У Хшанові (Польща) під час прощі вшанували 75-ту річницю акції «Вісла» за участі біженців із України

6 липня 2022

2 липня 2022 року, у 75-ту річницю депортаційної акції «Вісла», Хшаново знову стало змістовним символом для українських греко-католиків Вармії та Мазур.

Сімдесят п’ять років тому, у неділю, 6 липня 1947 року, тут, у тимчасовій каплиці, нашвидкоруч оформленій у шкільному класі давньої школи, отець Мирослав Ріпецький, як про це сам згадує у своїх записках, помолився Службу Божу. Це була перша греко-католицька Божественна Літургія на північних землях повоєнної Польщі. Про це повідомляє пресслужба Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ.

2 липня 2022 року на майдані перед будинком, в якому був поселений отець-митрат, зібралися колись переселені та їхні нащадки разом з воєнними біженцями з України, щоби спільно помолитися поблизу каплиці, перед якою була поставлена ікона Матері Божої Неустанної Помочі. Богослужіння очолив єпарх Ольштинсько-Ґданський владика Аркадій Трохановський. Разом з ним перед жертовником став давній сотрудник отця Ріпецького владика Петро Крик, сьогоднішній єпископ-емерит. Владики молилися в наміренні всього українського народу та за призупинення ворожих воєнних дій і щасливі повернення українців до своїх домівок.

Владика Аркадій Трохановський щиро й палкими словами привітав на Літургії співсестер і співбратів з України, яких до цього місця запросили парафіяльні спільноти, в яких вони сьогодні мають тимчасовий прихисток та дружню допомогу.

У проповіді, зважаючи на особливий характер празника, владика звернув увагу вірян на наступні теми:

• відзначення 75-тих роковин велелюдних прощ до Хшанова;
  • 75-ті роковини акції «Вісла», яка визначила долю українців Закерзоння;
  • молитви за справедливй мир для України й припинення війни;
  • свято ікони Матері Божої Неустанної Помочі, що відзначається у першу неділю липня;
  • 75-ті роковини існування і відданої праці Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії у Польщі.

«Війна в Україні показує всім нам, що на першому місці треба ставити Господа Бога. Там, де немає такого ставлення, появляється зло, гріх і злочин. Тепер маємо час випробування — несення гуманітарної допомоги нашим співбратам з України та самій Україні, але також і зрозуміння, що на даний момент треба собі у чомусь відмовити, хоча би у непотрібних матеріяльних благах. Проте, це не тільки гуманітарна допомога, але й свідчення про віру в Бога, наша молитва, віра в Покров Пресвятої Богородиці над людством, яке сьогодні потребує потішення, надії, віри та любові. Цього ж самого людства, яке потребує Божої Матері, що покаже дорогу, як віднайти мир, як віднайти правду, що покаже, як справді любити, щоби не було ненависті у світі», — відзначив владика Аркадій Трохановський.

Доповненням празника стало освячення води й процесійної ікони Богородиці Неустанної Помочі. З цією ж іконою відбулася процесія майданом, де роками молилися тисячі наших вірян силою злющої долі оселених на землі, звідки раніше також змушені були втікати їх корінні мешканці.

Особливим знаком часу цього року стала проща до Хшанова вірян греко-католицької парафії Святої Трійці з Білостока. Загалом це майже тридцять осіб. Прочани, що майже всі є громадянами України, несучи синьо-жовті прапори, прибули до паломничого осередка, очолені своїм парохом о. Андрієм Залевським.

Варто пригадати, що про парафію у Хшанові, її успішний розвиток і діяльність дбає о. Григорій Столиця, Венґожевський декан.

Після празничних подій та перед від’їздом додому, прочани зустрілися на спільній трапезі і мали нагоду порозмовляти з собою, своїми знайомими, приятелями, а також обома присутніми єпископами УГКЦ.