Владика Степан Сус під час спецкурсу з місійного служіння: «Наше покликання до місійного служіння — завдання кожного з нас»

22 червня 2023

«Через війну 7 млн українців виїхали за кордон, ще 7 млн стали внутрішніми переселенцями. Багато з них не знали про УГКЦ, але відкрили нашу Церкву для себе. Тож ця міграція породжує нові виклики і потреби, на які ми як церква повинні реагувати». Про це заявив Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус під час XII практичного спецкурсу ПМВ з місійного служіння для семінаристів передостаннього року навчання, який цього року проходить в Івано-Франківській духовній семінарії.

Єпископ наголосив, що Церква йде назустріч людям і покликання кожного душпастиря — бути місіонером. Про це розповідає пресслужба Пасторально-міграційного відділу УГКЦ.

«Наше покликання до місійного служіння — завдання кожного з нас. Але ми повинні бути внутрішньо правильно налаштовані і підготовлені. Як казав Ісус Христос до своїх учнів: не беріть багато з собою, беріть те, що потрібно. Як послідовники Христа ми повинні бути готові до дискомфорту. І дуже важливо, щоби зрозуміти нове середовище, — навчитись слухати інших», — звернувся владика до семінаристів.

Владика Степан Сус: через війну постають нові виклики

«Сьогодні через війну перед нами постають нові виклики. Ми не знаємо, як буде далі. Але статистика свідчить, що близько 7 млн українців виїхали за кордон. Найбільше до Польщі, Німеччини, Чехії. Понад 500 тис. українців отримали канадські візи. Наші люди роз’їхались по різних країнах світу. А 7 млн осіб стали внутрішніми переселенцями. Для багатьох з них наша Церква нова, незнана. Вони починають відкривати її, приходити, молитись. Тож ця міграція породжує нові виклики і потреби, на які ми як церква повинні реагувати, — наголосив владика Степан. — Наші душпастирі за кордоном роблять все для того, щоби наші люди не загубились і не розчинились. Тож нові священники потрібні, і, думаю, ці потреби з кожним роком зростатимуть. Ми запросили на цей спецкурс різних єпископів нашої Церкви, щоби вони вам розповіли про потреби в душпастирях в умовах війни в своїх екзархатах і загалом про особливості функціонування своїх громад в теперішній час».

Єпископ також розповів про діяльність Пасторально-міграційного відділу УГКЦ, який наразі опікується 18 країнами, де немає структур УГКЦ, але є парафії. «Ми шукаємо священників, які можуть послужити нашим вірним в тих країнах. В кожній своя специфіка, але обов’язковим є досвід служіння. Наразі існують потреби у священниках у Португалії, Іспанії, Словаччині, Греції. Але важливо знати бодай одну іноземну мову. Тому вчіть мови», — закликав майбутніх душпастирів Голова ПМВ.

Отець Андрій Танасійчук про канонічний вимір служіння священника за кордоном

У цей же день, 21 червня, заступник Голови Канонічного відділу УГКЦ о. Андрій Танасійчук представив канонічний вимір служіння українського священника за кордоном. Він підкреслив, що священник замість того, щоб старатись за всяку ціну бути добрим для людей, має пам’ятати, що його завдання — робити добро. «А для цього існує практичний путівник — канонічне право. Тож „Кодекс канонів Східних Церков“ є неначе аптечка, яку тримаємо вдома для потреб», — зауважив промовець.

Отець Андрій нагадав, що УГКЦ має своє законодавство як Східна Католицька Церква — Кодекс Канонів Східних Церков, а також «Канони Партикулярного права УГКЦ», в очікуванні на Кодекс Канонів УГКЦ. «Українці, які виїхали в різні місця і міста Європи та світу, організовуються у спільноти та просять для духовного супроводу священників. Тому Пасторально-міграційний відділ в нашій Церкві покликаний служити там, де немає ієрархічної структури УГКЦ. Тож владика Степан шукає таких душпастирів», — зазначив о. Андрій.

Він розповів, що виїзд священника на місії регулюється договором між його Ієрархом, Головою ПМВ та єпископом, який приймає. Такий документ описує права та обов’язки священнослужителя і є для душпастиря певною гарантією.

Нагадаємо, що 21 червня у стінах Івано-Франківської духовної семінарії ім. свящмч. Йосафата розпочався XII спецкурс Пасторально-міграційного відділу УГКЦ з місійного служіння для семінаристів передостаннього року навчання. Участь у ньому беруть 95 семінаристів з греко-католицьких семінарій Львова, Тернополя, Дрогобича, Києва та Івано-Франківська.

Учасникам курсу розповідатимуть про канонічний вимір служіння священника УГКЦ за кордоном, зокрема там, де немає ієрархічних структур УГКЦ; географію та статистику української діаспори та Церков у світі; соціальне служіння, тощо. Особлива увага буде присвячена питанню душпастирства українців, які вимушено виїхали через війну в різні країни і наразі потребують духовної опіки і підтримки.

Курс триватиме до 24 червня.