«Питанням екології сьогодні повинен цікавитися кожен батько, вчитель і священник», — Глава УГКЦ в університеті нафти і газу

14 грудня 2021

Сьогодні питання екології — це вже не лише питання теорії та підручників, але виживання людини в сучасному світі. Тому цим питанням нині повинен глибоко цікавитися не тільки науковець, а й кожен батько, вчитель, священник, відповідальний державний діяч і кожна людина, яка хоче передати майбутнім поколінням кращий світ. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу.

У межах відвідин Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Блаженніший Святослав взяв участь у відкритому засіданні ректорату. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Гостре питання збереження довкілля

У своєму слові до академічної спільноти Глава Церкви зауважив, що цей університет є не просто навчальним закладом, але й унікальним центром наукової праці, середовищем, яке пропонує не тільки Україні, але цілому людству способи розв’язання найбільш болючих питань.

Сьогодні, за словами Блаженнішого Святослава, в центрі уваги людства, яке «входить у третє тисячоліття», стоїть питання збереження довкілля.

З цим питанням пов’язані декілька нерозв’язаних проблем: пошук нових джерел, енергоносіїв для життєдіяльності людини та розв’язання глобальної екологічної кризи. «Без вирішення цих проблем існування сучасного людства є під загрозою. І ці дві проблеми пов’язані між собою. Адже бачимо, що нині енергоносії перетворюються на інструмент війни, шантажу. Тому пошук альтернативних джерел енергії, які б не вичерпувалися і давали людині можливість не нищити навколишнє середовище, є дуже важливим», — вважає Глава УГКЦ.

Екологічне питання — це питання людини

Ці проблеми, переконаний він, мають не лише економічний, політичний і технологічний аспект, але й етичний, моральний і духовний. Це питання людини, адже саме людина є причиною, а відтак і жертвою екологічної глобальної кризи.

«Сьогодні питання екології — це вже не лише питання теорії та підручників, але виживання людини в сучасному світі. Тому цим питанням нині повинен глибоко цікавитися не тільки науковець, але й кожен батько і мати, вчитель і священник, відповідальний державний діяч і кожна людина, яка хоче передати майбутнім поколінням кращий світ», — наголосив Глава УГКЦ.

«Коли я почув, що наукова спільнота університету нафти і газу шукає альтернативних джерел енергії, що тут є дві кафедри, присвячені питанню екології, то зрозумів, що ці люди є світлом, яке виходить з Прикарпаття і сяє на всю Україну. За цей науковий пошук, за викладацьку і виховну діяльність у галузі етики довкілля — сердечна подяка», — додав він.

В екологічних ініціативах Церкви йдеться про сталий розвиток

Відтак Глава Церкви пригадав кілька важливих подій, організованих Католицькою Церквою в питанні захисту довкілля, щоб академічна спільнота змогла побачити спільні точки дотику для співпраці з Церквою у цьому контексті.

Перше — це доленосна енцикліка Папи Франциска «Славен будь!», яка є першим віровчительним документом, що присвячений питанню етики екології в сучасному світі. Як пояснив Блаженніший Святослав, у цьому документі Папа робить екологію елементом вчення християнської моралі. В енцикліці, за його словами, є декілька ключових понять, які «мають вивчатися у всіх катехитичних школах при кожній парафії».

Насамперед, Папа говорить про сталий розвиток. «Йдеться про такий розвиток цивілізації, який би наша земля — Боже творіння — могла витримати. І тут, в понятті сталого розвитку ми, християни, відкриваємо біблійну істину про Бога Творця, який в особливий спосіб створив людину і дав їй особливе завдання у створеному світі — дотворити світ, управляти ним, розвинути весь свій потенціал», — пояснив Глава Церкви.

Екологічний гріх?

Інша істина, на яку вказує Папа Франциск, — екологічний гріх. Вчення про екологічний гріх, додав Блаженніший Святослав, також дуже активно розвиває і пояснює людству Вселенський патріарх Варфоломій.

Крім того, Папа Франциск проголосив необхідність екологічного навернення, згідно якого цілковита зміна відношення людини до природи має бути частиною душпастирства Церкви.

Церква на сторожі природи

Інша знаменна подія, пов’язана з питанням екології, на яку вказав Блаженніший Святослав у своєму слові, — спільна відозва до людства трьох християнських світових лідерів: Папи Франциска, Патріарха Варфоломія і архиєпископа Кентерберійського.

Глава УГКЦ також пригадав, що Архиєрейський Синод УГКЦ в Україні нещодавно видав послання щодо екологічної ситуації в Україні, в якому українські владики намагаються аплікувати розв’язання світових проблем на українську дійсність.

Відтак Блаженніший Святослав запропонував кілька ідей для співпраці між Церквою та Івано-Франківським університетом нафти і газу.

На завершення свого слова Глава УГКЦ подякував всій науковій спільноті за відкритість до діалогу і співпраці й додав: «Я сьогодні зрозумів, що нам заважає мати свій газ і не купувати чужий. Це — наш власний гріх і наше недбальство. Давайте будемо виховувати морально-стійких, професійно налаштованих працівників, політиків, державних діячів, щоб наша Україна, яка потребує переоснащення була країною Прометея».