«Моїм завданням було впровадити читача у християнське мислення Лесі Українки» — Глава УГКЦ під час дискусії про «Апокриф»

4 лютого 2021

«Перечитайте декілька разів твори Лесі Українки і ввійдіть у діалог з поетесою», — закликав Глава УГКЦ під час розмови про книгу «Апокриф. Чотири розмови про Лесю Українку», яка відбулася сьогодні, 4 лютого 2021 року, в ефірі «Живого телебачення».

Участь в дискусії взяли автори книги Блаженніший Святослав та пані Оксана Забужко. До спілкування за допомогою платформи Zoom приєдналися й читачі книги, які мали змогу поставити авторам «Апокрифа» свої запитання. Розмову модерував о. Ігор Яців, керівник Департаменту інформації УГКЦ.

На переконання Блаженнішого Святослава, їхніми розмовами з Оксаною Забужко про християнські твори Лесі Українки вдалося досягнути мети, — не заступити постать поетеси, але ввести читача у діалог з нею.

«Нещодавно я знову прочитав твори Лесі Українки, і вони по-новому до мене промовили. Заохочую кожного кілька разів прочитати християнські твори [Лесі Українки — Ред.], щоб побачити наскільки правильно і глибоко вони написані», — закликав Предстоятель УГКЦ.

Блаженніший Святослав переконаний, що прочитати твори Лесі Українки повинна кожна освічена людина, незалежно від того, вірить вона в Бога чи ні. За його словами, Леся Українка достойна, щоб кожна епоха наново відкривала для себе її твори, позаяк поетеса дуже правдиво викриває хибні уявлення про християнську релігію, ба більше — викриває гріхи християн.

«Моїм завданням було впровадити читача у християнське мислення відомої української поетеси», — наголосив духовний лідер українців, пояснюючи, чому він погодився на співавторство книги «Апокриф».

«Запрошую прочитати „Руфін і Присцилла“, бо, на мою думку, це найбільш зрілий твір Лесі Українки, в якому вона показує дві різні дороги до Бога, — заохочує Блаженніший Святослав і додає: — Присцилла — класична жінка-християнка, мучениця, яка через спільноту Церкви доходить до мученичого вінця, а Руфін — її чоловік, який спасається через жінку, чесно у своєму сумлінні відкриває істину».

Цікаво, що Леся Українка називає Церкву спільнотою, зазначає Глава УГКЦ, і звертає увагу на потребу кожного християнина перебувати у спільноті: «Кожен християнин потребує спільноти, яка згодом породжує певні форми й інституції. Церковна спільнота є базовим шаром, в якій різні церковні інституції [релігійніконфесії — Ред.] віднаходять сенс. Віруюча людина потребує перебувати в спільноті, щоб перевірити свій досвід спілкування з Богом на справжність і автентифікувати свій релігійний досвід».

Варто зазначити, що понад двогодинна розмова про «Апокриф» складалася з трьох частин: у першій — співавтори книги ділилися своїми враженнями від книги, у другій — видавництво «Комора» представило питання читачів, а відтак у третій частині ті, хто долучився до події через Zoom, мали можливість особисто поставити свої запитання до учасників розмови. Запитання лунали з різних куточків України та з-за кордону.

Пригадаємо, що презентація книги «Апокриф» Лесі Українки | «Чотири розмови про Лесю Українку» відбулася в червні 2020 року в прямому ефірі «Живого телебачення».

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ