Папа про освітньо-виховний процес: прислухатися і вчити змінювати світ
У посланні до Ордену Піярів, Святіший Отець зазначив, що освітньо-виховний процес передбачає зосередження на гідності людини, слухання і прийняття та залучення до перемін.
Папа Франциск надіслав послання Генеральному Настоятелю Ордену убогих клириків Божої Матері благочестивих шкіл, члени якого відомі також під назвою піяри (з лат. «pius» — благочестивий), з нагоди організованої ним зустрічі, присвяченої Відновленню глобального освітньо-виховного пакту.
«Богопосвячене життя завжди було на передовій освітньо-виховної місії», — підкреслив Святіший Отець, зазначаючи, що прикладом такого служіння є засновник цього ордену святий Джузеппе Калазанціо (1557–1648).
Наступник святого Петра зосередив своє послання на трьох напрямних, які, за його словами, можуть підсумувати основні завдання глобального освітньо-виховного пакту: зосередитися, приймати і залучати.
Зосередитися на суттєвому
Зосередити увагу на суттєвому, як наголосив Папа, означає поставити в центрі людину та її гідність, аби показати її красу, унікальність і, водночас, здатність підтримувати стосунки з іншими. Таким чином освіта стане засобом зростання для дітей та молоді, допомагаючи їм набути навики та ресурси, необхідні для побудови спільного майбутнього справедливості та миру.
Приймати інших, прислухаючись до них
Святіший Отець зауважує, що для того, аби зосередитися на потребах людей, потрібно вміти прислухатися до тих, кому ми покликані служити. Це означає, що батьки, учні та всі, хто залучений до освітньо-виховного процесу, повинні прислухатися не тільки до тих, хто належить до їхнього оточення, але й до інших, «аби відкритися на голос, що походить від кожної людини та від створіння».
«Потрібно спонукати дітей та молодь вчитись налагоджувати взаємини, працювати в групах, ставитися до інших з емпатією, що долає культуру відкинення, — пише Папа. — Важливо також, аби вони навчились дбати про наш спільний дім, захищаючи його від визискування ресурсів, застосовуючи більш тверезий спосіб життя та прагнучи до цілісного використання відновлюваних джерел енергії, які шанують довкілля людини та природи, відповідно до принципів субсидіарності й солідарності та циркулярної економіки».
Залучатися до перемін
Остання напрямна, на яку вказав Папа Франциск, — це залучення. Слухання, як він пояснив, повинно призводити до активної участі кожного в цій освітньо-виховній місії. Залучення означає також дати дітям та молоді можливість побачити цей світ, який ми залишаємо їм у спадок, критичним поглядом, здатним розуміти проблеми в сферах економіки, політики, розвитку та прогресу, а також запропонувати рішення, які насправді служать людині та всьому людству в перспективі цілісної екології.
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ