Відбулася проща до Ярославської чудотворної ікони «Двері Милосердя»

20 травня 2024

17–18 травня відбувалася проща до Ярославської чудотворної ікони в Польщі. До стіп Матері Божої, прославленої в чудотворній іконі «Двері Милосердя», з’їжджалися паломники з різних куточків країни, щоби вимолити в Богородиці заступництва в небі для всіх християн та довгоочікуваного миру для України.

Відбулася проща до Ярославської чудотворної ікони «Двері Милосердя»

Проща розпочалася із привітання архиєпископа і митрополита Перемишльсько-Варшавського Євгена Поповича української молоді, яка вперше пішим паломництвом йшла від Перемишльської архикатедри до конкатедри в Ярославі. Про це повідомила пресслужба Перемишльсько-Варшавської архиєпархії УГКЦ.

Молитовна частина прощі в п’ятницю розпочалася з Великої вечірні з Литією, яку очолив єпископ Вроцлавсько-Кошалінський владика Володимир Ющак. У слові до паломників владика звернув увагу на те, що Діва Марія є не тільки нашою небесною Матір’ю і молить Господа Ісуса Христа про заступництво, але й «засмучених радість, скривджених покровителька, немічних покров і заступництво».

Опісля вечірні прочани молилися Молебень до Пресвятої Богородиці, який очолив о. Дмитро Федлюк, а Божественну Літургію — о. Ігор Губач.

Завершили програму в пʼятницю молодіжні нічні чування, які попровадили о. Віталій Бойко та о. Роман Коцуровський спільно з молодими паломниками. Всі присутні на чуваннях мали можливість розважати над словами зі Святого Письма, святих Церкви та прославляти Бога і Його Матір у піснях. «Ми є діти Твої, Богородице! Двері Милосердя!» — усі як один співали біля Матері Божої!

Недільна програма розпочалася з Утрені, а після молитви біля чудотворної ікони, яку провадили сестри зі Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії. Монахині своїм щирим співом дякували Матері Божій і просили про Її милосердя та ласки.

Архиєрейську Божественну Літургію очолив владика Євген у співcлужінні з владикою Володимиром Ющаком, єпископами-емеритами владикою Іваном Мартиняком та владикою Петром Криком, а також із близько 30 священниками із трьох єпархій УГКЦ в Польщі.

Священники приїхали разом зі своїми вірними, кількість яких налічувала близько 700 осіб. Під час проповіді архиєпископ зауважив, що сьогодні всі прибули до стіп Матері Божої, прославленої в іконі «Двері милосердя», яка відкривала на площі Святого Петра у Ватикані Рік Божого Милосердя. «Відтепер точна копія цієї ікони крокуватиме всіма нашими греко-католицькими парафіями в Польщі — завітає в усі домівки, щоб бути разом зі своїми дітьми і випросити перемогу, мир та радість для України і звільнення всіх полонених», — зазначив єпископ.

На завершення відбулася процесійна хода з копію чудотворною ікони довкола храму, освячення води та проводження ікони в перше паломництво до парафії Блаженного священномученика Миколая Чарнецького у Варшаві.

Довідка

Чудотворна ікона «Двері Милосердя» — чудотворна Богородична ікона іконописного типу Одигітрія, типова для українського іконопису першої половини XVІІ століття. Місце постійного перебування — храм Преображення Господнього у Ярославі (тепер на території Республіки Польща).

На зламі XVІІ–XVІІІ століть ікона «Двері Милосердя» перебувала у храмі Успіння Пресвятої Богородиці у передмісті Ярослава, поряд з руським кладовищем. Важко сказати напевне, але, судячи з її нетипової восьмикутної форми, ікона, скоріш за все, була розташована в іконостасі як намісна, хоча могла висіти і як основна ікона бічного престолу, адже на той час в греко-католицьких храмах вже такі були.

17 серпня 1747 року, в день освячення новозбудованого храму Преображення Господнього, ікону «Двері Милосердя» урочисто перенесли до цього храму. Після виселення українців (1945—1947) з території Польщі парафія Преображення Господнього в Ярославі перестала існувати, храм був зачинений, але чудотворна ікона залишалась у ньому. У 1974 її разом з бічним престолом перенесли до місцевої реставраційної майстерні, яка здійснила перші дослідження ікони. Згодом (1977) чудотворну ікону за розпорядженням міського голови передали до музею міста Ярослава, а вже 1978 року її передали для аналізу та реставрації до Варшавської академії мистецтв.

1987 року, коли було відновлено парафію, духовенство клопотало про повернення ікон та престолів до храму. Чудотворний образ «Двері Милосердя» 1993 року (напередодні освячення відновлюваного храму Преображення) був повернений церковній громаді.

Після легалізації Греко-Католицької Церкви у Польщі та повернення храму вірним тодішній єпископ Іван Мартиняк відновив старання про коронацію ікони «Двері Милосердя». 1993 року папа Іван Павло ІІ благословив цю ініціативу.

18 серпня 1996 кардинал Ахілле Сільвестріні за численної присутності достойників Греко- і Римо-Католицької Церков і мирян коронував у Ярославі чудотворну ікону Матері Божої «Двері Милосердя». Корону освятив папа Іван Павло ІІ.

З нагоди проголошення Року Божого Милосердя (тривав від 8 грудня 2015 до 20 листопада 2016 року) Ярославську чудотворну ікону «Двері Милосердя» на прохання Папи Франциска було обрано символом Ювілею і таким чином представлено цілому світові для молитовного поклоніння.