Владика Петро Стасюк: Намагаючись зрозуміти кризу Covid-19
У суботу, напередодні Страсного тижня, Церква звертає нашу увагу на чудо воскресіння з мертвих Лазаря.
Цікаво, що кілька днів після Лазаревої смерті, Ісус повторював, що він «заснув». Та врешті, Ісус сказав: «Тоді просто сказав їм Ісус: Умер Лазар. І Я тішусь за вас, що там Я не був, щоб повірили ви. Та ходімо до нього» (Івана 11, 14–15) Ісус також сказав: «Як почув же Ісус, то промовив: Не на смерть ця недуга, а на Божу славу, щоб Син Божий прославився нею» (Івана 11, 4).
У Біблії Лазар не лише реальна людина, але й символ нас усіх. Його воскресіння з мертвих символізує воскресіння нас усіх.
Оскільки ми помираємо через наші гріхи, Ісус, який є безгрішним, помирає, щоб звільнити нас від смерті та гріхів.
Під час Вербної неділі тисячі людей вітають Ісуса, співаючи: «Осанна! Благословенний, хто йде у Господнє Ім’я! Цар Ізраїлів!» (Івана 12, 13).
Ми можемо вважати Вербну неділю свого роду політичною кампанією. Вони вітають Ісуса, оскільки багато з них були вражені воскресінням Лазаря, бачили в Ісусі потенційного спасителя від римлян. Він не з цього світу. Наше воскресіння переносить нас в інший світ.
Так само спантеличує нас коронавірус. Ми також прагнемо свободи та спасіння. Ісус хоче нам допомогти, проте він хоче, щоб спершу ми його зрозуміли. Він має владу і він може воскрешати.
Маючи зараз більше часу, ми маємо нагоду обміркувати багато речей, однією з яких є смертність.
Будь-яка криза — це водночас небезпека та шанс. Сьогодні ми вже запитуємо себе: «Де є Господь?», «Яке його послання?», «Яку роль він грає у нашому житті?».
Нещодавно, говорячи про вірус, Пара Франциск процитував стару іспанську приказку, «Господь завжди пробачає, ми — інколи пробачаємо, природа — ніколи не пробачає».
Гріх живе за власними правилами. Природа має свої правила: говорячи про вірус, ми знаємо, що можемо ним заразитися, якщо не будемо дотримуватися правил.
Ми також зможемо знайти Господа, якщо будемо йти Божою дорогою до спасіння. Господь з нами, проте він тут не дотримується правил, встановлених нами. Ми маємо знайти сили у стражданнях, оскільки Страсний тиждень вчить нас, що в стражданнях ми можемо побачити присутність Господа. Біль долається і ми знаходимо наше спасіння у новому житті воскресіння.
Вірус не є карою Господньою за те, що ми зробили щось погане. Ні, вірус має природнє начало.
Господь хоче, щоб ми зрозуміли, що вірус може нас знищити. Він хоче, щоб ми використали це з користю. Щоб знайти Бога. Побачити план Господа та приєднатися до Його Царства.
Мені дуже подобається, що св. Павло сказав у посланні до Филип’ян 4, 4–6. «Радійте в Господі завсіди, і знову кажу: радійте! Ваша лагідність хай буде відома всім людям. Господь близько! Ні про що не турбуйтесь, а в усьому нехай виявляються Богові ваші бажання молитвою й проханням з подякою».
† Петро Стасюк,
єпарх Мельбурнський