Митрополит Борис Ґудзяк: «Віра підтримує українців, але напади на цивільне населення породжують страх»

27 березня 2022

Віра підтримує та надихає українців, які борються за захист своєї нації від вторгнення російських військ, заявив 10 березня український католицький архиєпископ Філадельфії.

«Українці разом, українські католики мають сміливість, тому що у них є свідомість, заснована на католицькій соціальній доктрині», — сказав архиєпископ Борис Ґудзяк під час пресконференції в Українській Католицькій національній святині Пресвятої родини. Про це розповідає Річард Щепановські для інтернет-видання «Crux».

Але він сказав, що, хоча католицька віра підтримує народ України, їй загрожують російські сили, які прагнуть поневолити країну. Він також розкритикував напади Росії на мирних жителів.

«За останні 250 років, щоразу, коли ви бачите російську окупацію України, де служить Українська Греко-Католицька Церква, Українська Греко-Католицька Церква була придушена», — сказав владика Борис Ґудзяк про католиків східного обряду. Він додав, що Українська Православна Церква також була «придушена» російськими окупантами. «Релігії зазнають сильного удару».

«Ми у паломництві до воскресіння»

Він порівняв страждання українців із Великим постом і сказав: «Ми в паломництві до воскресіння». «Україну розпинають», — сказав він. «Нас розп’ято, і світ спостерігає. Світ чекає. Зрозуміло, що те, що відбувається, є нищівним».

Архиєпископ повідомив, що в деяких обложених містах меси та інші служби «регулярні, але приховані. Їх проводять у бомбосховищах і метро».

«Діти народжуються. Дітей хрестять. Ми бачили, як деякі шлюби відбувалися на бойовому фронті. Життя триває, і люди з вірою готові віддати своє життя», — сказав він.

Жахи війни

Митрополит Борис Ґудзяк підкреслив, що часто шляхи втечі з війни «ставали коридорами смерті… в людей, які тікали, стріляли». «Насправді жертв серед цивільного населення більше, ніж втрат військових», — підкреслив він.

Митрополит Філадельфійський зазначив, що російською артилерією обстріляли школи, квартири, резиденції, лікарні і навіть меморіал Голокосту, і «це викликало атмосферу великого страху».

У місті Маріуполь розбомбили пологовий будинок. Архиєпископ розповів, що росіяни стверджували, що у лікарні розміщуються солдати. «У тому шпиталі не було солдатів, були матері, які народжували, і матері, які виношували дітей, і матері, які сподівалися повернутися додому», — сказав він. «Вони [російські війська] мали намір вдарити по цій будівлі, вони націлилися на неї».

Владика також розповів, що перехоплені російські військові документи свідчать про те, що «російські загарбники» планували захопити країну протягом 15 днів.

Історія Давида і Голіафа

Порівнюючи війну з біблійною історією про Давида і Голіафа, архиєрей сказав: «Україна тримається проти другої за чисельністю армії у світі». За його словами, в Україні, окрім військовослужбовців, до територіальних підрозділів цивільної оборони увійшли близько 250 тисяч чоловіків і жінок, близько 100 тисяч громадян України, які проживають за кордоном, повернулися додому воювати.

«Ми бачимо, що Україна витримала перший штурм, який мав на меті повалити владу», — сказав він, додавши, що зараз побоюються «невибіркових бомбардувань, які можуть призвести до зрівняння міст».

«Чого світ боїться найбільше і про що вже погрожував російський президент Владімір Путін, так це застосування ядерної зброї», — сказав владика Ґудзяк. «Не можна собі навіть уявити, що тактична ядерна зброя може бути використана… для захоплення столиці, оскільки вона націлена на харизматичного президента».

Путін веде цю війну, сказав архиєпископ, тому що Україна має вільне і відкрите суспільство. «Україна карається, тому що це демократія, з вільною пресою, свободою совісті, вільними виборами», — сказав він. «Яскрава демократія та ліберальне суспільство — це те, чого Путін боїться найбільше».

«Українці об’єднали світ»

Говорячи про вилив співчуття та підтримки українцям, які перебувають в облозі, та про масову допомогу тим, хто тікає з цієї зруйнованої війною країни, архиєпископ Філадельфійський зазначив, що світова спільнота може пишатися тим, як вона реагує на кризу. «Існує глобальна спільнота людей — людей доброї волі, простих людей, — які серйозно ставляться до того, що справедливо, а що правильно чи неправильно. Рідко буває така ясність», — сказав він. «Українці об’єднали світ. Тут, вдома, вони об’єднали демократів і республіканців — це диво».

Архиєпископ подякував американцям за солідарність і підтримку, яку вони виявили до українського народу, і додав: «Ми просимо вас молитися та допомагати».

Він зазначив, що станом на 10 березня близько 2,5 мільйонів українських біженців покинули країну. Відтак попросив людей уявити, що було б із більшою частиною населення столичного Вашингтона (округ Колумбія) і Філадельфії, коли раптом довелося б покинути свої домівки, продовжуючи рухатися днями в морозну погоду в пошуках безпечного притулку, який вони знайшли в сусідніх європейських країнах. «Зрозуміло, що мільйони біженців потребуватимуть гостинності, і було б чудово, якби Америка, яку побудували емігранти, могла підготуватися прийняти цих бездомних, обложених людей», — сказав він.

Після пресконференції у святині відбулася Панахида вшанування загиблих на війні.