«Закликаємо до глибокого екологічного навернення!» — єпископи УГКЦ до вірних і всіх людей доброї волі

30 листопада 2021

У Зверненні щодо екологічної ситуації в Україні владики Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні наголошують, що Христова Церква не може стояти осторонь екологічних викликів. Ба більше, на їхнє переконання, підносячи голос на захист природи, Церква піклується і про благо людини, її гідність, здоров’я та життя, що суттєво залежать від якісного стану навколишнього середовища (спільного природного дому).

В документі владики звертають увагу на чинники, які порушують екологічну ситуацію в Україні. Серед них трагічна спадщина Чорнобильської катастрофи та сучасна війна на Сході України.

За даними Державної екологічної інспекції, нестача чистої питної води, забруднення повітря та відходи є нині найбільш нагальними проблемами для українців.

Владики звертають увагу громадськості на таких проблемах, як виснаження та деградація земель, забруднення ґрунтів і підземних вод відходами тваринництва та мінеральними добривами й отрутохімікатами, які надмірно використовуються в сільському господарстві, забруднення довкілля значними обсягами накопичених промислових і побутових відходів, забудова зелених зон у містах, знищення природи неконтрольованим видобутком бурштину, масове вирубування лісів, зокрема на схилах Карпат.

«Ми є частиною створеної Богом природи, забруднюючи та знищуючи яку, стаємо жертвами власної діяльності», — мовиться у Зверненні.

У тексті згадано папську енцикліку «Laudato Si’» («Славен будь»). Зокрема те, що в ній Святіший Отець Франциск звертає увагу на етичні та духовні причини екологічних проблем, що вимагає від нас пошуку можливих рішень не лише в царині технології, а передусім через зміни в людині.

А Катехизм УГКЦ «Христос — наша Пасха» навчає про екологічний гріх, який полягає в безвідповідальній поведінці людини стосовно Божого творіння. Згідно цього вчення, екологічний гріх є важким злочином проти життя сучасної цивілізації та життя майбутніх поколінь.

«У цьому контексті закликаємо всіх наших вірних та всіх людей доброї волі до глибокого екологічного навернення! Зусилля, спрямовані на їх розв’язання, повинні мати комплексний і сталий характер всеохопного сталого розвитку. Більше того, кожен учасник суспільного процесу покликаний зробити свій внесок для збереження спільного природного дому, відповідно до принципів загального блага, солідарності, справедливості та субсидіарності», — наголошують єпископи Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні.

Саме тому владики УГКЦ закликають: органи державної влади — приділити особливу увагу налагодженню ефективної системи державного моніторингу навколишнього природного середовища; органи місцевого самоврядування — сумлінно виконувати свої важливі обов’язки; всіх відповідальних за освітній процес — усвідомити важливість забезпечення якісної освіти та виховання задля плекання високої екологічної свідомості та культури поведінки; засоби масової інформації — слугувати оперативному, дієвому і максимальному поширенню екологічної інформації; сім’ю — стати колискою екологічної культури, першим місцем, де ми вчимося виявляти любов та повагу до Бога, до ближніх і до природи; душпастирів — плекати культуру християнської відповідальності за Боже створіння в рамках душпастирської діяльності, як-от під час проголошення Божого слова (катехизація), літургійного життя та служіння ближньому.

«Кожен мусить усвідомити особисту відповідальність за збереження нашого спільного дому, що не має обмежуватися окремими зовнішніми акціями, наприклад висаджуванням дерев чи прибиранням довкілля. Потрібний цілісний підхід і стала настанова, що проявляються в якісно нових екологічних стилях життя (у Христі) та вчинках мудрого і бережливого ставлення до речей, одягу, житла, транспорту, води, енергії та інших природних ресурсів у всіх без винятку сферах життя та діяльності», — мовиться у Зверненні.

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ