Папа відвідає Фатіму, щоби молитися за мир в Україні та світі

7 липня 2023

Відвідини санктуарію були додані до програми подорожі з нагоди Світових Днів Молоді, бо Папа Франциск хоче в особливий спосіб помолитися до Богородиці за завершення війни у серці християнської Європи та всіх війн. Об’явлення у Португалії в 1917 році особливо пов’язані з Росією та Папами останнього століття.

Папа відвідає Фатіму, щоби молитися за мир в Україні та світі

Папа Франциск вдруге повертається до санктуарію Фатімської Богородиці, де в травні 1917 року троє дітей-пастушків — двоє вже святі, а третя в дорозі до прослави на вівтарях — отримали від Діви Марії послання, що стосувалося майбутнього людства. Кількагодинна зупинка у Фатімі, куди він прибуде на гелікоптері в суботу 5 серпня, була додана до програми пізніше, оскільки папське паломництво спочатку передбачало лише зупинку в Лісабоні на Світовий день молоді. Папа Франциск вже відвідував відомий Марійський санктуарій з нагоди сторіччя об’явлень в травні 2017 року, щоб канонізувати двох візіонерів Франсішка і Жасінту Марто. Той факт, що він вирішив знову припасти до ніг Фатімської Богородиці, є знаковим, і в намірах Папи це пов’язано з трагедією війни, яка випробовує «стражденну Україну», бомбардовану російською армією, але також і з багатьма забутими війнами, які тривають у світі. Про це зазначає Андреа Торнієллі для редакцій «VaticanNews».

Цей жест Єпископа Риму можна безпосередньо пов’язати з іншим жестом, який він зробив трохи більше ніж через місяць після початку війни — посвяченням Росії та України Непорочному Серцю Марії, яке відбулося в базиліці Святого Петра 25 березня 2022 року. Посвячення Росії, власне, було проханням об’явлення у посланні, зверненому до дітей-пастушків з Фатіми. Шістнадцять місяців тому Франциск молився: «Ми втратили шлях миру. Ми забули урок трагедій минулого століття, про жертву мільйонів полеглих у світових війнах. Ми знехтували зобов’язаннями, взятими як Спільнота Націй, і ми зраджуємо мрії народів про мир і надії молоді… . Ти, зірко моря, не допусти, щоб ми потонули в бурі війни… Визволи нас від війни, вбережи світ від ядерної загрози».

Папа Павло VI у Фатімі 13 травня 1967Папа Павло VI у Фатімі 13 травня 1967

Фатіма і Римські Папи

Португальські об’явлення пов’язані з історією Римських Архиєреїв ХХ століття і переплітаються з їхніми особистими біографіями. Венедикт XV 5 травня 1917 року, в розпал Першої світової війни, вирішив додати до традиційної Лауретанської літанії, яку промовляють після молитви Розарію, прохання «Царице Миру, молися за нас». Через кілька днів, 13 травня, відбулося перше об’явлення Богородиці у Фатімі. Подія відбулася саме в той день, коли в Сикстинській каплиці Папа висвятив на єпископа Еудженіо Пачеллі, якому судилося стати його другим наступником. Ставши Пієм XII, Пачеллі 31 жовтня 1942 року посвятив Непорочному Серцю Марії «народи, розділені оманою або розбратом». Павло VI у травні 1967 року став першим Папою, який здійснив паломництво до Фатіми в Португалії, яка все ще жила під владою диктатора Салазара, щоб відсвяткувати 50-ту річницю об’явлень.

За кілька днів до від’їзду Папа Монтіні пояснював: «Духовний мотив, який надає цій подорожі власний сенс, полягає в тому, щоб ще раз, більш смиренно і ревно, молитися за мир». А у своїй проповіді у Фатімі він казав: «Люди, не думайте про задуми руйнування і смерті, революції… думайте про задуми взаємної розради та солідарності. Люди, подумайте про серйозність і велич цієї години, яка може стати вирішальною для історії нинішнього і майбутніх поколінь». Павло VI описує серйозність історичної ситуації в тонах, які аж ніяк не є обнадійливими: з одного боку, «великий арсенал жахливо смертоносної зброї» і моральний поступ, який не йде пліч-о-пліч з науково-технічним прогресом, з іншого боку — стан бідності і злиднів, в якому перебуває «велика частина людства». «Саме з цієї причини ми говоримо, що світ в небезпеці. Саме з цієї причини ми прийшли до ніг Цариці, щоб просити Її про мир, дар, який може дати тільки Бог… Ви бачите, наскільки картина світу і його долі тут постає неосяжною і драматичною».

Замах на Івана Павла ІІ 13 травня 1981Замах на Івана Павла ІІ 13 травня 1981

Кров Папи Войтили і послання Венедикта XVI

Але саме з Каролем Войтилою історія Фатіми і послання дітям-пастушкам, яке зберігалося в таємниці до 2000 року, стало нерозривно пов’язане з життям Наступника святого Петра. 13 травня 1981 року о 17:17 Іван Павло ІІ був важко поранений під час замаху на площі Святого Петра, скоєного турецьким терористом Алі Агджею. Папа-поляк прибув майже знекровлений і при смерті в лікарню ім. Аґостіно Джемеллі: він вважав своє виживання чудом і через дев’ятнадцять років нарешті оприлюднив третю частину Фатімської таємниці, де описано, як «єпископ, одягнений у біле», йде зруйнованим містом і врешті-решт його вбивають, вважаючи, що це видіння стосується його. Папа Войтила під час свого тривалого понтифікату тричі відвідував португальський санктуарій: у 1982, 1991 і, нарешті, у рік Великого Ювілею Двотисячоліття.

Його наступник Венедикт XVI також здійснив паломництво до Фатіми під час свого візиту до Португалії в 2010 році, де сказав: «Той, хто думає, що пророча місія Фатіми закінчилася, обманює себе». З цієї нагоди, під час перельоту, відповідаючи на запитання журналіста, Папа Ратцінґер також говорив про кризу зловживань, кажучи: «Щодо нових речей, які ми можемо відкрити сьогодні в цьому посланні, є також той факт, що не тільки ззовні приходять напади на Папу і Церкву, але страждання Церкви походять саме зсередини Церкви, від гріха, який існує в Церкві. Це теж завжди було відомо, але сьогодні ми бачимо це у справді жахливий спосіб: що найбільші переслідування Церкви не походять від ворогів ззовні, але виникають через гріх всередині Церкви, і що Церква, таким чином, має глибоку потребу наново вчитися покаяння».