Кардинал Курт Кох: за екуменізм відповідає єпископ, але він не може всього зробити сам
Екуменізм може бути хорошим прикладом, як прагнути до єдності всіх людей загалом, що є метою енцикліки Папи Франциска «Fratelli tutti».
Таку думку висловив голова Папської ради з питань підтримки єдності християн кардинал Курт Кох у розмові з журналістом порталу фоколярів «Città Nuova». Нагодою для інтерв’ю став нещодавно опублікований документ Ради під назвою «Єпископ і єдність християн: путівник екуменізму», а також черговий Тиждень молитов про єдність християн.
На початку швейцарський куріальний кардинал нагадав, що то насамперед єпископ відповідає за екуменізм у своїй дієцезії, однак він сам по собі не може зробити всього, тож йому потрібен делегат, який займатиметься справами єдності християн. Дуже важливо, щоби при єпископатах були Комісії з питань екуменізму — також і для того, щоби підтримувати це питання на національному рівні та підтримувати контакти з іншими Церквами.
Потім кардинал Кох звернув увагу на важливість прийняття ідеї християнської єдності в умах загалу віруючих, оскільки вже соборний Декрет про екуменізм говорить про те, що всі члени Церкви повинні брати участь в екуменічному русі. Але все це залишиться на папері, якщо ця справа не приживеться насамперед у головах віруючих, — підкреслив ієрарх.
Також він зауважив, що хоча Путівник адресований насамперед єпископам, то зміст його стосується усіх католиків, бо всі відповідають за екуменізм у дієцезії. В цьому контексті важливим є прагнення молоді активно включатися в цю діяльність. Особливе значення тут мають духовний екуменізм і молитва про єдність, оскільки фундаментом екуменізму є Первосвященницька молитва Ісуса, який просив Отця, щоб Його учні становили єдність. Дуже важливим також є екуменізм любові, тобто встановлення дружніх, братніх стосунків із членами інших конфесій та залучення молоді в ці ініціативи.
Коментуючи вміщене в документі Ради заохочення до співпраці християн у подоланні антисемітизму, релігійного фанатизму та сектантства, кардинал підкреслив, що це дуже важливе завдання для Католицької Церкви, яка в цій площині має співдіяти з іншими християнами. Ієрарх згадав слова Бенедикта XVI на відкритті пленарної асамблеї єпископів Латинської Америки і Карибів у травні 2007 року в Апаресіді: що «Церква зростає не завдяки прозелітизму, а завдяки силі привабливості», й саме це речення часто цитує нинішній Папа. Це приклад того, як провадити нову євангелізацію, а отже — проголошувати Добру Новину сучасному світові.
Кардинал Кох також згадав культурний екуменізм, до якого закликає Путівник. Це теж дуже важливе питання, оскільки величезна кількість поділів і проблем у минулому мають не теологічні, а культурні корені. Наприклад, розкол між Сходом і Заходом був насамперед справою культури. Тому дуже важливо краще знати культуру «другої сторони». Голова Папської ради сказав, що в лоні цієї Ради діє Комісія з питань культурної співпраці з Московським патріархатом, яка вже підготувала чимало проєктів. На щорічних засіданнях її члени обговорюють плани виставок та інших культурних заходів у Москві та Римі. Два роки тому в Римі відбулися спільні виступи ватиканського і московського хорів, які «співали разом і це була дуже красива подія».
На запитання про те, чи остання енцикліка Франциска «Fratelli tutti» може допомогти на шляху до об’єднання християн, кардинал нагадав, що її темою є міжрелігійний діалог, а не екуменічний; однак зазначив, що одна з цілей екуменічного діалогу — підтримка єдності не тільки сповідників Христа, але й цілого людства. Про це говорить Другий Ватиканський Собор уже на самому початку Догматичної конституції «Lumen gentium», і в цьому значенні екуменізм може допомогти у будуванні єдності між усіма людьми. Він також може бути добрим прикладом того, як допомагати у прагненні до єдності всіх людей, яка становить головну мету цього папського документа, — завершив свої слова префект Папської ради з питань підтримки єдності християн.
За матеріалами католицького суспільно-релігійного інтернет-часопису «CREDO»Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ