«Існує право на захист, наївний пацифізм має драматичні наслідки», — італійський богослов Бруно Форте

9 травня 2022

Відомий італійський богослов єпископ Бруно Форте поділився своїми думками про війну в Україні на сторінках національного видання «Corriere della Sera». Архиєпископ К’єті роз’яснив вчення Католицької Церкви про війну та мир і вказав на беззаперечне право українського народу на самозахист перед російською агресією.

«Ми бачимо гуманітарну катастрофу з багатьма жертвами та біженцями — наслідок вторгнення Росії Путіна в країну, яка має право на свою демократію та свободу», — наголосив єпископ Форте. Опір українського народу вразив усіх, в тому числі і Путіна, — вважає він, «однак моральна оцінка є дуже виразною. Вона полягає в засудженні агресора, що зробили багато народів та християнських Церков, в тому числі і православних». Відомий богослов Католицької Церкви порівняв агресію Путіна з «агресією Гітлера проти Польщі». Про це зазначає Секретаріат Глави УГКЦ в Римі.

Українці мають право на справедливий захист, що «визнається католицькою мораллю». І хоча «ставка на зброї не є вирішенням», але й «не можна заперечувати українцям право на захист».

На запитання журналіста про ескалацію конфлікту єпископ Форте наголосив: «Нема сумніву, що існує загроза більш драматичного сценарію, але це не може заперечити права українців на самозахист перед агресором. Вони переживають аналогічну ситуацію народів, які в історії захищали їхнє право на свободу та незалежність. Не забуваймо про опір націоналфашизму, в тому числі багатьох яскравих католицьких представників».

«Потрібно шукати миру, дипломатичний шлях повинен бути пріоритетним, але проголошення наївного пацифізму призведе до драматичних наслідків. Папа Франциск правий, коли засуджує виготовлення та продаж зброї, але також він дуже виразно розрізняє, хто є агресор, а хто є жертва, він поцілував український прапор на знак близькості до страждаючого народу. Теж він сказав Патріарху Кирилу слова, які патріарху не сподобалися, але які виходять із серця людини, що страждає і молиться».

Єпископ Форте теж поділився свідченням про війну, почутим від Блаженнішого Святослава під час Пленарії Папської ради у справах єдності християн. «Він молився на братських могилах невинних людей, які лежали там із зв’язаними руками та знаками тортур на їхніх тілах… На цих могилах разом плачуть православні, католики, євреї та мусульмани». Ця єдність, на думку італійського богослова, і дає сили українцям у протистоянні російській агресії.

Фото: Талер Тамас. Єпископ Бруно Форте, архиєпископ і митрополит К'єті-Васто.