Екзарх Одеський: Вервиця за Україну — підтримка тих, хто страждає

1 червня 2022

Греко-католицький єпископ Михайло Бубній говорить про «прекрасний жест» Папи Франциска, посилаючись на Вервицю, яку читатимуть у базиліці Санта Марія Маджоре. Він також зосереджується на ситуації в країні, спустошеній війною, яку він визначає як «дуже жорстоку».

Екзарх Одеський: Вервиця за Україну — підтримка тих, хто страждає

«Як єпископ Католицької Церкви я завжди відчував підтримку з боку Святішого Отця, дієцезій та єпархій із різних частин світу», — говорить екзарх Одеський греко-католицький єпископ Михайло Бубній, ЧНІ. Говорячи про вервицю, яку Папа Франциск прочитає перед статуєю Марії — Цариці миру у базиліці Санта Марія Маджоре, він пригадав, що вона буде присвячена миру в Україні. «Молитва Святішого Отця і його слово, — каже він, — завжди чутні в міжнародній спільноті та чинять відлуння серед політиків та інших лідерів цього світу». Про це розповідає італійська редакція «VaticanNews».

Гуманітарна ситуація

«Гуманітарна ситуація як в Одесі, так і взагалі в Одеському екзархаті складна, — каже єпископ, — оскільки частина нашого екзархату знаходиться під російською окупацією, а на іншій — багато внутрішньо переміщених осіб», — люди прибули переважно з Миколаївської та Херсонської областей, а також з Донецької та Харківської». «Однак, у порівнянні з першими днями війни, ми тепер можемо задовольнити основні потреби біженців завдяки підтримці різних іноземних гуманітарних організацій та греко-католицьких парафій у Західній Україні». До діяльності цих гуманітарних центрів залучено багато священників та вірних греко-католицького екзархату, хоча багато людей, переважно жінок з дітьми, виїхали на початку російської навали. Деякі повертаються, тому що життя в місті поволі повертається до свого звичного ритму.

Владика Михайло Бубній, екзарх ОдеськийВладика Михайло Бубній, екзарх Одеський

Душпастирство на окупованих територіях

«Незважаючи на війну, наша душпастирська діяльність ніколи не припинялася, — продовжує екзарх Одеський. — Наші священники завжди залишалися на своїх парафіях. Навіть якщо в перші дні вторгнення вони лише на короткий час від’їжджали, щоб відвезти своїх дружин і дітей у найбезпечніші частини країни, потім вони поверталися до своїх парафій, щоб продовжити своє служіння, молячись з людьми і за них». Війна поставила всю Церкву в Україні перед новими випробуваннями: як і в багатьох інших місцях країни, навіть в парафіях Одеського екзархату не припиняється молитва про закінчення війни та про мир. Крім того, священники намагаються допомагати нужденним та внутрішньо переміщеним особам через створені на парафіях гуманітарні центри.

«Два з п’яти наших деканатів — Херсонський і Скадовський — зараз під окупацією росіян, — пояснює владика Бубній. — Там залишилося п’ятеро наших священників, які ніколи не покидали свої парафії. Деякі одружені священники, які виїхали, щоб вивезти свої сім’ї, не змогли повернутися через бойові дії, але вони все ще здалеку намагаються допомогти своїм громадам: організовують перевезення гуманітарної допомоги, збирають і надсилають гроші на допомогу нужденним». Особливою принадою Одеси завжди було її багатонаціональне населення та наявність різних релігій. «У цей період усі релігійні організації дуже активно надають гуманітарну допомогу потребуючим», — каже єпископ, додаючи, що під час війни, як і в інших частинах країни, місцеве населення стало більш згуртованим, засудивши агресію Російської Федерації щодо України.

Це не перший досвід війни

Ділячись особистим досвідом того, як йому вдається боротися з труднощами, пов’язаними з управлінням екзархатом під час війни, владика Михайло Бубній, якому у вересні виповниться 52 роки, каже: «Я завжди намагаюся довіряти Богу, говорити з ним чесно, відкрито і сподіваюся на нього. Усі труднощі віддаю в руки Бога».

Для молодого владики травматичний досвід, який він пережив на початку війни, не був новим: у лютому 2014 року єпископа Михайла Бубнія призначили екзархом Одеським та адміністратором Кримського екзархату. У цей же період відбулася окупація та анексія Криму. «Отже, вже на початку мого єпископського служіння мені довелося зіткнутися з серйозними викликами, на які я мав реагувати. За допомогою Святого Престолу та Апостольської Нунціатури, Блаженнішого Святослава нам вдалося зберегти структури в Кримському екзархаті, де продовжують нести служіння священники та функціонують парафії».

Незважаючи на цей досвід, єпископ стверджує, що війна 2022 року «набагато жорстокіша» і він продовжує піклуватися про своїх священників та вірних. «Але ми будемо продовжувати молитися до Бога, щоб він допоміг нам і дарував нам благодать зберегти любов і людяність серед такої кількості насильства».

Повертаючись ще раз до молитви на вервиці, екзарх Одеський каже: «Ця молитва є прекрасним жестом Святішого Отця на підтримку України». І незважаючи на те, що було нерозуміння деяких жестів і слів Папа Франциск, «він залишається моральним авторитетом світового рівня, і його молитва та підтримка, як духовна, так і словесна, дуже важливі для нас. Для нас, які страждаємо від несправедливості та жорстокості війни тут, в Україні, у XXI столітті».