«Цьогорічний день літургійного спомину св. Ольги є днем болю і жалоби з приводу перетворення собору Св. Софії в Константинополі на мечеть», — владика Володимир Ющак
У п’ятницю, 24 липня 2020 року, під час Божественної Літургії, складаючи побажання сестрі Ользі, о. Олегові, дружинам священників та всім вірним нашої Церкви у Польщі, які носять ім’я блаженної Ольги, княгині Київської, владика Володимир Ющак також зауважив, що сьогоднішній день, крім радісного аспекту, має також свій болючий елемент.
Свята Ольга, дружина Київського князя Ігоря, мати князя Київського Святослава та бабуня св. Володимира Великого, чергового Князя Київського, Хрестителя Руси-України, прийняла у 957 році христянську віру та охрестилась у Константинополі в соборі Святої Софії (Hagia Sophia), який від 1934 року був загальнодоступним музеєм.
На жаль, після 86-ти років, цивільна влада Туреччини знова перемінили цю старовинну християнську святиню на мечеть. Власне сьогодні, в сам день літургійного спомину св. Ольги, княгині Київської, охрещеної в соборі Святої Софії, мають бути відновлені в цій старовинній християнській святині мусульманські моління. На час молінь християнські мозаїки мають бути заслонені. З цієї причини, сьогоднішній день повинен бути для всіх християн, як Сходу, так і Заходу, днем душевного болю та жалоби.
Саме тому владика Володимир Ющак звернувся з проханням до священників Вроцлавсько-Ґданської єпархії, щоб в п’ятницю, 24 липня 2020 року, в церквах, де є такі можливості, о годині 15:00, вдарити в дзвони, висловлючи в цей спосіб біль ношої Церкви і вірних з приводу поновного перемінення собору Св. Софії в давньому Константинополі на мечеть.
Будова собору Святої Софії у Константинополі, фундованого цісарем Юстиніяном І Великим, була завершена у 537 році. До 1453 року був це головний християнський храм у Візантійському цісарстві. Після 1453 рку святиня ця була перемінена турками на мечеть. Від 1934 року була вона музеєм, в якому не відбувались жодні моління. В цьому році адміністративний суд Туреччини поновно перемінив давній собор Святої Софії на мечеть.
За матеріалами Вроцлавсько-Ґданської єпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ