«Синодальним рішенням вирішення проблеми тільки починається» — владика Богдан Дзюрах до членів Душпастирської ради Патріаршої курії УГКЦ

22 грудня 2020

У понеділок, 21 грудня 2020 року, відбулася онлайн-зустріч Секретаря Синоду Єпископів УГКЦ владики Богдана Дзюраха з членами Душпастирської ради Патріаршої курії УГКЦ. Темою зустрічі були підсумки цьогорічного Синоду Єпископів УГКЦ, який відбувався у форматі телесесії, а зокрема — втілення в життя постулатів Посинодального послання на тему убогості «Залишиться вам одне — те, що ви дали вбогому».

Владика Богдан на початку зустрічі коротко представив генезу цьогорічного Посинодального послання, яке стало плодом тривалих роздумів і спільної праці синодальних Отців впродовж довшого часу. Зокрема, в контексті пандемії владики Української Греко-Католицької Церкви, базуючись в тому числі і на економічних та соціологічних дослідженнях, ствердили існування реальної загрози різкого і масового зубожіння населення в Україні та в цілому світі. Пандемія зачепила найбільш уразливі верстви суспільства — осіб похилого віку, молоді сім’ї, малозабезпечені сім’ї, заробітчан та їхні родини, але також значну частину працюючого населення. У цих обставинах Церква покликана стати голосом знедоленого люду та спричинитися до мінімізації негативних наслідків пандемії властивими собі засобами: молитвою, проголошенням євангельської науки та принципів католицької соціальної доктрини, а також не в останню чергу активізованою благодійною діяльністю на різних рівнях. У ширшому контексті, Посинодальне послання мало розглянути проблематику убогості як тривалого феномену, який супроводжує людство впродовж усієї його історії, а тому домагається усестороннього аналізу та системних і витривалих зусиль у дусі соціального вчення Католицької Церкви.

Одним з проявів турботи Церкви про убогих покликане стати саме цьогорічне Посинодальне послання на тему убогості. Єпископи УГКЦ окреслюють його як «програмне», а це означає, що воно містить напрямні для всеохопної і тривалої праці Церкви в ділянці соціального служіння та вимагатиме консолідованих зусиль як широких мас віруючого люду Божого, так і церковних інституцій і структур різного рівня: загальноцерковного, єпархіяльного, парафіяльного.

Опрацювання практичних кроків втілення в життя основних постулатів Посинодального послання Постійний Синод доручив Душпастирській раді Патріаршої курії, яку очолює преосвященний владика Кеннет Новаківський, правлячий єпископ Єпархії Пресвятої Родини у Лондоні. Секретар Синоду Єпископів УГКЦ пояснив, чим було продиктоване саме таке рішення Постійного Синоду: «Нашим бажанням було не допустити, щоб склалося враження, начебто Синодальні Отці вже в самому синодальному рішенні вбачають вирішення проблеми, над якою розмірковував Синод, мовляв, прийняли синодальне рішення, „зробили те, що могли“ і справа закрита. Насправді, вирішення проблеми синодальним рішенням лише започатковується, не закінчується. Рішення, щоб стати ефективним, щоб осягнути з Божою ласкою, бодай часткове подолання кризи чи проблеми, неодмінно повинно бути скерованим до „ви“ („ви-рішення“!) кожного члена церковної спільноти, починаючи від Патріарха і єпископів і закінчуючи вірним в найвіддаленішій парафії УГКЦ. Як не згадати тут слова нашого Господа перед лицем посталої проблеми браку хліба на пустині: „Ви дайте їм їсти!“. Якщо цього не буде відбуватися, ми вкотре будемо чути закиди про те, що маємо чудові синодальні рішення, але вони так і залишаються на папері, припадаючи канцелярським порохом в наших єпархіяльних управліннях».

На завершення дискусії Секретар Синоду подякував усім її учасникам та зауважив, що «Послання на тему убогості не є панацеєю і готовим рецептом на усі виклики, пов’язані з убогістю, а радше зверненням уваги членам Церкви і усього суспільства на існуючу проблему, яка виявляє стійку тенденцію до загострення. То ж як саме Послання, так і сьогоднішня робоча зустріч — це вихідний пункт, а не кінцева точка. Перед нами великий шлях, яким нам як Церкві і Патріаршій курії слід спільно пройти у дусі Христового Євангелія», — додав владика Богдан.

Зазначимо, що за підсумками зустрічі Душпастирська рада буде опрацьовувати конкретний план і практичні рекомендації задля впровадження в життя синодального вчення на тему убогості. Після затвердження найближчою Сесією Постійного Синоду, цей план буде передано усім зацікавленим особам та структурам УГКЦ в Україні і на поселеннях. «Втім, — зауважив Секретар Синоду у своєму коментарі пресслужбі Секретаріату, — вже зараз під впливом Послання почали здійснюватися чимало ініціатив соціального спрямування в нашій Церкві, а це свідчить, що думки та заклики владик віднаходять позитивний відгук у серцях і душах наших вірних, богопосвячених осіб та духовенства, і це не дивно, бо ж усіх нас оживляє єдине прагнення: ділитися любов’ю і свідчити любов Христову сучасній знедоленій і потребуючій людині».

Фото: о. Андрій Зелінський, ТІ