«Не зважаючи на повідомлення про можливі обстріли, ми продовжуємо жити між молитвою та служінням», — владика Василь Тучапець

25 квітня 2022

«З початку війни ми ніколи не припиняли служити Божественної Літургії у нашому соборі і будемо це робити сьогодні. Святкування відбудуться також у Великий четвер, Страсну п’ятницю, суботу та Великодню неділю. Незважаючи на те, що у ЗМІ циркулюють новини про можливі напади на храми у дні Великодня, ми продовжимо проводити наші святкування. Тільки молитися будемо не вночі, а вранці, з дотриманням комендантської години і з максимальною гарантією безпеки для людей».

До розмови із інформаційною агенцією «SIR» приєднався греко-католицький єпископ Харківський владика Василь Тучапець, щоб розповісти, як у місті віряни готуються до переживання Великодня, який Українська Греко-Католицька Церква святкувала разом із Православними Церквами у неділю, 24 квітня, через тиждень після храмів латинської традиції за юліанським календарем.

«Щоранку в нашому Свято-Миколаївському соборі у Харкові ми проводимо богослужіння Страсного тижня, Літургію Напередосвячених Дарів та Молебен у воєнний час, на яких молимося за визволення нашої землі та за мир в Україні».

«Цього тижня ми готуємось літургійно пережити Страсті Христові, Страсну П’ятницю та Великдень. Люди приходять помолитися. Вони також просять нас, коли це можливо, посповідатися в знак бажання духовно підготуватися до цього найбільшого свята для християн — Пасхи Господньої», — розповів владика у Страсний тиждень.

Від початку конфлікту друге за величиною місто України Харків зазнає інтенсивних бомбардувань. Навіть сьогодні міський голова Ігор Терехов, як повідомляє The Guardian, заявив, що місто зазнало «величезних і потужних вибухів». У місті досі перебуває 1 мільйон людей, а близько 30 % населення, переважно жінки, діти та люди похилого віку, евакуйовано. На Страсний тиждень правоохоронні органи посилюють охорону культових місць по всій країні, які також будуть перевіряти усе перед богослужіннями, повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ України Євген Єнін.

Для тих, хто в ці дні не зможе ходити до храмів і фізично брати участь у Літургіях, Українська Греко-Католицька Церква запропонує прямі трансляції по телебаченні та онлайн. Владика Тучапець запевняє, що урочистості відбуватимуться з дотриманням комендантської години та з гарантією безпеки людей, а також з освяченням великодніх страв. «Що стосується цього благословення, то ми будемо благословляти їх у суботу цілий день і неділю вранці, щоб не було натовпу великої кількості людей одночасно».

Але в соборі відбуваються не лише богослужіння. Церква стала місцем притулку для багатьох і центром розподілу гуманітарної допомоги. Сюди прибули тисячі тонн допомоги з усього світу: продукти харчування, засоби гігієни, одяг. Під час бомбардування було зруйновано багато будинків. У багатьох інших бракує води та електрики. Багато харків’ян змушені жити в підвалах чи в метро, ​​а десятки людей знайшли притулок у соборі Святого Миколая, який розташований у районі Салтівка, найбільшому житловому масиві міста. Тому церква тут працює у двох напрямках: молитва та гуманітарна допомога.

«З початку війни, — каже єпископ, — ми роздавали гуманітарну допомогу навіть у Страсний тиждень. Ми розповсюдили допомогу у вівторок і плануємо зробити це також у четвер та суботу. Ми також замовили пасхальні хліби та яйця, — традиційні великодні страви, — щоб люди могли благословити їх і відчути ці Великодні дні краще та щасливіше. Гуманітарна допомога, яку ми роздаємо, є важливою для людей, які не мають можливості купити продукти. Їм вдається жити лише завдяки гуманітарній допомозі. Тому ми вдячні всім, хто нам допомагає».