«Він воскрес і разом з Ним воскресаймо кожного дня і ми», — владика Аркадій Трохановський на Великдень

19 квітня 2023

У неділю, 16 квітня 2023 року, у ольштинському катедральному соборі Покрову Пресвятої Богородиці в Ольштині були відслужені: Надгробне, Утреня Пасхи та Божественна Архиєрейська Літургія з нагоди світлого празника Христового Воскресіння.

Після Надгробного відбулася традиційна процесія з іконою Воскресіння Ісуса Христа. Разом з владикою Аркадієм при престолі сіпвслужили: протосинкел, парох Ольштинської парафії о. Іван Галушка, о. Станіслав Тарапацький та диякон Богдан П`єтночка. Про це повідомляє пресслужба Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ.

Під час Божественної Літургії Святе Євангеліє від св. Івана було зачитано грецькою, староцерковнослов’янською, латинською, англійською та українською мовами.

На початку своєї проповіді владика Аркадій Трохановський зацитував святого Максима Ісповідника, який вітав вірних зі світлим празником Воскресіння такими словами: «Через воскресіння Христа відкриваються ворота безодні (аду-пекла), земля відроджується через нових дітей Церкви. Тому що воскресіння Христове дає життя мертвим, прощення грішникам і славу святим».

«Сьогодні настала радість усьому світу. Ми у храмі досвідчуємо істинність слів Ісуса Христа: після трьох днів воскрес, так як заповідав. Святий апостол Павло говорить: „Якщо Христос би не воскреснув, даремне наше проповідування, даремна наша віра. Були би ми тоді фальшивими свідками Бога“ (1 Кор. 15,14–15). Тому словами тропаря з Утрені Пасхи: „Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах життя дарував“ сповіщаємо світу, Церквам, усім людям правду, що Ісус Христос воскрес; приніс нове життя та надію на перемогу добра над злом», — мовив архиєрей.

За словами проповідника, своїм воскресінням Господь заохочує кожного з нас будувати світ, у якому царствують мир, любов та добро. «Разом ми перейшли час випробування нашої людяності: за нами винятковий рік. Це уже друге свято Воскресіння під час повномасштабної агресії Росії проти України. Рік, який приніс багато болю, страждань та смертей. У тому часі були ми свідками великої міграції людей, але також і спонтанної та організованої гуманітарної допомоги. Багато хто став милосердним самарянином: обтирали рани, сльози, потішали у терпінні, зціляли з допомогою Божого Слова рани душі та травми. Допомагали ми прибулим наново будувати життя», — підкреслив владика Аркадій, звертаючись до усіх тих, хто відгукнувся на потреби своїх співвітчизників у Польщі.

Після цього єпископ зазначив, що християни покликані ділитися вісткою про Воскресіння там, де їх покликав служити Господь. «Ми по-християнськи розуміємо, що життя є цінніше за смерть, що добро перемагає зло. У цьому є сила Воскресіння Ісуса Христа. Споглядаючи Його, ми також маємо докласти зусиль, щоби цього воскресіння досвідчило якнайбільше людей. Воно буде, якщо ми покажемо нашу віру; покажемо, хто для нас є джерелом нашого відновлення кожного дня».

«Нехай слова надії полинуть в Україну, яка потребує миру та духовного відродження, яке буде зціленням усіх ран сьогодні терплячої України. Глава нашої Церкви Блаженніший Святослав відзначив: „Через Україну повстане новий світ. Світ, де вже більше не буде зла. Світ, де зло буде переможене. Світ, де людина буде відчувати себе гідною, а людське життя буде пошановане“. Того всього шукаймо з воскресінням Ісуса Христа», — продовжив свою проповідь владика Аркадій.

Відтак промовець привітав усіх присутніх зі святом, побажавши, щоби в цей важкий час кожен/кожна могли зустріти на своїй дорозі Воскреслого Христа так, як це трапилося двом Христовим учням, про яких читаємо в Євангелії від св. Луки. Архиєрей закликав намагатися слухати кожне слово, яке Господь захоче нам переказати. Можливо, це слово буде сказане за посередництвом когось незнайомого; можливо, буде сказане священником або кимось з наших близьких; а може, буде це слово прочитане нами на сторінках Святого Письма. Найважливіше, щоби добре прислухатися до його змісту та відкрити на нього своє серце і свій ум.

«Нехай правда про Воскресіння всіх нас скріпляє у вірі, надії та обдаровує любов’ю. Нехай вчить бути сильнішими, відважнішими у щоденних викликах та перемагати зло і гріх, тому що Христос усе переміг. Він воскрес і разом з Ним воскресаймо кожного дня і ми, щоби будувати світ, в якому любов усе переносить, усьому вірить, у всьому покладає надію, усе перетримує. Нехай Ісус, переможець смерті, буде для Вас джерелом ласк, сили, миру та відваги. „Не бійтеся“, — каже Христос. „Будьте веселі в надії, в горі терпеливі, в молитві витривалі“ (Рм. 12, 11–12), „змагайте до добра і добром перемагайте зло“ (Рм. 12,21) на Його славу», — завершив свої побажання єпарх Ольштинсько-Ґданський.

Після Божественної Літургії присутні в храмі традиційно заспівали «Многая літа» Папі Францискові, Отцю і Главі Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішому Святославові, усім митрополитам та єпископам, священникам, сестрам і братам монахам та цілому українському народові.

Також відбулося освячення великодніх страв, а на завершення — мировання.

У Літургії взяли участь багато вірян з України, людей, які прибули до Польщі внаслідок війни. На закінчення владика Аркадій подякував усім священникам, сестрам, ольштинському хорові та всім, що допомогли підготовити та велично відсвяткувати празник Воскресіння Ісуса Христа в ольштинському храмі.