«З Бабиного Яру до неба, України і світу волає голос наших братів», — Глава УГКЦ на молитві за жертв трагедії

30 вересня 2021

Від імені Української Греко-Католицької Церкви та Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій в цю ніч висловлюю єврейському народові, нашим братам, юдейським громадам України слова молитовної солідарності і глибокого співчуття. Послухаймо голос Бабиного Яру і разом з ним скажімо Україні і світові: «Ніколи більше!» Закликав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав на спільній молитві за жертв Бабиного Яру у 80-ті роковини трагедії.

У молитві біля пам’ятника киянам і військовополоненим, розстріляним у Бабиному Яру, спільно з Отцем і Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом, взяли участь Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній та головний рабин України та Києва Моше Реувен Асман.

«Бабин Яр не один такий. Після нього появилися сотні подібних ярів», — равин Моше Реувен Асман

Молитву і промову розпочав рабин Моше Реувен Асман: «У Бабиному Яру лежать сотні тисяч невинних розстріляних людей. Бабин Яр не один такий. Після нього появилися сотні подібних ярів. Сьогодні ми молимося за тих невинних, хто лежить тут, і за праведників, які спасали євреїв, ризикуючи своїм життям і своїми родинами. Митрополит Шептицький також ризикував життям, рятуючи єврейських дітей. Таких людей було багато. Треба зробити все, щоб ця трагедія ніколи більше не повторилася. Про це мають говорити дітям у школі. Це має стати нашим святим обов’язком». Він подякував усім конфесіям за спільну молитву.

У рабина Олександра Духовного у Бабиному Яру лежать п’ять членів родини.

«Броня на 8 місяці вагітності так і не народила свою першу дитину. Мою маму і її молодшу сестру вели на розстріл. Їм вдалося втекти. Їх врятувала українська родина Волинець, яка є серед Праведників народів світу. Це вони подарували і мені життя. Ми тут, щоб не тільки пам’ятати, але й шанувати життя, щоб наша земля була — землею радості і єдності. І найкращим монументом для всіх, хто загинув тут, є вільна, єдина, милосердна і справедлива Україна», — сказав він.

Блаженніший Святослав: Прислухатися до голосу, який з Бабиного Яру волає до неба

«У Священному тексті, який є спільним для юдеїв і християн, у першій книзі Мойсея, ми читаємо про перше вбивство в історії людства — Каїн вбиває брата Авеля. Після цієї жахливої події Бог-Творець і Життєдавець звертається до людини, до Каїна, словами: „Що ти зробив? Голос крови брата твого взиває до Мене з землі“», — сказав Глава УГКЦ у слові, яке передувало молитві за невинно вбитих жертв Бабиного Яру.

Глава Церкви закликав цього вечора, коли український народ спогадує вісімдесяті роковини страшної ночі смерті, вбивства і жаху, прислухатися до голосу, який з Бабиного Яру волає до неба, а також до наших сердець України і світу. «Це — голос наших братів. Бо перше, ніж бути християнами, євреями, мусульманами, українцями, росіянами — ми є людьми, які покликані своїм Творцем в іншій людині бачити брата», — сказав він.

«Нехай голос, який ми почуємо, перетвориться на голос молитви за невинно убієнних братів і сестер наших, які спочивають у Бабиному Яру», — закликав Отець і Глава УГКЦ.

Відтак Блаженніший Святослав помолився за жертв Бабиного Яру заупокійною молитвою «Боже духів і всякої плоті…».

Після молитви відбулося покладання лампадок і камінців у вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру.

Пам’ятні заходи організовує Український інститут національної пам’яті, Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр», Інститут історії України Національної академії наук за підтримки Світового Конґресу Українців.

Як ми повідомляли, 29–30 вересня 2021 року в Бабиному Яру відбуваються пам’ятні заходи, які організовують Український інститут національної пам’яті, Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр», Інститут історії України Національної академії наук за підтримки Світового конгресу українців.

Фоторепортаж молитви за жертв Бабиного Яру у 80-ті роковини трагедії — тут.

Довідка

Бабин Яр — це місце пам’яті, яке стало відомим на весь світ символом нацистських злочинів проти цивільного населення під час Другої світової війни, символом Голокосту.

29–30 вересня 1941 року нацисти вбили тут майже 34 тисячі киян лише через те, що вони — євреї. Це було одним із найбільших масових вбивств цивільних, вчинене нацистами під час Другої світової війни.

Під час війни у Бабиному Яру вбивали та ховали не лише євреїв. Упродовж двох років німецької окупації тут розстрілювали і закопували цілі групи людей або окремих осіб, які також вважалися ворогами нацистів. Зокрема, за расовими та політичними мотивами нацисти вбивали також ромів, полонених червоноармійців, пацієнтів психіатричної лікарні, цивільних заручників, українських націоналістів і радянських партизанів, в’язнів Сирецького концтабору. Починаючи з серпня 1943 року, заковані у кайдани в’язні Сирецького табору викопували та спалювали тіла розстріляних у Бабиному Яру.

Загальну кількість жертв оцінюють приблизно у 100 тисяч людей, переважна більшість з яких були євреями.

Фото: о. Тарас Жеплінський
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ та Релігійно-інформаційної служби України