Владика Роберт Москаль

Єпископ Пармської єпархії Святого Йосафата

24 жовтня 1937 року в м. Карнеґі (штат Пенсильванія, США).

25 березня 1963 року із рук Преосвященного Амвросія Сенишина, архиєпископа і митрополита Філадельфійського.

13 жовтня 1981 року в катедральному храмі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у Філадельфії (США).

Помер

7 серпня 2022 року.

Дитинство та освіта

Народився 24 жовтня 1937 року у місті Карнегі (штат Пенсильванія, США) у сім’ї Вільяма Москаля та Джейн Марії з роду Попівчак. Три роки навчався у Вашингтонській початковій школі у місті Карнегі, відтак ще три роки — у початковій школі в Шауні (у східному Карнегі) і два роки в середній школі у місті Кларк Юніорі. У 1951 році вступив до Малої семінарії Святого Василія Великого у м. Стемфорді (штат Коннектикут, США). Відтак у 1955 році вступив до Великої семінарії у Стемфорді і через 4 роки здобув науковий ступінь бакалавра філософії. В 1963 році захистив ліцензіат з богослов’я при Католицькому університеті та семінарії Святого Йосафата у Вашингтоні.

3 червня 1961 року — склав перші обіти та отримав піддияконські свячення (святитель — архиєпископ Йосиф Шмондюк, який тоді був адміністратором української католицької архиєпархії Філадельфії); 14 квітня 1962 року — дияконські свячення (святитель — владика Амбросій Сенишин, ЧСВВ); 25 березня 1963 року — ієрейські свячення (святитель — владика Амбросій Сенишин, ЧСВВ) у катедральному храмі Непорочного Зачаття у м. Філадельфії (штат Пенсильванія, США). Свою першу Божественну Літургію о. Роберт відслужив у своїй рідній парафіяльній церкві Пресвятої Трійці в Карнегі (штат Пенсильванія, США) 2 червня 1963 року під проводом пароха його юнацтва о. Рассела Данильчука.

Після свячень обіймав посаду секретаря в канцелярії архиєпископа Філадельфійського, водночас творив парафію у м. Варингтоні (штат Пенсильванія, США). Водночас навчався у Філадельфійській музичній академії та консерваторії. Крім того, працював суддею в архиєпархіальному трибуналі, а пізніше — редактором архиєпархіального тижневика «Шлях».

У 1964 році став членом Ради директорів корпорації «Вознесіння» (завдання організації — забезпечити житлом людей похилого віку). Корпорація має два висотних приміщення з двомастами вісімдесятьма квартирами для людей похилого віку біля українського католицького собору у Філадельфії. Багато років був її секретарем-скарбником, а пізніше — президентом.

У 1967 році призначений віце-канцлером Філадельфійської архиєпархії.

1 серпня 1972 року отець Роберт Москаль був переведений з парафії святої Анни у місті Варингтоні (штат Пенсильванія, США) до парафії Благовіщення Пресвятої Діви Марії в Мелроуз Парк (штат Пенсильванія, США), де він був парохом до серпня 1974 року. У листопаді 1972 року він започаткував на радіо Українську католицьку радіопрограму «Бог є з нами», яка виходить в ефір щотижня до грудня 1977 року. У 1975 році він створив ще одну радіопрограму «Христос серед нас», яка, як і раніше, транслюється щотижня в неділю о 9 годині ранку по станції WTEL 850 AM у Філадельфії.

У 1974 році Святіший Отець Павло VI найменував його Папським капеланом (з титулом отець-прелат); крім того, був призначений єпархіальним радником, а також канцлером архиєпархії і ректором катедри Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці.

У 1977 році обраний президентом Асоціації українців-католиків в Америці «Провидіння» на чотири роки. Асоціація «Провидіння» є організацією, створеною в 1912 році першим українським католицьким єпископом у США владикою Сотером Ортинським, ЧСВВ.

3 серпня 1981 року Святіший Отець Іван Павло II та Синод Єпископів УГКЦ, на якому головував Блаженніший Патріарх Йосиф, Кардинал Сліпий, номінували о. прелата Роберта Москаля єпископом. Єпископська хіротонія відбулася 13 жовтня 1981 року в катедральному храмі Непорочного Зачаття у Філадельфії. Головним святителем став архиєпископ Філадельфійський Степан Сулик, а співсвятителями — єпарх Стемфордський Василій Лостен та єпарх Чиказький Інокентій Лотоцький.

3 грудня 1983 року Папа створив нову єпархію Святого Йосафата у м. Пармі (штат Огайо, США), яка включала штати Огайо, Кентакі, Техас, Міссісіпі, Алабама, Джорджія, Флорида, Північна і Південна Кароліна, Західна Вірджинія та Західна Пенсильванія і призначив владику Роберта її першим єпархом. Введення на престол відбулося 29 лютого 1984 року.

29 липня 2009 року Святіший Отець Венедикт ХVІ, Папа Римський, прийняв зречення владики Роберта Михаїла Москаля з уряду єпарха Пармського.

7 серпня 2022 року, на 85-ому році життя владика Роберт Москаль відійшов до вічності.

16–17 серпня у м. Карнегі (штат Пенсильванія, США) відбувся похорон владики Роберта Москаля, єпископа-емерита Єпархії Святого Йосафата в Пармі. Похований на місцевому кладовищі.