Блаженніший Святослав на Благовіщення: «Радуйся, Україно, земле, благодаті повна! Господь з тобою, український народе!»

7 квітня 2023

«Радуйся, Благодатна, Господь з тобою!» (Лк. 1, 28) Ми сьогодні тут, у цьому храмі, який уперше святкує престольний празник, просимо, щоб ці слова Господь Бог через свого архангела промовив до нашої заплаканої, засмученої, багатостраждальної України: Радуйся, Україно, земле, благодаті повна! Господь з тобою, український народе! Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді у храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці в монастирі Студійського уставу в м. Обухів, що на Київщині, з нагоди першого храмового празника святині.

«Сьогодні Христова Церква святкує одне з найбільших християнських свят — Благовіщення Пречистої Діви Марії», — зазначив проповідник і закликав вірних разом із Богородицею заглибитися у зміст благовісту архангела Гавриїла: «Радуйся, Благодатна, Господь з тобою!» Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Блаженніший пояснив значення кожного з цьох слів. За його словами, зміст слова «Радуйся!» походить від повноти Божественної любові.

«Та вічна творча Божа любов, яка в лоні Отця зродила Його єдинородного Сина, та Божественна любов, яка дихає силою Духа Святого, огортає цю покірну, ще нікому незнану наречену, дівицю Пречисту Діву Марію у Назареті. Начебто тим словом „радуйся“ Дух Святий впроваджує Пречисту Діву Марію у лоно Пресвятої Тройці», — сказав він.

«Та радість, яку нині благовістує архгангел Гавриїл, є радістю здатності людини любити так, як любить сам Бог. Кожен із нас сотворений саме для того, щоб любити і бути любленим. Це відчуття, ця дійсність справді радує людину, яка досягає мети свого існування», — додав Глава Церкви.

«Слово „Благодатна“ означає, що Марія повна всяких благих дарів, які Бог хоче дати людині в цей дні, у цьому святі й моменті. І Бог дає людині не тільки те, що має для неї, а те, ким Він є», — зазначив архиєрей.

«„Господь з Тобою!“ — це не лише людське заохочення не боятися і прийняти дар. Воно є чимось набагато глибшим. Це запевнення, що все те, про що чуєш, станеться не твоєю силою, не силою людини, а завдяки силі Божій, яка буде в тобі та з тобою, є ключем Доброї новини. Інакше ця новина нам би звучала як утопія чи гарна ідея, яка не має шансу на реалізацію», — пояснив Глава Церкви.

«У Благовіщенні ми вбачаємо зміст і природу існування Церкви Христової. Це сьогодні до Христової Церкви, спільноти віруючих християн, Господь Бог каже: „Радуйся! Радуйся, благодаті повна, Церкво моя, Господь з Тобою!“. Це сьогодні в тому святі Господь ще раз нам нагадує, що в кожному часі й кожному історичному моменті через віруючих людей Він вкладає своє слово в лоно людства. Це сьогодні Церква Христова відчуває, що на нас спочиває повнота благодаті Святого Духа. Церкву Христову Боже слово назває нареченою Господньою», — зазначив Отець і Глава УГКЦ.

І додав: «Це сьогодні в лоно кожної віруючої людини Господь вкладає ту силу, про яку чуємо: „Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить“ (Лк. 1, 35)». Це — зміст духовного життя. Немає духовного життя без сили і благодаті Духа Святого. Це — таїнственна природа Церкви Христової, коли кожен, хто вірує, хто відкривається до Божої любові на Його запрошення і каже Богові: «Так». Господь Бог входить у моє та ваше серце і каже: «Нічого бо немає неможливого в Бога» (Лк. 1, 37). Каже те, що ми чуємо в сьогоднішньому Євангелії».

«Це слово „Радуйся!“, — каже Предстоятель, — нині відлунює у серцях кожного, хто сказав „так“ на своє особисте покликання».

«Ми кажемо сьогодні: Боже, пошли нам Твою силу. Зроби нас повними Твоєї благодаті для того, щоб ми здійснили те покликання, яке ставиш перед кожним із нас. Зроби нас сильними Твоєю силою, як колись Ти був із Мойсеєм, з Ісусом Навином, із тими, які відбудовували Твоє місто Єрусалим, робили його кращим, аніж воно було до зруйнування. Нехай це станеться дійсністю нині в нашій Батьківщині», — сказав Глава УГКЦ.

«Скажи нам сьогодні, нашому війську, синам і донькам України: Господь з тобою! Зроби неможливе через силу благодаті Святого Духа. Ми віруємо, що прийнявши Добру новину з небес, виженемо ворога з нашої Батьківщини. Господь Бог даруватиме нам силу творити добро тоді, коли хтось прийшов, щоб чинити зло, нести смерть і розруху. Ми віримо, що Господь буде з нами, і ми зможемо цю радість, яку нині чуємо з небес, втілити в наше національне буття. Нехай це свято стане для кожного з нас святом великого світла надії. Свято Благовіщення є радісним моментом Великого посту, началом нашого спасіння. Господи, будь з нами! Бо іншого, крім Тебе, помічника в наших скорботах не маємо! Боже сил, через молитви Пречистої Діви Марії помилуй і спаси нас!» — звернувся до Бога словами молитви Блаженніший Святослав.

Після Божественної Літургії Глава Церкви, вітаючи з празником, наголосив на історичності моменту — святкування першого престольного празника обителі. Предстоятель пригадав освячення храму, яке не змогли звершити на Благовіщення, позаяк воєнні обставини довкола Києва були несприятливими.

«За перший рік цей храм став пристанищем знедолених, лічницею скалічених, зранених та недужих. Світлом надії для тих, у кого опускалися руки. Ми всі відчуваємо, що тут справді присутня Пречиста Діва Марія, яка пригортає своїх дітей, потішає їх і дає надію. Ми сьогодні кажемо: Радуйся, свята студитська обитель в Обухові. Радуйся, бо тут благодать Божа спочиває, бо це Господь Бог те діло учинив. Радуйся, благодатна обителе, Господь з тобою! Бо це все, що ви робите, буде не вашим, дорогі отці, а силою і діянням Духа Святого. Нехай сьогоднішнє свято буде для кожного з нас нагодою пережити особисте Благовіщення», — побажав Глава УГКЦ.

Після Літургії на подвір’ї храму відбулося водосвяття та освячення нової криниці.