Українська ікона свідчить у Німеччині про страждання і силу духа українського народу

13 травня 2022

У суботу, 7 травня 2022 року, у храмі Святого Йосифа у місті Гюрт, поблизу Кьольну (Німеччина) відкрилася виставка сучасної української ікони «Емоції».

На виставці представлені роботи сучасних українських митців-іконописців Уляни Томкевич, Уляни Креховець, Катерини Кузів, Івана Дашка, Ольга Кравченко, Катерини Шадріної, Романа Зілінка, Христини Квик, Марії Легінович, Оксани Адрущенко, Костка Марковича, Ольги Ковтун, Володимира Топія та інших.

У відкритті виставки взяв участь владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії. У своєму слові він зауважив, що останніми тижнями картини і зображення з України, які ми стрічаємо на інтернет-сторінках і у соціальних мережах, шокують нас і бентежать. Вони передають безмірні страждання багатьох людей, які стали жертвами російської військової агресії. У цих картинах, за словами екзарха, «пекло показує свою смертоносну гримасу», вони «написані злочинними руками окупантів і кидають тінь смерті і жалоби на наше сьогодення».

«Водночас, — зауважив апостольський екзарх, — на виставці представлені інші картини-образи, які походять з України. Написані вони руками українських митців, і в них ми бачимо іншу реальність, — реальність, осяяну світлом вічності». Ці ікони, на думку владики Богдана, скеровують наш погляд до вічності, невипадково ікони називають «вікнами до вічності». Скерувати свій погляд до вічності не означає, на переконання екзарха, втечу від реальності, навпаки: «лише ті, хто має перед очима перспективу вічності, є в змозі правильно інтерпретувати дійсність і жити реальністю цього життя». «Ікони, — продовжив промовець, — це не звичайні зображення і не портрети. Вони показують не просто людські постаті і земну дійсність, вони показують осіб і дійсність, пронизані і наповнені Божою благодаттю. Ікони поєднують у собі людське і божественне, дочасне і вічне. То ж навіть там, де, здавалося б, зло тріумфує, — як от в іконах Розп’яття чи Хреста Господнього, — Боже світло, присутнє в іконах, передвіщає неминучу перемогу любові над ненавистю, життя над смертю. Таким чином кожна ікона пробуджує у тих, хто її споглядає чи молиться перед нею, надію, розраду і пасхальну радість».

Владика Богдан подякував усім, хто спричинився до цієї виставки — іконописцям, організаторам, співпрацівникам місцевої католицької та міської громади і побажав, щоб усі, хто буде відвідувати цю унікальну виставку, пригадували біль і страждання українського народу, а водночас, будучи просвітленими і скріпленими світлом, яке випромінюють ці зображення, «самі ставали для страждаючих знаком і знаряддям надії та розради».

Виставка продовжуватиме своє «мандрування» Німеччиною до кінця травня, зокрема передбачено, що буде доступна для відвідин в м. Бонн (храм св. Альберта, 20 травня 2022 року) та під час Католицького Дня у м. Штутгарті 24 травня 2022 року.

Більше про виставку та її авторів можна довідатися за цим посиланням.