Релігійні лідери зібралися у Бостоні (США) на Молебен за Україну
У храмі Царя Христа Української Католицької Церкви в суботу вдень, 25 березня 2023 року, багато з тих, хто прийшов, розповідав про страждання, тривоги і втрати в Україні та її 13-місячну боротьбу проти російських загарбників.
Серед них був настоятель церкви, племінник якого є членом Збройних сил України, що воюють з російськими військами. Там також була працівниця місцевого агентства з питань міграції, яка народилася в Україні і тепер допомагає українським сім’ям налагоджувати нове життя в штаті Массачусетс. Жінка розповіла, що її брат перебуває в Києві, де електрика ненадійна, і його діти мусять ходити до школи по черзі. Про це розповідає Лаура Крімальді для інтернет-видання «The Boston Globe».
Але в суботу також відзначалося свято Благовіщення Пресвятої Богородиці за григоріанським календарем, вшанування пам’яті про візит архангела Гавриїла до Діви Марії, який приніс звістку про те, що вона народить Ісуса Христа. Релігійні лідери, які зібралися в церкві Ямайка Плейн, побачили у цьому обнадійливому моменті історії спасіння нагоду, щоб заохотити вірних триматися віри в те, що мир повернеться в Україну.
«Ми молимося у цей святий час Великого посту за те, щоб розп’яття українського народу незабаром перетворилося на воскресіння», — сказав кардинал Шон П. О’Меллі, архиєпископ Бостонської римо-католицької архиєпархії.
Митрополит Борис Ґудзяк: «Тільки з благодаттю»
У співслужінні до нього приєдналися архиєпископ Борис Ґудзяк, митрополит Української Католицької Церкви у США, та представники Греко-Православної митрополії Бостона, щоб помолитися за Україну під час Великого посту.
Митрополит Борис, який проживає у Філадельфії і є Президентом Українського католицького університету у Львові, сказав, що шестеро його студентів загинули, захищаючи Україну. «Дуже важко не ненавидіти, коли тебе вбивають», — сказав він під час богослужіння. «Насправді це неможливо. Людська природа має рефлекси. Ми не можемо їм протистояти. Тільки з благодаттю. Тільки з Божою силою ми можемо робити те, що робив Ісус — любити ворога».
Владика Борис Ґудзяк розповів про зусилля Української Католицької Церкви в Америці зі збору коштів для допомоги людям, які постраждали від російського вторгнення в Україну. За його словами, минулого року Церква створила фонд, який допомагає оплачувати нагальні потреби, але зараз вона створює другий фонд для відбудови церков.
Митрополит Ґудзяк подякував кардиналу О’Меллі за пропозицію створити фонд для відбудови церков і повідомив, що Бостонська римо-католицька архиєпархія зробила перший внесок у розмірі 500 000 доларів США. Речник архиєпархії повідомив, що цей внесок є частиною 1,1 мільйона доларів, пожертвуваних парафіянами на допомогу Україні.
Свідчення молільників у храмі
Після богослужіння Ольга Галябар сказала, що обговорення зусиль з відбудови дає їй надію і допомагає заспокоїти «страх і ненависть», викликані російським вторгненням і початком війни. «Це дає певне підбадьорення і зцілення для серця», — сказала вона. Також вона зазначила, що її брат і троє його дітей живуть у Києві. «Вони витривалі», — сказав Ольга Галябар, яка виросла в Україні.
Олена Боченик, яка працює в Центрі допомоги біженцям та емігрантам, сказала, що українські біженці потребують допомоги в пошуку роботи та житла. «Люди травмовані, і вони потребують великої підтримки психічного здоров’я», — сказала вона.
Олена Боченик, яка виросла в Україні, сказала, що була рада бачити церкву переповненою вірними. «Для нас дуже важливо відчувати цю підтримку», — сказала вона. «Без підтримки США ми не зможемо захистити Україну».
Регіна Балкайтіене та Рима Гірніус під час служби вивісили прапори Литви, щоб продемонструвати підтримку України з боку Литви. Жінки є активними членами литовської громадської організації в Бостоні і сказали, що вони стурбовані тим, що Росія може одного дня напасти на Литву.
«Ми — католики, і ми є разом», — сказала Регіна Балкайтіене, яка є президентом Литовсько-американської громади Нової Англії. «Ми підтримуємо один одного».
Отець Ярослав Налисник про свого племінника, який воює, та 92-річну матір
Отець Ярослав Налисник, настоятель Української католицької церкви Христа Царя, розповів, що його сім’я в Україні це — 92-річна матір, двоє сестер і племінник, який пішов служити в армію. Священник розповів, що обмінюється повідомленнями зі своїм племінником Тарасом. «Він був у Данії, а коли почалася війна, повернувся в Україну, вступив до армії і пішов на фронт», — сказав отець Ярослав Налисник.
Він описав свого племінника як молодого, сміливого і готового померти, щоб захистити Україну. «Він знає, чому він повинен воювати. Якщо він не зупинить російську армію на сході, вони прийдуть до нашого рідного міста. Вони вб’ють його матір, братів і сестер», — сказав священник.
За його словами, його мати знайшла способи впоратися з ситуацією. «На початку вона була приголомшена. Вона була налякана. Пережити війну у віці 92 років — це був дуже болючий досвід», — каже наш співрозмовник. Його мати, Корнелія, була дитиною під час Другої світової війни. Отець Ярослав пригадав її слова, які вона сказала йому на початку російського вторгнення в Україну минулого року. «Вона сказала, що вони прийшли вбивати нас. Вони вчинять ще один геноцид», — сказав отець.
Суботня служба, за його словами, була «дуже значущою» завдяки підтримці бостонської громади та її релігійних лідерів. «Я сподіваюся, що вони продовжать підтримувати нас до перемоги, на яку ми чекаємо», — сказав отець Ярослав Налисник.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ