«У наших церквах «багато співу, але мало крику», — владика Богдан Дзюрах

31 січня 2022

Чого нас може навчити єрихонський сліпець із євангельського уривку? Чи подія, яка сталася із ним край дороги, має значення для нас сьогодні? Про це роздумує владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх у Німеччині та країнах Скандинавії, та запрошує і кожного із нас.

«У наших церквах «багато співу, але мало крику», — владика Богдан Дзюрах

«В той час як Ісус наближався до Єрихону, один сліпий сидів край дороги й просив милостині. Почувши, що народ іде мимо, він спитався, що б воно могло бути. Йому сказали, що це Ісус Назарянин проходить. І він почав голосно кричати: „Ісусе, Сину Давидів, змилуйся надо мною!“ Ті, що йшли попереду, сварилися на нього, щоб замовчав, та він кричав ще дужче: „Сину Давидів, змилуйся надо мною!“» (Лк. 18, 36–39).

Єрихонський сліпець «сидів край дороги і просив милостині» — недужа, маргіналізована людина, випхана на периферії суспільного життя, позбавлена найнеобхіднішого — він мав достатньо підстав, щоб нарікати на власну долю, на обставини, на байдужість оточення, нечулого на його страждання. Проте, він при зустрічі з Господом не просить змінити світ чи навернути інших, — він просить, щоб Господь змилувався над ним і просить переміни власного життя. І це — велика мудрість: не очікувати, доки світ навколо зміниться, але просити в Бога ласки перемінити власне серце, власне відношення до обставин і людей, яких ми не в стані змінити.

А другий урок, який дає нам єрихонський сліпець, — це витривалість у молитві і довір’ї до Бога, незважаючи на несприятливі обставини, пануючі навколо нас. Трапляється, що навіть з середовища прибічників Ісуса, тих, що «йдуть попереду», поступають сигнали, які можуть захитати нас у вірі, спонукати нас «замовчати», змиритися зі своїм безвідрадним станом, махнути на все рукою, перестати кликати до Господа. Єрихонський сліпець був справді віруючим, духовно зрячим, тому не дав себе збити з пантелику зовнішніми голосами, а навпаки — «кричав ще більше», молився з повною довірою, то ж удостоївся прозріння і спасіння: «Прозри! Віра твоя спасла тебе!»

Хтось зауважив одного разу, що у наших церквах «багато співу, але мало крику», маючи на увазі щиру молитву, яка виходить із справді віруючого серця. Просімо про дар молитви, яка випливає з глибокої віри. Просімо про витривалість на молитві, наслідуючи єрихонського сліпця і псалмопівця, який посеред утисків казав: «Я все таки молитимусь, незважаючи на їхні злі вчинки» (Пс. 141, 5).

† Богдан Дзюрах,
апостольський екзарх у Німеччині та країнах Скандинавії