Владика Богдан Дзюрах взяв участь у відзначенні Дня пам’яті та примирення
У Національному музеї історії України у Другій світовій війні у середу, 8 травня, о 22:45 год. розпочалася акція «Перша хвилина миру». 74 роки тому в Європі запанував мир. Участь в акції взяв президент України Петро Порошенко, урядовці, військовослужбовці, духовенство Української Греко-Католицької Церкви на чолі із владикою Богданом Дзюрахом, Православної Церкви України із Предстоятелем Митрополитом Епіфанієм та архиєпископом Вишгородським Агапітом.
Відзначення «Першої хвилини миру» символізує довгоочікуване завершення жахливої війни, яке настало в Європі 74 роки тому, коли о 23:01 год. 8 травня 1945-го року набула чинності капітуляція нацистської Німеччини. Акт про капітуляцію був підписаний 7 травня 1945-го року о 02:41.
Президент України: «Для України — це хвилина надії так само, як і хвилина пам’яті»
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих і урочисто запалили «Вогонь слави». У свою чергу, Президент України Петро Порошенко виступив із промовою.
«Ще раз дякую українським військовослужбовцям за мужність у захисті країни від російської агресії. А стверджувати, що у нас „громадянська війна“ так само цинічно, як, для прикладу говорити про те, ніби то в сорокові роки в Росії був внутрішній конфлікт, а Гітлер лише допомагав армії Власова чи козакам Краснова», — підкреслив Президент, зауваживши, що запозичив таке порівняння із соціальних мереж.
Президент привітав українців із Днем пам’яті та примирення та з Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. «Слава всім, хто захищав Україну від агресії з боку нацистського Третього рейху. Слава Збройним Силам України, Національній гвардії, СБУ, прикордонникам, добровольцям і волонтерам; всім силовим структурам, які боронять нашу Вітчизну від ворожих зазіхань Російської Федерації», — сказав Петро Порошенко.
«Нагадування про першу хвилину миру має особливе значення. Для України — це хвилина надії так само, як і хвилина пам’яті. Ми прагнемо миру і ми віримо, що змусимо агресора піти з нашої землі. І тоді в цю хвилину в Україні і в усій Європі буде справжня тиша, без обстрілів, без втрат», — резюмував Петро Порошенко.
Владика Богдан Дзюрах: «Не визнане і не спокутуване зло продовжуватиме свою нищівну дію»
У своєму коментарі прес-службі Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ владика Богдан Дзюрах підкреслив значення вшанування пам’яті, яке відбувається в цей день: «В цей день український народ віддає данину пам’яті і молитви усім жертвам Другої світової війни та спогадує усіх співвітчизників, котрі боролися за вільну і соборну Україну проти найстрашніших тоталітарних режимів минулого століття — нацистського та комуністичного».
Також Секретар Синоду Єпископів УГКЦ підкреслив причинно-наслідковий зв’язок між відсутністю засудження ідеологічних злочинів комуністичного режиму та війною Російської Федерації проти Української Держави, яка продовжує тривати на Сході України: «Водночас ми усвідомлюємо, що визволення від нацистської окупації, за яке Україна заплатила неймовірно високу ціну, ще не означало здійснення мрії про свободу для мільйонів українців. Не зі своєї волі наш народ залишився в комуністичній неволі, з якої лише зараз намагається остаточно визволитися. Дуже знаковим є те, що внуки і правнуки героїв Другої світової війни сьогодні захищають наш край від російської агресії на Сході України. Так само як знаковим є і те, що саме Російська Федерація, яка оголосила себе правонаступницею СРСР, віроломно напала на Україну, продовжуючи багатовікову політику ненависті і агресії проти нашого народу, його історії, культури і духовності».
«І це не дивно, — бо не визнане і не спокутуване зло продовжуватиме свою нищівну дію, аж доки не буде подолане щирим розкаянням і направою нанесеної шкоди окремим людям і цілим народам. Німеччина є прикладом цих останніх дій, тому в Західній Європі і став можливим процес примирення, який приніс довготривалі плоди спокою, прогресу і добробуту. Натомість, другий співвинуватець трагедії світового масштабу — СРСР — ніколи так і не був засуджений, а цілковиту правду про справжні причини і аспекти Другої світової ми ще і досі не пізнали. То ж нинішня військова агресія проти України є прямим і безпосереднім наслідком того, що Європа і світ донині не здійснили щирого і глибокого іспиту сумління щодо злочинного характеру комуністичної системи. Втім, уроки Другої світової війни вчать нас, що Європа і світ не зазнають миру, аж доки не буде засуджена як людиноненависницька комуністична ідеологія, та не буде дана моральна і юридична оцінка усім спробам зруйнувати післявоєнний міжнародний лад носіями „русского мира“ та інших новітніх тоталітарних і неоімперських ідеологій», — зазначив владика Богдан Дзюрах.
У свою чергу, Архиєрей підкреслив, що справжній мир походить від Подателя всякого добра Господа Бога, тому за допомогою постійної молитви ми можемо приблизити цей час тривалого примирення у нашій державі. «Ми, віруючі люди, — за словами владики Богдана, — покликані плекати живу пам’ять про кожну жертву насилля і агресії, виявляти вдячність усім героям і захисникам Вітчизни, а нашою молитвою наближати першу хвилину справедливого миру в Україні і тривалого примирення в Східній Європі».
Покладання квітів до могили Невідомого солдата у Парку Вічної Слави
Сьогодні, 9 травня, у День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, разом із Президентом України Петром Порошенком, прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, Міністром оборони України Степаном Полтораком, Предстоятелем Православної Церкви України Митрополитом Епіфанієм та багатьма військовослужбовцями та ветерани війн взяли участь у вшануванні пам’яті загиблих у боротьбі із нацизмом через церемонію покладання квітів до могили Невідомого солдата у Парку Вічної Слави в Києві.
Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Військовий оркестр виконав Державний Гімн України, воїни Почесної варти відсалютували залпами і пройшли перед Монументом урочистим маршем.
Наприкінці акції із відзначення пам'яті загиблих у Другій світовій війні, владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, у невимушеній атмосфері взаємоповаги також мав нагоду поспілкуватися із ветеранами цієї війни.
Довідка
Пам’ятний день 8 травня, у річницю капітуляції нацистської Німеччини, в Україні встановлений указом Президента від 24 березня 2015 року.
Відповідно до указу Президента України, метою відзначення є гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги усім борцям проти нацизму.
8 травня 1945 року Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла Акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Нацистської Німеччини, підписаний наступником Гітлера, президентом Німеччини Карлом Деніцом.
Резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 22 листопада 2004 року, приуроченою до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, проголошені присвячені пам’яті жертв цієї війни Дні пам’яті та примирення, що відзначаються 8 та 9 травня.
Європейський Союз затвердив 9 травня як День Європи на саміті в Мілані 1985 року, вирішивши увічнити день проголошення Декларації Шумана. Також 9 травня вважається Днем народження Європейського Союзу.
Фото: прес-служба Православної Церкви України та Маркіяна Марківа
За матеріалами інформаційного агенства «Українські національні новини»,
офіційного інтернет-представництва Президента України
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ