Ми відчуваємо велику любов, співчуття і щедрість італійського народу, за які щиро хочу Вам подякувати», — зазначив владика.

У зверненні до учасників зустрічі п. Карен Донфрід також подякувала представникам держапарату Італії за те, що їхня країна вже майже рік приймає тисячі українців, допомагаючи їм інтегруватися в італійському середовищі. Водночас вона наголосила на постійних зусиллях Сполучених Штатів Америки, зокрема Президента Джозефа Байдена, спрямованих на підтримку України. За її словами, США і надалі підтримуватимуть Україну в боротьбі з агресором та допомагатимуть жертвам війни.

Слова вдячності прозвучали також від послів України в Італії та Ватикані. Ярослав Мельник високо оцінив жести солідарності США й Італії щодо України у її прагненні справедливого миру, дякуючи за надану допомогу та постійну підтримку. Андрій Юраш звернувся зі словами подяки до представників Апостольського екзархату за активність в організації гуманітарної допомоги для України, а також за постійну працю з біженцями, для яких «вкрай важливо, поряд із матеріальною підтримкою, отримувати психологічний та духовний супровід, який вже майже рік надають душпастирі Апостольського екзархату». Було виокремлено також цінний вклад Святого Престолу і Святішого Отця у справу побудови миру та відзначено постійні вияви близькості з Україною.

Про численні ініціативи Апостольського екзархату розповів гостям директор Карітасу о. Володимир Медвідь. Він зазначив, що від початку війни громадам екзархату спільними зусиллями вдалося відправити в Україну 360 тірів із гуманітарною допомогою, зібрати 1,5 мільйона євро, здійснити на рахунки єпархіальних Карітасів і волонтерських організацій перекази на суму 594 тисячі євро, придбати 13 генераторів, 30 автомобілів для ЗСУ та передати декілька тонн цінних медикаментів. Завдяки благодійній акції «Різдвяна свічка» 82 дитини з України, які лікуються в Італії, отримали одноразову допомогу у розмірі 1 200 євро, а при Центрі роздачі продуктів харчування Карітасу Апостольського екзархату в Римі понад 2 тисячі осіб отримали 10 тисяч продуктових наборів та засобів гігієни.

Важливим моментом заходу стало ділення життєвими історіями біженців, яких представила п. Леся Вусик. Вона коротко розповіла, через які випробування довелося пройти українським жінкам і дітям, щоби прибути до Італії, а також ознайомила присутніх із діяльністю на підтримку біженців у монастирі в Кастель-Ґандольфо.

«Ви щойно чули п’ять історій, але подумайте, що з України виїхало понад мільйон людей, за кожним із яких стоїть така ж драматична історія», — звернулася до присутніх англійською мовою п. Мар’яна Семеняк, даруючи п. Карен Донфрід малюнок свого трирічного сина, для якого українські військові — це супергерої, які захищають, і який [син], як сказала вона, «приїхав сьогодні зі мною до Риму, бо знав, що це буде зустріч із командою „Капітана Америка“, одного з його улюблених героїв, що допомагає Україні».

Після зустрічі учасники відвідали катедральний храм Жировицької Божої Матері і святих мучеників Сергія і Вакха, з історією якого їх ознайомив парох та канцлер екзархату о. Петро Голіней.