Владика Давид Мотюк: Євхаристія та Хрещення — від лахміття до багатства

23 січня 2024

У листопаді владика Давид Мотюк, єпископ Едмонтонської єпархії та тодішній апостольський адміністратор Нью-Вестмінстерської єпархії у Канаді, пропонує своїм читачам черговий духовний роздум із серії «Ми — люди Євхаристії. На шляху до оновленої любові до Святого Причастя». Цього разу єпископ роздумує над невіддільним зв’язком між Євхаристією та Хрещенням.

Владика Давид Мотюк: Євхаристія та Хрещення — від лахміття до багатства
Ми — люди Євхаристії

На шляху до оновленої любові до Святого Причастя

Роздуми про Євхаристію владики Давида Мотюка, єпарха Едмонтонського

Листопад 2023

Євхаристія та Хрещення — від лахміття до багатства

У ранній Церкві, коли люди ставали членами Тіла Христового, вони проходили повну ініціацію, тобто отримували одночасно Таїнства Хрещення, Миропомазання (конфірмації) і Святого Причастя.

Як навчає нас Східна літургійна інструкція 1996 року: «Ініціація — це, насправді, єдине і неподільне святкування входження в життя Христа, в спільноту, яка живе в Ньому. Це входження, розпочате першим закликом до віри, досягає своєї кульмінації у Пасхальній Тайні Христа, в чию смерть ми занурюємося, щоб воскреснути в Його воскресінні, яке робить нас дітьми Божими і храмом Духа. „Помазані“ Духом на діла Царства, ми, таким чином, стаємо придатними до участі в бенкеті Царства [Божественній Євхаристії]» (параграф 42).

Інструкція продовжує: «У Хрещенні людина звільняється від гріха, відроджується до нового життя, переодягається в Христа і включається в Церкву. У Миропомазанні святим миром вона позначається печаткою дару Святого Духа. Повна ініціація завершується прийняттям Євхаристії, таїнства не тільки сопричастя особи з Христом, Головою Містичного Тіла, але й сопричастя між усіма вірними, членами Тіла, які живуть новим життям у Ньому. Споживання Тіла і Крові воплоченого Слова приводить християнина до досконалості, таким чином, що вже не він живе, а Христос живе в ньому» (п. 43).

Маючи це вчення на увазі, давайте далі роздумувати про наше Хрещення, яке приводить нас благодаттю Святого Духа до Євхаристійного столу.

Чи знали ви, що перші три століття християни не мали окремого свята Різдва? Замість цього вони святкували Різдво і Хрещення Господнє 6 січня.

Лише в четвертому столітті Римська Церква вперше почала святкувати Різдво 25 грудня. Це було зроблено для того, щоб замінити язичницьке свято бога Сонця, яке вважалося днем народження сонця і його перемоги над темрявою ночі. Християнський Рим з часом замінив язичницького бога Сонця своїм християнським Сонцем-Боголюдиною і почав святкувати народження Ісуса 25 грудня.

Згодом Східні християнські Церкви пішли слідом за ними, але продовжували святкувати хрещення Ісуса 6 січня, і роблять це навіть удень.

Хрещення. Одяг для сповивання. Поховальний одяг.

Коли Ісус народився, Марія та Йосип загорнули його в пелюшки і поклали в ясла.

Що таке сповивальний одяг?

Коли народжується дитина, в лікарні використовують тканину, яку іноді називають «пелюшкою», щоб загорнути новонародженого. Однак, всупереч поширеній думці, традиція свідчить, що сповивальна тканина має більше спільного зі смертю, ніж з народженням.

На Близькому Сході, коли люди подорожували на далекі відстані, часто у важких умовах, вони брали з собою тонку, схожу на марлю тканину, щоб загорнути тіло близької людини для підготовки до поховання, якщо хтось помер під час довгої подорожі.

Коли Ісус народився у стайні, бо в готелі не було місця, Марія та Йосип загорнули Його в пелюшки — тканину, яку зазвичай зберігали на випадок чиєїсь смерті.

І вони були близькими. Адже Ісус народився для того, щоб померти. Померти за наші гріхи і наше спасіння.

Після смерті Ісуса, після його розп’яття і страждань на хресті, ми бачимо цей самий одяг для сповивання. Йосиф з Ариматеї пішов до Пилата і попросив у нього тіло Ісуса. «І взяли тіло Ісуса, і загорнули його з пахощами в лляні пелени, за звичаєм поховання юдейським» (Ів. 19, 40).

Під час хрещення ми отримуємо новий одяг, нові білі шати на знак того, що ми були омиті від гріха і отримали нове життя. Святий Павло говорить про це так: «Хіба ви не знаєте, що всі ми, що в Христа Ісуса охристилися, в смерть Його охристилися? Тому ми поховані з Ним хрищенням на смерть, щоб, як Христос воскрес із мертвих славою Отця, так і ми жили новим життям» (Римлянам 6, 3–4).

Старе лахміття просто не підійде! При хрещенні воно було викинуто. Адже ми увійшли в Царство, Царство Боже. Сам Цар Царів нас чекає і вітає. І каже: «Які гарні шати на вас!».

Пам’ятаймо, що навіть під час свого народження Ісус вже готувався до своєї смерті.

У нашому відродженні через Хрещення ми можемо щодня додавати блиску до нашого нового одягу, один стібок за одним, молитвою, добрим словом, любов’ю та прощенням. Ми дійсно хочемо бути належно одягненими в наші найкращі шати, коли повністю увійдемо в Царство Боже і зустрінемось з Богом віч-на-віч.

Від лахміття до багатства.

Ми — люди Євхаристії.

† Давид Мотюк,